Jump to content

Sfaturi revizie lupo motor 1,4 16v


serghio84
 Share

Postare recomandată

Saptamana trecuta mi-am luat un vw lupo an fabricatie 2000, motor 1,4 benzina 16 valve, 75 CP, 77.000 km

Masina e luata din Spania (pt a avea masina acolo, pt ca jumate de an stau in tara unde am un vw passat si jumate in spania)

Masina e luata de la o cunoscuta care a folosit-o doar sa mearga la facultate si inapoi. E in super stare. M-a costat 2000 euro

Am nevoie de cateva informatii(pt ca persoana respectiva nu stia)

La cati km se schimba ulei filtre etc? Ce tip de ulei puneti(marca)? Benzina de care puneti?

Cat consuma masina asta (in regim de autostrada)?

Astept pareri si informatii.

Multumesc

Sergiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Mihaita

In primul rand sa-l stapanesti sanatos!!!

Eu am un Lupo 1,4 MPI 60CP :Driver: ... iar schimburile de ulei si filtre le fac cam la 10.000 Km, in privinta uleiului de motor eu folosesc numai CASTROL, iar filtrele de ulei si de aer numai MAN ... dar astea sunt preferintele mele.

De consum pot sa spun la motorul meu ca nealengrand-o cu 160KM/h ci mers normal 120 km/h pe autostrada consuma in jurul a 4% ... 4% din calculele mele ... deoarece "bestia" nu are computer de bord

Mai multe detalii despre ulei si filtre ai sa gasesti in forum ... este o sectiune dedicata special tocmai acestor intrebari :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns.

am citit unde ai spus tu dar tot nu m-am lamurit cu ce norma de ulei trebuie

unii spun acolo vw 500.00 sau vw 501.01. dar am cautat peste tot pe net si nu gasesc ulei cu norma asta.

Daca ma poti lamuri exact ce ulei pui (10W 40 sau 5W30 ce norma)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap_de_viezure
Saptamana trecuta mi-am luat un vw lupo an fabricatie 2000, motor 1,4 benzina 16 valve, 75 CP, 77.000 km

Masina e luata din Spania (pt a avea masina acolo, pt ca jumate de an stau in tara unde am un vw passat si jumate in spania)

Masina e luata de la o cunoscuta care a folosit-o doar sa mearga la facultate si inapoi. E in super stare. M-a costat 2000 euro

Am nevoie de cateva informatii(pt ca persoana respectiva nu stia)

La cati km se schimba ulei filtre etc? Ce tip de ulei puneti(marca)? Benzina de care puneti?

Cat consuma masina asta (in regim de autostrada)?

Astept pareri si informatii.

Multumesc

Sergiu

felicitari cred ca ai facut o buna alegere. in regim de autostrada a mea (1.0 din 2003 ) nu scoate peste 5 , si 1.0 cred ca e cea mai hamesita dintre toate motorizarile de lupo .schimburile se fac in general la 10.000 cum am vazut ca ai fost sfatuit deja. bafta cu masina si sper sa nu ai niciun incident. crede-ma , masina asta isi merita fiecare euro

Modificat de cap_de_viezure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns.

am citit unde ai spus tu dar tot nu m-am lamurit cu ce norma de ulei trebuie

unii spun acolo vw 500.00 sau vw 501.01. dar am cautat peste tot pe net si nu gasesc ulei cu norma asta.

Daca ma poti lamuri exact ce ulei pui (10W 40 sau 5W30 ce norma)

Merci

Motul 300V Power 5W40 sau 300V Power Racing 5W30 :)

Cu schimbare la 10.000, cum a zis si Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Mihaita
merci de raspuns.

am citit unde ai spus tu dar tot nu m-am lamurit cu ce norma de ulei trebuie

unii spun acolo vw 500.00 sau vw 501.01. dar am cautat peste tot pe net si nu gasesc ulei cu norma asta.

Daca ma poti lamuri exact ce ulei pui (10W 40 sau 5W30 ce norma)

Merci

Uleiul pe care il folosesc eu este CASTROL MAGNATEC 5W-40 ... iar norma care este trecuta pe bidonul de 4L pe care il cumpar eu este vw 502 00 / 505 00, si este un bidon de culoare verde.

Tu nu ai cartea masinii ... pe undeva pe acolo sunt trecute si normele de ulei acceptate de motorul tau

0056203eac6cd21b444068289334e418.jpg

O scanare din cartea cu date tehnice pt motorul de care ai spus tu ... pacat ca e in germana !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

ok multumesc. m-am lamurit cu uleiul si filtre. S-a uitat cineva in manual la masina si schimbul de ulei a fost facul la reprezentante vw din 20.000 in 20.000 km.

la doi ani s-a schimbat si lichidul de frana.

mai am o intrebare. Cand i-am facut testul la masina aparea urmatoarea eroare in bord (o sa atasez o poza, sper ca am desenat cat mai bine). Atunci cand m-am uitat in manual nu am gasit respectivul martor de bord.

Aveti idee ce inseamna?

http://img526.imageshack.us/img526/6582/lupol.jpg

Modificat de serghio84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E becul de check engine cred

poate sa fie din mai multe cauze : sonda lambda

sau de la benzina...se mai aprinde si la mine cateodata si se stinge singur

poti incerca si un tratament de injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sa il stapanesti sanatos. I-ai facut consumul pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!