Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Scuze. Ma gandeam ca si aici se poate posta. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb as avea o intrebare legat de setarea ca atunci cand nu pun centura de siguranta sa scoata bip-uri pana ce se pune centura. La masina mea aceasta functionalitate e scoasa momentan. Am gasit in acest forum cum se poate seta inapoi, dar la minde cand ma uit in VCDS apare un alt format de numar, nu cel scrii in forum. Va trimit imaginea atasat. Va rog sa ma ajutati ce sa modifica ca sa rezolv problema? Multumesc.

Asta am gasit pe forum:

"

  1. SEAT BELT CHIME:
    Control Module Coding
    Select 17 (Instrument Cluster)
    Coding -> Function 07
    00??x0x: Extra-Options
    +01 - Brake Pad Warning active
    +02 - Seatbelt Warning active
    +04 - Washer Fluid Warning active
    +16 - Sedan (Jetta)
    So if you wanted everything active....
    0023x0x where x is the value of the original coding, let's say it was set there from the factory.
    To remove seat belt warning, just subtract the 02.... so it would now be:
    0021x0x
    My stock coding:
    0023203
    With no seat belt chime:
    0021203

"

post-94711-0-83669300-1350823994_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb as avea o intrebare legat de setarea ca atunci cand nu pun centura de siguranta sa scoata bip-uri pana ce se pune centura. La masina mea aceasta functionalitate e scoasa momentan. Am gasit in acest forum cum se poate seta inapoi, dar la minde cand ma uit in VCDS apare un alt format de numar, nu cel scrii in forum. Va trimit imaginea atasat. Va rog sa ma ajutati ce sa modifica ca sa rezolv problema? Multumesc.

pune in loc de primul 5 cifra 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In schimb as avea o intrebare legat de setarea ca atunci cand nu pun centura de siguranta sa scoata bip-uri pana ce se pune centura. La masina mea aceasta functionalitate e scoasa momentan. Am gasit in acest forum cum se poate seta inapoi, dar la minde cand ma uit in VCDS apare un alt format de numar, nu cel scrii in forum. Va trimit imaginea atasat. Va rog sa ma ajutati ce sa modifica ca sa rezolv problema? Multumesc.

pune in loc de primul 5 cifra 7

Unde? La software coding? sau equipment number?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La coding normal.

Oare de ce nu se poate aplica asa cum era in descrierea pe forum? Nu e bun descrierea? Sau depinde de masina? Tot cautam acel format de numar dar nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce e gresit in explicatia de pe site de la ross tech? E corecta codarea si numarul respectiv - daca aduni toate valorile iti iese 23 - primul grup de cifre, fara seat belt chime scazi 2 si rezulta valoarea 21. E foarte corecta explicatia - in cazul tau este fara acel 16-Sedan(jetta), deci 07 cu seat belt activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce e gresit in explicatia de pe site de la ross tech? E corecta codarea si numarul respectiv - daca aduni toate valorile iti iese 23 - primul grup de cifre, fara seat belt chime scazi 2 si rezulta valoarea 21. E foarte corecta explicatia - in cazul tau este fara acel 16-Sedan(jetta), deci 07 cu seat belt activ.

Multumesc pentru explicatii. Cred ca acuma am inteles. Daca de exemplu as fi scris codul 0023105 in loc de 0007105 ar fi acceptat si acest cod? Ce importanta are Sedan (daca adaugam 16 sau scadem)? Cu codul 0023105 care ar fi fost diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot reactiva telefon premium la un passat b6 i-am dat din greseala turn off.mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri in adaptari si dai on la bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Ma poate ajuta cineva cu urmataorele coduri de piese(mufaraie):?!

1K0971391FJ

1K0971392FJ

1K0959772

M-am apucat de modificarile de care ziceam ,,,schimb cutia manuala cu dsg..stiu ca este o nebunie dar prefer sa modific masina cumparata de noua de mine cu 0 km decat sa o dau si sa iau una plimbata de altii...in fine ..piese imi trebuie pt incalzirea din scaune ...la diferiti distribuitori sunt ceva mai scumpe ..poate le are cineva si le vinde ca sh!!

Va multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Se poate activaTemperatura Uleiului in computerul de bord la masina din semnatura? Dar cu VCDS 11.11 ?

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin probabil. vezi daca la modulul 17, la codding ai setata optiunea (citez din memorie) cluster cu temperatura uleiului. la mine este setata dar tot nu merge. Solutia? Un update de modul (17)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin: ce ar presupune update de modul 17 ? Ma roade rau asta cu temperatura uleiului si daca s-ar putea face sunt primul interesat. L-am stresat si pe Florin cu asta, desi avem acelasi model de ceasuri de bord, la mine nu am reusit activarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm - trebuie vazut daca HW-ul, ce SW suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm - trebuie vazut daca HW-ul, ce SW suporta.

Stii ca sunt in stare de un drum la Bucuresti doar ca sa rezolvam jucaria cu uleiul, nu ?> :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-ul se poate face doar cu VAS-ul si doar daca ai fisierul cu fw-ul modulului. Eu am incercat la VW dar nu au reusit desi aveau ultimul update sw. Problema era ca pentru update trebuia sa confirme un cod de problema. Adica motivul pentru care se face update, imi scapa acum denumirea respectivului cod...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma gandesc sa le facem noi update-urile..... trebuie studiata problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au aparut niste scule noi.... deocamdata studiez problema, ca sunt destul de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de newbie, nu dati cu pietre:

Nu se poate "copia" sw de pe masina lui Florin - de exemplu - si "rescrie" pe a mea - tot de exemplu - Ca la windows, cand instalezi o versiune mai noua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa existe compatibilitate intre SW si HW. Dupa aia, apare si problema - sa ai cu ce....

Nu va grabiti, ca le rezolvam pe toate.... incet-incet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!