Jump to content

Scaune incalzite A6 2000-2001


DanielL
 Share

Postare recomandată

Optiunea 'scaune incalzite' pentru Audi A6 (2000-2001) presupune si 'racirea' lor pe timp de vara sau doar incalzire iarna?

Mie personal, racirea mi se pare mai folositoare.

Ce credeti? Ma intereseaza, daca se poate, parerea unui proprietar care are aceasta optiune pe masina.

Doresc achizitionarea uni A6 2000-2001. Sa tin neaparat la aceasta optiune sau se poate neglija in favoarea altora?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte rare scaunele cu sistem de racire pe aer,eu nu am vazut aceasta optiune doar pe BMW seria 7,Audi A8 si S-klasse si in general pe masini de peste 60.000eur.Trebuie sa ai optiunea scaune incalzite+ ventilatie ca sa ai racire in scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.

Multumesc pentru raspuns. M-am hotarat: nu voi tine neaparat la aceasta optiune. Nu mi se pare foarte folositoare. Daca va avea bine, daca nu, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur ca nu vei gasii optiunea de racire in scaune pe un a6 din 2000-2001 incalzire se poate ,eu cunosc in oras la mine pe 5 proprietari de audi a6 dar nici unul nu are racire in scaune la modelul pina in 2001 ppoate la pd-urile dupa 2002 se poate dar asta ma depaseste deja:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu prea gasesti la Audi asa ceva. Am vazut pe la Mercedes, BMW si masin americane scumpe. Parca si Saab.

Ventilarea se face prin niste minifans asa ca nu pre cred ca poate fi adaptata una de incalzire sa faca si racire. Oricum, preturile nu sunt chiar cele mai mici!

Daca vrei totusi, ar fi interesant daca nu au chestii din astea tunerii sau producatorii de banchete. Dar vad ca te-ai mai potolit cu dorintele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

exista la tuneri asa ceva. Din pacate doar in catalogul DTS am vazut ... iar in Romania nu mai aduce nimeni produse de la DTS...

costa aprox 50euro . Se baga la bricheta masinii si facea ventilatie la spate. Era ca o husa de scaun (exact ca cea de incalzit care o vinde Augsburg cu 16euro). Deci exista dar nu stiu cine o produce si nici de unde sa o cumparati.

Daca gaseste careva sa anunte pentru ca vreau si eu (cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu stiam si am vrut sa ma lamuresc. Daca am aflat ca 'incalzire' inseamna numai incalzire, deja nu mi se mai pare asa interesant.

Poate urmatoarea masina va avea si asa ceva.

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatoarea o sa aiba sigur :D... mai ales dupa ce treci printr-o iarna sau doua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
In primul rand nu stiam si am vrut sa ma lamuresc. Daca am aflat ca 'incalzire' inseamna numai incalzire, deja nu mi se mai pare asa interesant.

Poate urmatoarea masina va avea si asa ceva.

Multumesc inca o data.

<{POST_SNAPBACK}>

E destul de greu sa faci un sistem dual. Incalzirea e in principu electrica, dar exista si pe ventilatie (si in cazul asta sistemul este de tip Heating & Ventilation). Ideea de racire, ca la aer conditionat, de ex., nu prea am vazut-o sau auzit-o pe la cineva. Ventilatorul preia aer din interior si il baga in scaun, practic.

Un sistem de incalzire si ventilatie costa in jur de 250 USD/buc in SUA, fara manopera. Cineva si-a montat asa ceva pe un jipan si a zis ca e destul de naspa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca scaunele incalzite merita din plin iarna deci daca ai posibilitatea de a lua o masina cu scaune incalzite sa nu stai pe ganduri........o sa multumesti la iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e putin spus..pana mai stai sa se incalzeasca motorul si in interior...iti zici ce bine e cu scaune incalzite(daca le ai-daca nu faci ca mine cumperi o husa cu incalzire, dar nu e acelasi lucru)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e putin spus..pana mai stai sa se incalzeasca motorul si in interior...iti zici ce bine e cu scaune incalzite(daca le ai-daca nu faci ca mine cumperi o husa cu incalzire, dar nu e acelasi lucru)...

<{POST_SNAPBACK}>

Corect!

Eu am incalzire in scaune pe un A4 si este una din optiunile obligatorii pentru orice masina imi voi mai lua, alaturi de oglinzile interioare+exterioare antiorbire si parktronic.

Decizia insa este a ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

detin un a6 2,5 tdi multitronic , are incalzire in scaune si in bancheta din spate.

mentionez ca incalzirea merge cu exceptia scaunului soferului. .... poate ma puteti ajuta cu cateva sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aproape ca sigur e dusa partea de incalzire din scaun(spatar sau sezut). Se poate repara elementul de incalzire sau cumpara altul. PEntru un PAssat 5 costa cam 3miloane fara TVA. Deci MERITA REPARAT:D

Insa pana sa dai scaunul jos ar fi bine sa scoti butonul pentru incalzire si sa verifici cu ajutorul unui multimetru si a schemei electrice rezistenta elementului de incalzire. Daca e infinita e arsa insa daca are o valoare de pana in 100-200 OHm e buna. Daca nu se trece la verificat elementele separat (spatar si sezut) De regula cea din sezut se strica

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa ma ajute cu o documentatie cum sa rezolv acesta problema?

scheme electrice , ...com se desface scaunul......etc.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu desfacerea scaunului te pot ajuta eu, de fapt se da tapiteria jos, eu am sato jos pt a o spala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!