Jump to content

de la tamburi in 5 la 4 prezoane?


kalaj
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o mare nelamurire...

se pot pune tambure in 4 prezoane direct in locul celor cu 5?

broasca mea e din '63 si mi-ar placea sa-i pun niste jante mai dragute pe spate macar.

sau ce alta solutie cunoasteti?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care e motivul pentru care n-am auzit pe nimeni facind asta. Cred ca e vorba de cote diferite de la diametrul sectorului canelat al planetarei pina la dimensiunile tamburilor si ale elemnetelor de frina. Exista solutii cu flanse de adaptare. Fie cumperi de pe Hoffmann and elsewhere, fie ti le face nea Priceputu' de la strungarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu nici un nea' scularie de la strungarie....!

stii tu unde sa ma indrumi?

ai idee cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotrobai in abisul sectiunii Tehnic, e un topic pe-acolo, mi se pare ca sint si desene de executie.

Intreab-o pe Connie, ea avea flanse pentru 5 gauri si voia sa le pastreze. Poate le mai are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat inainte sa intreb dar... n-am gasit!

am sa ma mai uit odata

multzam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti faci flanse sau dai alte gauri - in functie de offset-ul jantei - dar pt. asta iti trebuie intai janta si apoi te apuci de cautari - adica daca janta are un offset care sa permita prinderea direct pe tambur fara flanse ( care devine si distantier ) atunci poti fi fericit - daca nu cumperi flanse - oricum la tamburul in 5 prezoane cu inteleg de ce ai nevoie de flanse sau tambur cu 4 prezoane ? oricum toate jantele vor merge deoarece distanta intre cele 5 prezoane initiale este foarte mare si permite multe adaptari. La tamburul in 4 prezoane te cam apuca dracii ca nu poti pune decat jante cu 4 prezoane - cele cu 5 sunt mult mai greu de adaptat.

Asa ca , cumpara mataluta jantele si apoi gandestete la adaptare.

Eu am incercat diferite artificii cu tambure de bus dar nu a mers si am trecut pe flanse.

( puteai sa modifici si tu singurel )

Modificat de ultimul venit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!