Jump to content

probleme la chiulase


tipatescu
 Share

Postare recomandată

La sudarea chiuloaselor apar destul de des probleme deoarece materialul de sudura cu toata pregatirea dinainte (sanfren.......) si actioneaza cu punte calde (diferenta de compozitie).

vazut pe culoase de aluminiu sau fonta.

asa ca fara suparare cred ca se vindeca numai cu culoase noi. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sudarea chiuloaselor apar destul de des probleme deoarece materialul de sudura cu toata pregatirea dinainte (sanfren.......) si actioneaza cu punte calde (diferenta de compozitie).

vazut pe culoase de aluminiu sau fonta.

asa ca fara suparare cred ca se vindeca numai cu culoase noi. :Driver:

nu-i adevarat .. la aluminiu materialul este destul de ductil ca sa suporte sudura (WIG) iar materialul de adaos este un aliaj de aluminiu-siliciu foarte apropiat ca si compozitie cu materialul chiulasei ... fonta nu mai este ductila, iar daca fisurarea s-a facut din cauza defectelor de turnare, atunci chiulasa nu se poate repara, dar daca fisurarea s-a produs datorita tensiunilor inegale in masa chiulasei, datorate temperaturilor inegale, sau datorita vibratiilor, atunci sudarea nu se face cu fonta ci cu alte materiale, care adera la fier-cementita (fonta) si au proprietatile mecanice ale unui material ductil..alama, crom, etc ... cit despre incalzitul chiulasei inainte de sudura-asta tine de tehnologie ... nu orice sudor de blinduri la teava de apa poate face asa ceva .. sint printre noi si unii care s-au specializat in sudura (dar au devenit ermetici) si ar putea da mai multe detalii .... ceea ce am scris mai sus se aplica in atelierele (...) si am vazut cu ochii mei cum a fost refacuta o chiulasa de fonta.....

deci daca exista cineva care vrea sa-si arunce chiulasele il rog sa le trimita la mine, le cumpar pe ceva banuti si platesc eu transportul ... multumesc

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
broscar_valcean

intrebare... .am de ales intr-e o chiulasa nemteasca cu o mica fisura la bujie si una de mexic in stare aparent buna ce sa fac??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mexic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
misu ploiesteanu

deci stie cineva un atelier care sa sudeze fisuri la chiulasa??? ma gindesc ca deoarece fisura este intre scaunele supapalor trebuie date jos scaunele sudat pe urma rectificat si inlocuite scaunele. la fisurile de la bujie cred ca e mai simplu... stiu ca se practica operatiile astea dar nu stiu daca are cine sa faca asa ceva la noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!