Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Unde se poate vedea la cati km se regenereaza filtrul de particule?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de motorizare, ai dupa grupurile 70 sau de la 99 la 108, majoritatea informatiilor legate de DPF

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Codarea corecta, pt rcd300 cu mp3 este cu 1 la sfarsit, atunci apare in meniul radioului functia AUX. Nu pot sa cred ca nu stia nimeni.

Parerea me e ca unii de pe aici asteptau sa-i contactez in privat si contra unei sume modice sa ma ajute....ce oameni domle, ce oameni.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai facut codarea dupa poza postata anterior de catre tine? M-as mira. Ultimul digit daca era 0 si ai pus 1 nu avea treaba cu aux-ul. Asta e pb interfetelor 3rd party. Reporteaza codari aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus 1 si a aparut Aux in meniu. Nu are legatura cu interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios? Tu nu faci codari dupa recomandarile din balonul de pop up? Sau stii pe de rost toate variantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca se poate face sa se aprinda proiectoarele cand aprind faza lungă?La masina din semnatura,vw passat b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai intreba in mai multe topic-uri despre aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am scris acolo am postat gresit si am rugat sa fie sters imediat dupa ce sa postat si am vazut ca sa postat in alt loc ,nu se aprind cand dau faza lunga,am vazut ca se poate face sa se stinga,ce ar trebui modificat si unde ca sa se aprinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe centrala electrica, la internal algorithm active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am scos stergatoarele ca sa imi schimb amortizoarele nu mai functioneaza wiper alternative parking position. 

Codarea ii la fel ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, pronet said:

Serios? Tu nu faci codari dupa recomandarile din balonul de pop up? Sau stii pe de rost toate variantele?

Asa se fac codarile, dupa recomandarile alea?....tu asa faci?..ca noi astia cu tinere de minte le invatam pe de rost.

 

Am gsit pe un site francez scaparea asta si m-am riscat sa pun 1 acolo si uite ca a mers.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Eu unul asa le fac -detin o interfata originala in schimb. Remarc tonul sarcastic asa ca nu continui discutia. Tare as vrea sa vad "tinerea de minte" ptr codari pe controlere uds si coduri de securitate -vezi golf vii, octavia iii etc. Bafta la codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari..

daca activez DRL via Fog Lights cu procedura:

[07 – Coding]

[Long Coding Helper]

Byte 17: – bifati Bit 4 (Daylight Running Light via Front Fog Lights)

Byte 20:

– in casuta DEC modificati valoare (in procente) in 50

[Transfer Coding!]

[Do It!..........

va trebui sa mut comutatorul blocului delumini in pozitia 0 de fiecare data cand vreau sa merg pe drl, iar seara pe Auto daca vreau sa comute faya scurta?

Sau face trecerea de la DRL la Xenon in baya la senzorul de lumina(cand se face noapte :) ) ?

 

 

 

 

 

Modificat de DNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Stie cineva cati pini are mufa odb de la masina? Am o skoda felicia si in mufa sunt doar trei pini, nu ar trebuii sa fie 16 precum are cablul vag com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, are 16 pini - nu sunt toti conectati - in general ai alimentare, k-line si can - la cele mai noi.

Daca are conector cu 16 pini, este ok - ce an este masina ? are cumva conector 2x2 ?.... nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns spido.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DNO

Ce faruri ai pe mașină și din ce an este ?

La fostul B6 din 2007 cu bi-xenon nu puteam sa merg cu DRL-urile din proiectoare aprinse și cu comutatorul de la lumini pe AUTO .

Acum poate la a ta fiind mai noua de 2007 este posibil sa ficționeze DRL-urile din PROIECTOARE împreună cu comutatorul de lumini dat pe funcția AUTO .

Dar din ce știu eu funcția DRL pe PROIECTOARE funcționează doar dacă comutatorul de lumini este pe poziția 0 iar frâna de staționare nu este cuplata .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, maryus2y said:

Salutare. Stie cineva cati pini are mufa odb de la masina? Am o skoda felicia si in mufa sunt doar trei pini, nu ar trebuii sa fie 16 precum are cablul vag com?

In mufa OBD2 (16pini), VCDS, nu sunt conectati toti cei 16.Iar pe masina, in mufa vor fi prezenti mai putini.

Daca masina are doar K-line(este generati mai veche) ai asa:

4 si 5 minus (poate fi prezent doar unul)

7 K-line

16 plus

In interfata 4 si 5 sunt legati intre ei.Iar 8,9,10 si 11 si inca vreo unul sau doi, nu sunt legati de electronica interfetei, sunt "in aer".

 

Ai atasata o poza cu standardul pinout-ului mufei OBD, care coincid 1 la 1 cu cei prezenti pe masini si interfetele de diagnoza.

R891J.jpg

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@DRI@N

Salut,

asa functioneaza la mine:

Comutaorul pe 0: Proiectoare 

Comutatorul pe Auto: ziua proiectoare, noaptea xenon faza scurta si pozitie, trecerea se face automat...cred.(nu m-a prins lasarea intunericului pe drum sa vad exact insa azi la pranz cand am plecat mergeau proiectoarele, iar acum ca e noapte merge faza scurta)

Comutatorul pe pozitii: Proiectoare (fara pozitii)

Comutatorul pe faza scurta: xenon faza scurta si pozitie

 

Ciudat este ca nu mi se aprind pozitiile cu comutatorul pe pozitii....sau asa trebuie sa fie?

Masina: B6 2007 bi-xenon.

Respecte..

Modificat de DNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa masinii este precum cea din poza si are trei pini. Ce interfata mi.ar trebuii ca sa pot sa fac o diagnoza? Masina este o Skoda Felicia 1998. Multumesc

skoda_felicia_6u_b.jpg

Modificat de maryus2y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica poza atasata de mine mai sus si scrie exact pinii prezenti la tine.

Dar cu siguranta ai 4/5, 7 si 16.

Este sufiecient un KKL cu vcds lite.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfete - o gramada - orice interfata de diagnoza (compatibila) cu mufa OBD2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!