Jump to content

Modificare pompa frana.


Komissar
 Share

Postare recomandată

Deci...

Acum ceva vreme am luat o pompa de fr. simplu circuit, de la cineva de pe forum, noua - aftermarket nu originala VW.

Cand am instalat-o am intalint 2 probleme, in aceasta ordine:

1. Nu avea garnitura de cauciuc la orificiul unde se conecteaza rezervorul pt. lichid de frana.

2. Am luat garnitura de la pompa veche, dar era crapata si aproape rupta.

3. Am gasit ALTA garnitura, dar aceasta obtura orificiile din fundul gaurii (scuzati exprimarea ) prin care se ducea lichidul de frana spre pompa => pompa nu se amorsa - posibil ca respectiva gaura unde vine garnitura de cauciuc sa fie putin altfel decat originalul, si din cauza asta se obturau canalele.

Drept urmare, azi i-am facut cunostiinta pompei de frana cu un strungar, si pt. 30 de ron am facut urmatoarea modificare, care (sper ) imi va rezolva problemele. ;) Las pozele sa se autoexplice.

post-8329-1245253678_thumb.jpg

post-8329-1245253690_thumb.jpg

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cre'ca acolo potriveste o garnitura de bujie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da ;) Buna idee... Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am facut si eu, fiindca cand aeriseam franele, cand luam picorul de pe pedala, el tragea aer pe la garntura, si niciodata nu aveam pedala:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu am schimbat pompa... am pus un TRW... am luat si garnitura de cauciuc noua. Inca nu am legat circuitele... da macar acuma stiu ce are dac vad ca nu se amorseaza/aeriseste. stutul ala de unde l-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum plec sa duc si eu pompa de porsche. numai ca la asta gaurile sunt ceva mai largi, sper sa gasesc si stut, ca daca nu gasesc, nu stiu cum o mai rezolv...

tocmai am vorbit cu Laurentiu, si stutul l-a facut tot strungarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai mi-am recuperat pompa de frana. am plecat la 12 la Piata Matache, la 2:30 era gata. Ce a facut strungarul: filetat gaurile din pompa si a facut doua stuturi. pret: 40 de lei. treaba e bine facuta, mi-a pus si cate o saiba de cupru.

Locul: piata matache, este ceva cu chei, strungarie etc langa statuia de la semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super ok,bine ca ai mai gasit meserias pt reductii,asa ceva mai rar pe la noi. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
broscar_valcean

meseriasii buni ii gasesti.... dar iti cer sa iti vinzi rinichii.....ca de ce fac ei nu s-a mai inventat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai uite ca am gasit si bun si zic eu ca la 40 de lei si ieftin. pana la urma a fost ceva de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broscar_valcean
Bine bine dar ABS-ul unde este??

asta e model cu airbaguri :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!