Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Poti sa completezi cu oricare din ele si cu un 505.01 daca nu gasesti 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesc ulei de care trebuie, cel mai probabil asa o sa fac. Oricum trebuie sa schimb uleiul saptamana viitoare. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pentru un seat ibiza 1.4 tdi BMN, 80 cp, cu DPF ar fi bn sa merg pe 5w30 sau 5w40, 505.01 sau 507.00 ? Acum nu stiu sigur ce are in el, cel mai probabil castrol 5w30. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpf = 507 obligatoriu dupa tehnica vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti de uleiul 5W40 Ultra S Havoline ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ori Titan Fuchs GT1 5w40 ori castrol edge turbo diesel 5w40 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 nu te contrazic dar acu ceva vreme se vehicula ca ar fi shell helix.nu mai retin pe unde citisem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edge TD sigur nu este uleiul OEM, Special Plus G052167M2/M4 e un 5w-40 mai "gros" ( vs Edge TD) nu este orientat spre economie de carburant , cat despre producatorul lui mister total ,nu gasesti nicaieri o fisa tehnica sau de siguranta

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca face referire la uleiul de prima umplere OE atunci este Fuchs, poti sa le trimiti un mail cu acest cod sa-ti confirme, mie mi-au raspuns rapid, sub 24 ore.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu i-am intrebat de acest cod ci altceva, legat de descifrarea datei de productie, folosesc acest ulei de 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou VAG a facut contract cu Shell, chiar daca nu e clar ce a fost, e clar ce e de acum...

Dar asta nu inseamna ca si are neaparat un corespondent in gama lor de uleiuri, dar o varianta ar fi sa incerci unul care are cele 3 norme VW trecute pe bidonul OEM.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completezi intre schimburi? cu cit?.Daca cu Castrol EDGE completam maxim 450/500ml intre schimburi cu Ravenol VMO am completat 1,7l de ulei in aproape 10k.

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ravenol ? Eu folosesc vpd 5w40 si mai mult de 300 ml/ 10.000 km nu completez. Intre Ravenol vpd si uleiul OEM (tinut vreo 4 schimburi) nu e nici o diferență .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu folosesc Ravenol VPD 5w40 și sunt la al 4lea sau al 5lea schimb, înainte completam cam 300-400ml intre schimburi, intre ultimele 2 schimburi nu am mai completat deloc și încă era la jumătate nivelul când am făcut schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu folosesc Ravenol VMO si in 7-8000 km nu completez deloc. Mai mult de 200 ml nu consuma

M.am gandit sa folosesc ulei OEM, dar la VAG nesimtit de scumpE fata de alte uleiuri originale ( Ford, Bmw, Mercedes, GM)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact. Mai bine schimbi uleiul de 2 ori in intervalul de utilizare si tot iesi mai ieftin decat uleiul OEM. Si pana la urma, uleiul cel mai bun este cel schimbat mai des (bineinteles facand referire la marci bune, norme corecte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca se doreste OEM nu vad de ce sa se plateasca adaos mare la reprezentanta cand poate sa-l aduca orice magazin de profil, si binenteles la bidon mare (5L) deoarece acesta costa cat 4 bidoane de 1L.

 

La o cautare rapida pe net se gaseste OEM G052167M2 la 1L cu ~64 lei sau varianta la 5L G052167M4 cu ~261 lei.

Intradevar tot se plateste mai mult, undeva intre 50-100 lei la un schimb fata de uleiuri AM, dar cred ca e o optiune respectabila fata de altele pentru cine isi permite. Pot exista optiuni mai bune, dar in definitiv e asa cum zicea colegul andrei_221: "Si pana la urma, uleiul cel mai bun este cel schimbat mai des (bineinteles facand referire la marci bune, norme corecte)"

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....bidon de 5L norma 505.00 Eu iau cu 60 ron/litru de la materom ,507.00

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!