Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Defect de material

Nu e de la ulei de ce numai unul si nu mai multi .....

au patit-o si altii si au axul oglinda dar ball pinul pa....

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=370154

cAS TRON REPET are gama profi ce o vinde numai la reprezentante si in putine locuri la cetatean  in magazine  vinde  cas tron normal....cel "profi" are "  ''ceva" in plus  

Da telefon la ei spune ca esti magazin piese si vrei CASTRON PROFESSIONAL sa vezi iti dau...?

De ce ? astept raspuns...

Multi nu stiu ca NUMAI dar NUMAI

Castrol EDGE Professional is tested beyond the limits of industry and OEM specifications

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca'ti stric gluma dar de la ulei este. Am prostul obicei sa desfac capacul la fiecare schimb de ulei. De data asta am desfacut ca mergea in 3. Ball pinul asa am zis si eu initial.. A fost mai slab, defect fabricat, a crapat. Insa si ceilalti erau deosebit de uzati pe margine fata de alta dati cand i'am inspectat.

Bine teoriile pot curge in continuare.. Ulei contrafacut, sau "ai mers tu prea apasat domn'le" sau nu am lasat'o sa se incalzeasca etc.

Nu ma risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru pareri nu sunt foarte documentat in privinta uleiurilor dar m-am apucat ce pot sa spun ca o parere am vazut multe pd-uri desfacute in  22 de ani de mecanica ,axele inainte de 2004 erau clar din alte materiale am montat axe second +culbutori oe+ cuzineti si merg fara probleme dar vreau sa bag la clientii mei un ulei pentru o protectie maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Sa inteleg ca ma sfatuiti sa pun un 5w30 LL 507,00 (max 20000km) in detrimentul unui 5w40 505.01 (max 8000km)?

 

Depinde ce motor ai si in cine ai incredere aici.

 

@nec100, 507.00 nu are legatura cu 506.01, pe care care nu o inglobeaza, cum gresit afirmi.

Nu mai folosi graficele Lubrizol "as it is" pentru ca nu asta este scopul lor.

 

Nu stii cine este ELSA si totusi ai pretentia ca stii sa recomanzi uleiuri pentru motoarele din grupul VW......

 

UNII  ce lubrifiaza motoarele CUMMINS ale US ARMY  ce "afirma gresit ca mine".....

 

http://www.valvolineeurope.com/english/products/engine_oils/synpower_xtreme/cid%287730%29/synpower_xtreme_xl-iii_c3_5w-30

 

a se vedea PDS....

 

deh  EVOLUTIA LA ZI este  "altceva" decat ELSA.....

 

40 micron maxim uzura pe cama  al gamei Valvoline Extreme   "nu este egal" cu 75 micron maximul normei vw  vw50700......

(testul OM 646LA)

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:

Ce ulei 5w40 (5w30) valvoline mai indeplineste norma 505.01 ceruta de vw pt pompe dusse?

eu am vazut ca doar durablend dar acesta e semisintetic.

valvoline extreme sau synpower merge pt moor 1.9 TDI, PD?

Modificat de amicull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele merg desi synpower nu are inscrisa norma 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar oare de ce nu scrie 505.01 aprobare pe eticheta? 507.00 cuprinde si 505.01?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic 507 include 505.01 doar ca 507 este low saps. Eu nu am nici o problema in a-l folosi dar sunt multi care prefera 505.01 mid sau full saps

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline nu aduce in RO full sintetic 5w40 pt VW 50501

Nu vand decat gama Durablend 5w40 semisintetica vw50501.

gama noua.VALVOLINE  5w40 Extreme  CU NORMA 50501  se gaseste afara pt cine are pe cine sa-i aduca.

 

http://www.tuaceitedemotor.com/es/product/valvoline-synpower-xtreme-mst-c3-motor-oil-sae-5w-40-5l

 

pt vw 50501  se gasesc uleiuri bune

 

VAPSOIL  5w40   norma VW 50501 (in bidon e SHELL HELIX ULTRA)  5W40    VW50501   -ulei facut cu baza din gaz  ultrapurificata.

 

FUCHS TITAN 5W40 GT1

 

LIQUY MOLLY  5W40 TOPTEC 4100

 

VALVOLINE SYN POWER (full syn) 5w40 din RO nu are aprobare PD vw50501....

nu folositi uleiuri  light duty de raft  vascozitate   5w40 in afara listei aprobate oficial la zi  de vw grup  

 https://erwin.volkswagen.de/erwin/volkswagen/files/oil/step_50200_50500_50501.pdf

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am trecut de 12k km cu Mobil 1 ESP Formula 5w30 si deja simt ca la rece motorul se aude mai metalic si mai zgomotos. Se pare ca la masina mea cam asta este limita pentru Mobil 1. Concluzia este ca sunt foarte multumit de acest ulei si la felul cum s-a comportat pe parcursul anului, motorul fiind folosit de la -20 grade (zona Toplita) la +45 de grade (Turcia), de 5 ori am facut Transfagarasanul si de 2 ori Transalpina, regim de mers 30% urban restul afara...am completat aproximativ 150g ca acum imi pare rau ca am mai dat bani degeaba pe un bidon de 1 L  :001: . Luni fac revizia si am hotarat sa trec pe un 5w40. Bafta si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un Fuchs Titan 5w40 aprobare VW, perfect pt pd-ul tau, la doar 100 ron 4 litri, la pretul asta il schimb la fiecare 9-10 000km si circul doar extraurban.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AI folosit (folosesti) acesti ulei? Un feedback ar fi binevenit. O comparatie cu ce uleiuri foloseai inainte. Cat ulei consuma intre schimburi. De unde l-ai cumparat?

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Importator direct: http://www.lubasyst.ro/oferta_autoturisme.html

 

Am fost personal la sediu si l-am ridicat si am vorbit cu echipa de acolo, oameni de incredere, nimic suspect, il am in motor de 4000km si nu a scazut deloc. E uleiul folosit de VW la umplerea din fabrica si sunt cativa colegi pe forum care-l folosesc si ei.

 

Pretul afisat pe site nu include TVA, dar e 4 litri -100ron.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de recomandare Deenman...o sa tin cont de acest ulei, insa deja am cumparat 5L de Castrol Edge Titanium TD 5w40. Stiu ca, probabil, este un ulei de care toata lumea vorbeste rau, insa la mine la munca toate masinile 1.9 TDI folosesc Castrol si majoritatea au trecut de 300k km fara probleme la motor. O sa revin cu detalii aprofundate in momentul cand o sa fac cateva mii de km cu acest ulei :icon_thumleft:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

300k   e "rodajul" la 1.9 TDI  dupa  minim 500k la diesel   poti spune ce marca si tip  de ulei a fost bun....sau nu    Loganuri de taxi din BUCURESTI benzina 1.4 litri  pe GPL merg 400k  cu ulei semisintetic 10w40 ELF din VITAN de 60-70 ron bidonul,schimbat la 7500km. Asa ca 1.9 tdi cu semisintetic castron nu-i mare voinicie 300k.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună colegi.Nu cred ca Valvoline Durablend Diesel este semisintetic.Am cumpărat un bidon de ulei de acest tip (5w40)si pe eticheta scrie Syntetic Blend.Pe eticheta din spate are norma Vw 505.00/505.01.Deci?Drumuri bune!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e semisintetic e "foarte" semisintetic e  mineral sever hidrocrackat cu  adaos 30%PAO de aici si protectia mai mica fata de VALVOLINE full syntetic   daca  SEMISINTETICUL e tinut in motor  "intervalul  dat de constructor"

o spune chiar fabricantul  uleiului.....VALVOLINE semisinteticul light duty  protejeaza mai putin  decat  VALVOLINE full synteticul light duty.

 

https://valvoline.promo.eprize.com/engineguarantee/

 

Deci..?   Nu tot ce straluceste e aur pt PD unde e solicitare  FF mare pe cama.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun Eneos Sustina pentru 1.9 TDI PD? Am acum Castrol si nu prea sunt multumit.  Inainte am avut Mobil (USA) si nu auzeam tachetii la rece. Acum se aud timp de 2-3 secunde si ma deranjeaza. Asa ca as dori sa iau ulei ceva mai scump dar sa si simt putin efectele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kennzo ai folosit Valvo extreme 5w30 la pd as fi curios de diferente fata de ce ai avut inainte merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am synpower 5w40. Nu am gasit gama xtreme 5w40 in ro. Am folosit inainte castrol edge td 5w40. Diferente ar fi in primul rand sunetul la rece,mult mai diminuat cu valvo. Un alt aspect desi nu garantez ca asa este ar fi o urcare mai usoara in ture (poate fi doar placebo). Urmatorul schimb va fi cu synpower xtreme 5w40. Am tinut masina doar pe 5w40 si nu am vrut sa bag 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valvo 5w40 extreme nu l-am vazut in Ro

5W40 SYN POWER

MERGE DACA NU AI  diesel PD pt ca in RO nu am vazut  sa aiba vw 50501 pe bidon.

asta e  PD

dar se para ca nu-l mai aduc in RO

 

Valvoline Synpower MST SAE 5W-40

50200/50500/50501

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti synpower xtreme 5w40 in italia , anglia...daca ai pe cineva sau din tara fuchs titan xtl sau shell helix ultra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pare aveti de Shell helix ultra proffesional AV-L 5w30 asta il recomanda pt 1.9 tdi fara DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kennzo  

Iei un MOBIL SHELL  FUCHS full syntetic  din lista erwin  si il schimbi in scurt in luni si km  si cade caroseria pe motorul bun (fara anexe)

Cea mai importanta la PD dar si la orice alt motor,  este scurtarea schimbului DRASTIC si in luni si km vs marca uleiului daca ai de ales intre cele doua. Bineinteles daca vrei sa tii masina f mult si vrei sa o mai vinzi cu motorul f bun.

Nu explic acum de ce ar tb sa scriu romane.


ce pare aveti de Shell helix ultra proffesional AV-L 5w30 asta il recomanda pt 1.9 tdi fara DPF.

   VAPSOIL=SHELL ULTRA 

Poti lua si VAPSOIL  si Shell helix ultra proffesional AV-L 5w30

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!