Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Exact - codarile odata facute - NU se pierd !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca eu nu am mai mers de ceva timp cu tempomatul activat si dupa cum am mai spus am ramas fara curent 1 zi.Si acum o sabtamana cand am plecat la un drum lung apasam maneta se aprindea becul in bord dar cand ii dadeam set nu se intampla nimic.La intoarcere a mers un timp , l-am dezactivat si dupa 10 min din nou nu mai mergea.Ce e de facut in cazul asta?

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am si eu nevoie de ceva indrumari cu privire la activarea functiei de Rain Closing, am modificat in Centr Elec la RLS din 00208933 in 00471077 si nu mi-a aparut nimic in BC la meniul Convenience, iar la comfort func auto closing e bifat. Am deschis geamurile, am inchis masina si am dat cu apa pe senzor....nimic, doresc mai multe informatii.

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca unde ai bifat auto closing, randul urmator zice ca functia e dezactivata si e bifata, debifeaza acolo si merge

Pe aceasta cale tin sa ii multumesc colegului Al Bundy pentru activare rain-closing si pentru scanare.

Acum imi apare si in meniu, putand sa dezactivez/activez rain closing

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa debifez biturile 1,2 si 3 ?

post-19020-1271624792_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cele din urma am activat si functia in meniul Convenience din BC, am schimbat si la long coding in hex 02 dar degeaba, dau geamurile in jos, scot cheia din contact, inchid masina si dau cu apa pe senzor si nimic.....am citit pe siteurile straine ca trebuie sa astepti pana se stinge lumina de la BC si apoi dat cu apa pe senzor, insa nici asa nu merge .....alte solutii ?

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In byte unde ai activat functie, urmatorul bit e bifat si spune ca e inactiva, debifeza-l si pe ala. Pune un print cu byte unde ai activat functia. Lasi geamurile jos, iei contactul, incui masina din telecomanda, astepti 1 min si stropesti senzorul.

Ce e de facut in cazul asta?

Curatare contacte din maneta.

iar la comfort func auto closing e bifat.

Nu are legatura, trebui bifat rain closing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa va explic mai pe larg cum am procedat:

1) am modificat la RLS din 00208933 in 00471077, apoi Do It!

2) am bifat in Central Electric/Byte 6 bitul 6 Comfort Function automatic Closing

3) am modificat la Central Convenience 18910A000186403F3F04951570084F0AE07C00 in 18910A000186403F3F02951570084F0AE07C00, astfel mi-a aparut in BC, functia Raining closing care este setata pe On.

Am lasat geamurile jos, am scos cheia din contact, am inchis masina, am asteptat vreo 10 20 secunde si am stropit pe senzor ...si nimic.

post-19020-1271707694_thumb.jpg

post-19020-1271707754_thumb.jpg

post-19020-1271707761_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus mai sus, autoclosing e functia la care geamurile urca si dupa ce ai luat degetul de pe buton, tu trebuie sa bifezi rain closing, si sa debifezi urmatorul bit de sub aceasta functie. E unul sau 2 byte mai incolo fata de ce ai postat tu.

2) am bifat in Central Electric/Byte 6 bitul 6 Comfort Function automatic Closing

Asta tot in central convenience ai bifat-o dar nu are legatura.

Pune print screen cu byte din confort unde gasesti ceva cu rain closing.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e ca nu am pe nici un Byte Rain Closing :)

Cam asta am eu la Byte 1 si 2

Oare trebuie ceva modificat la LongCoding ?

post-19020-1271753022_thumb.jpg

post-19020-1271753056_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe un site printu asta care este total diferit de cea ce am eu, cu toate ca am urmat aceiasi pasi

post-19020-1271754805_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie sa fie bifat.

Cam asta am eu la Byte 1 si 2

Am zis eu ceva de byte 1 si 2? Am zis unul sau 2 biti mai incolo fata de ce ai modificat tu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy , daca nu te deranjez, poti sa faci o revizuire completa , exact cu pasii ce trebuie urmati , si in ce ordine , ptr rain closing ?

ca sunt cam ametit, de cateva saptamani astept sa reuseasca cineva sa vad procedura exacta , si pana acum am inteles doar cate ceva , partial...

am si eu si trapa si geamurile toate el si as vrea aceasta adaptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la rain closing eu am facut ca aici: http://www.my-gti.com/204/volkswagen-golf-...ows-and-sunroof

La masina din semnatura, Golf V, am activata functia de un an si merge fara probleme. Apare uneori o eroare pe senzorul de ploaie/lumini, cand o scanez, dar totul functioneaza perfect.

Eu zic ca ar trebui sa mearga si la Passat, ca doar are aceeasi centrala si acelasi senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si eu am urmat pasii de pe siteul postat de colegul Popilam,pentru un passat din 2006 2.0 tdi.Merge perfect.

Aveti mare grija cand transformati din dec in hex si invers.

Optiunea rain closing o dati pe "on" din BC masini.

Iesiti din masina (lasati mai intai geamurile deschise) inchideti masina,si asteptati 5 minute apoi dati cu mana deasupra senzorului (de la oglinda) sau turnati apa.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie asteptat 5 minute, aproximativ 30 de secunde e suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva minute, am fost si eu la masina sa vad daca pot sa ii dau de cap la Rain closing, bag cheia in contact, las geamurile jos, ies din masina o inchid, astept 30 secunde ...1 minut ....dau pe senzor ....nimic, intru iar in masina, bag cheia in contact, ridic geamurile, le dau iar jos, inchid, astept, stropesc nimic, dupa vreo 2 3 incercari (urmeaza partea frumoasa acum), aveam oglinzile pliate.....bag cheia in contact ridic geamu, il dau iar jos si :biggrin: oglinzile mele se deschid automat, dau sa ridic geamu, oglinzile mi se pliaza....stau uimit si mai incerc de vreo doua ori sa dau geamu in jos ...la fel, oglinzile se deschid, dau de geam sa il inchid, oglinzile se pliaza. Dupa am scos cheia in contact si o bag iar, stupoare, nu a mai mers faza asta. Deci sa inteleg ca in principiu se pot plia oglinzile cand inchidem geamurile, sau sa le deschidem cand dam geamu in jos si plecam cu masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare pt cine stie :

am dezactivat beep-ul la centura , exista cumva riscul sa nu mai sara airbag-urile in caz de accident? auzisem pe undeva ca daca nu ai centura pusa nu sar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba beepul cu airbagul din cate stiu, iar in privinta declansari airbagului, in scaun exista un senzor de prezenta, care "simte"ca sta o persoana pe el si asstfel acesta functioneaza in caz de ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iuly1209

Sal,

Chestia cu airbag-urile este strict pentru cele din fata (volan sau pasager-ul din dreapta).

De alea am auzit si eu ca exista posibilitatea de a nu se deschide la impact frontal daca nu se pune centura .

DAca este adevarat ROG PE CINEVA CARE ESTE IN MASURA SA NE ZICA DACA ESTE ADRVARAT SAU NU .

O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alinushu2007- sper ca atunci cand ai incercat, ai pus maneta stergatoare pe pozitia auto? si luminile tot pe auto?

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si cu stergatoarele pe pozitia auto, si cu luminile pe auto, si pe 0 nimic, am urmat exact pasii care trebuie, in BC imi apare optiunea ca fiind pe ON si degeaba....am dat cu apa imediat pe senzor, apoi dupa 10, 30 de seunde, 5 minute....nimic, chiar nu stiu cum sa ii dau de cap la chestia asta

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema :) am scos borna si numai merge casetofonul ioc nici cod nici nimic :| ma poate ajuta cineva ??? am citit in carte unde este codul dar ma trimite la o pagina unde nu este nici un cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fai o scanare cu vagcom, si vezi ce iti spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai atunci iti cere codul daca pui intr-o alta masina! Codul este stocat, chiar daca scoti din masina ta si pui inapoi mai tarziu, nu o sa-ti ceara nici un cod. (Am scos eu din al meu si am pus inapoi fara problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!