Jump to content

intrerupator tensiune baterie


citroends21
 Share

Postare recomandată

buna sara broscari,

uitati ce am gasit eu pt broscuta. mi s-a spus ca a fost pe un ovali. interesant e insa ca pe el scrie 12v.

mai aveti careva asa ceva?

post-4023-1244134886_thumb.jpg

post-4023-1244134955_thumb.jpg

post-4023-1244135042_thumb.jpg

post-4023-1244135089_thumb.jpg

Modificat de citroends21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e 12v nu e de oval, poate fi de orice masina sau de camion... ovalurile era pe 6v toate.

nu exclud posibilitatea sa fi fost adaugat la un oval in anii de trecere la 12v, poate chiar cand a facut omul conversia sau l-a gasit pe undeva si i-a parut interesant si mai ales util.

am dat peste o poza intamplator pe net, e un intrerupator de baterie bosch care se pare ca a fost cumparat pentru un oval din 57.

post-2659-1244665456_thumb.jpg

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

super, merci pentru lamuriri. oricum, e un gadget simpatic. pe '65 am intrerupator general al tensiunii (cu cheie, sub scaunul pasagerului).

acest intrerupator il voi monta probabil pe '58, cand ii va veni randul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

E un heblu se poate folosi la orice tensiune 6, 12, 24, cred ca au scris tensiunea pe el ca sa nu gresesti sa schimbi bateria cu una pe 6, bateriile vechi erau mai putin etichetate, in general specificatiile erau vopsite si in timp dispareau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super acest intrerupator central.

Si e chiar foarte util. E ca si cum ai lua borna de la baterie. Se monteaza pe minusul bateriei.

Si romanii au construit ceva asemanator.(diferit ca aspect, la principiul de functionare ma refer). Existau pe tv(nu chiar reusite), pe raba(tot asa cu cheie..exista si acum in magazine de vz..ma duc maine neaparat sa imi cumpar unul..e 35 de lei) si pe autobuze(astea erau cele mai interesante pt ca ramanea cheia inauntru..din pacate nu se mai gasesc noi in magazin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele romanesti cu cheie sunt de evitat, M-urile au asa ceva, 99% au fost eliminate in timp, de bune ce erau, cele la care se ia cheia / parghia au si utilitatea de antifurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cu cheie am pe broasca din 65 si mi se pare extrem de util avand in vedere varsta masinii si a instalatiei electrice. nu stiu de pe ce masina provine, insa cheia are o forma ciudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu ceva asemanator la fiatul 600 si e destul de util daca ai frica de hoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

eu am unul cu cheie de Aro din '95, aproape nou. E bun in caz de scurt circuit si antifurt. Totul e sa se lucreze cu cabluri groase de cupru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!