Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia 2


ff_2004_06
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare... poate de Bula, dar chiar nu stiu. La o exploatare normala a anvelopelor, cam cati km pot fi folosite? Evident, aici tine si de calitatea cauciucului. Dar ma refer la un interval sau ceva de genul.

Desi am Beetle intrebarea se refera la Fabia (e vorba de o posibila achizitie sh). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele, originalele de pe masina (Matador 165/75/R14), au tinut 55.000Km si trebuie schimbate. Asta tine si de tipul de condus si de drumurile parcurse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am gasit niste jante aliaj originale de 16, audi a2 (6 spite).

Din ce am gasit pe net dimensiunile lor sunt 6j x 16 ET 38 5x100. La Fabia in tabelul din prima pagina apare 16,5j x 16 ET43. Am citit despre jante, anvelope cateva ore si am ajuns in ceata - cert ca ET asta conteaza. Ce recomandati? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal din valorile date, jantele de audi sunt cu juma de inch mai inguste ceea ce nu e o problema nici din punct de vedere legal parerea mea, iar cu offsetul o sa iasa janta putin mai in afara, dar insesizabil cu atat mai putin daca janta e mai ingusta decat ce scrie in tabel.

sal din valorile date, jantele de audi sunt cu juma de inch mai inguste ceea ce nu e o problema nici din punct de vedere legal parerea mea, iar cu offsetul o sa iasa janta putin mai in afara, dar insesizabil cu atat mai putin daca janta e mai ingusta decat ce scrie in tabel.

sal din valorile date, jantele de audi sunt cu juma de inch mai inguste ceea ce nu e o problema nici din punct de vedere legal parerea mea, iar cu offsetul o sa iasa janta putin mai in afara, dar insesizabil cu atat mai putin daca janta e mai ingusta decat ce scrie in tabel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din mai multe surse am gasit ca ET-ul  la cele audi e 35 defapt.

Problema cred ca tine de anvelope mai mult, ce trebuie sa coincida cu cele din tabelul din prima pagina (care se regasesc si in CI a masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok si cu offset 35, legat de anvelope banuiesc ca ai pe CI a masinii varianta pe 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca 205 45 r16 (din CI) nu merg pe jantele audi (au 6j in loc de 6,5). Oricum orice janta, gen dezent enzo, oricum nu are peste et38.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au de ce sa nu mearga, juma de inch in minus inseamna aprox. 12 mm mai ingusta janta.

De exemplu eu am anvelope de 195 pe ambele masini personale, pe golf 2 vine pe jante de 7J si pe fabia 2 sunt puse pe 6J, deci o diferenta de 1 inch=2,54 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alecs_pandiani

Va salut domnilor, am o nelamurire, sunt interesat de niste jante mai mari pentru Fabia mea 2, 2008 1.4 tdi 70 cp, hatchback.

Spune in cartea masinii ca suporta fara probleme jante de R16 5x100, cu un cauciuc 205/ 45 R16. 

Intrebare mea este, pe langa consum si altele, cam ce probleme ar putea aparea?

 

Este vorba despre Torque 392 silver R16 7 5x100, 

La specificatiile pe site apare Skoda Fabia, pot aparea alte probleme de compatibilitate?

 

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri.

O zi buna, 

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Probleme mari nu sunt, exista doar un stres mai mare asupra bucselor in sensul ca o sa li se scurteze durata de viata si o uzura mai rapida a casetei de directie.

Ca si compatibilitate sa verifici ET-ul (offsetul jantei) sa nu fie o valoare prea mica sau prea mare, adica undeva la 35-40 sa fie.

Poti incerca si variante cu jante pe 15, eu am 195/55/15 si jante originale, consider ca nu e nevoie de mai mult, arata bine si se comporta bine.

 

P.S. la dimensiunea mea si automat si la cele pe 16 mai exista un minus, nu poti pune lanturi de zapada ( asa am citit eu inca nu am incercat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut, 

 

Sa reinviem putin topicul ..as avea nevoie de o parere avizata de la cineva urgent.

Este vorba de masina nevestei o Fabia 2011 FL combi.

Momentan are jante pe 14'' 6Jx 14 H2 Et37

Ca sa mai fac inca un set am dat comanda de la dezmembrari de 4 bucati jante  pentru skoda cod OEM 6q0601027f .sunt tot pe 14''

La prima vedere totul era ok si dupa ce am cautat codul am observat ca singura diferenta este ET-ul care le cele comandate este ET43 si nu 37 ca cele care au echipat masina.

Cat de mare e diferenta ? or sa apara probleme ?m-ar ajuta un raspuns cat inca mai pot sa refuz curierul :).

 

Va multumesc

 

Ce am gasit in carte :

Mărimea jantei Adâncimea de presare
(ET)
Dimensiunile anvelopei
5J x 14 35 mm 165/70
6J x 14 37 mm 185/60
6J x 15 43 mm 185/55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt probleme. Daca sunt Oem Skoda si tot pe 14 nici nu are rost sa iti bati capu cu cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform codului sunt OEM dar pentru ibiza, polo, fabia -dar generatia trecuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg, parerea mea e ca diferenta e mica ca sa afecteze cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

185/55/15 sunt cu 80lei/bucata mai scumpe decat 185/60/15 (atentie nu 14).Din fabrica pe masina am 195/55/15 si as vrea sa raman tot pe 15 ca nu am bani si de jante acum.

Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai pe 195/55/15 restul depasesc diferenta maxima de 3% nu sunt ok plus ca arata aiurea pe masina.Pretul mai mare din pacate se datoreaza faptului ca 195/55/15 este o dimensiune atipica cu volume mici de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/55/15 este trecut in cartea masinii.Calculatoarele arata o diferenta de -1.7%; pentru 185/60/15 ar fi +1.3% deci o diferenta mai mica.

As ramane pe 195/55/15 dar spre exemplu anvelopa pe care eu o vreau, dunlop sp winter response2, nu se fabrica si restul sunt pe la +400lei.(anvelope bune).Daca aveam un RS poate merita dar in cazul de fata nu prea se justifica.

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat pe 195/55/15 Debica Frigo HP si sunt foarte multumit de ele. Intradevar o anvelopa de iarna premium pe dimensiunea asta are un pret anormal de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te orientezi catre 185/60 R14?

Gasesti anvelope bune pana in 250 lei, iar din diferenta de bani iti iei niste jante de tabla sh, care sunt in jur de 300 lei.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corespondentul pe '14 la 195/55/15 este 185/65/14 sau 195/60/14 de asemenea dimensiuni atipice si preturi pe masura din pacate , la Seat am pe jantele de iarna 195/55/15 am luat Continental TS 850 si pretul a fost cu ~ 100 ron in plus/anvelopa fata de o dimensiune ''normala''.Am verificat si eu toate variantele la momentul achizitiei dar pana la urma am ramas la dimensiunea recomandata de producator cu toate ca pretul a fost mai mare.

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a ramane in legalitate la un eventual control in cele din urma m-am limitat la 185/55/15 dunlop sp winter response2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut lista din al doilea post al acestui topic unde sunt indicate dimensiunile de anvelope pentru aceasta masina?

Dar fiecare decide pe banii lui, important este sa fii multumit la final :)

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista din al doilea post corespunde exact cu anvelopele trecute in cartea masinii.Tocmai de asta nu am luat 185/60/15 care erau mult mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ziceam sa iei 185/60 R14, care sunt in cartea masinii, nu 185/60 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!