Jump to content

Am nevoie de sfaturi si pareri


Ten2
 Share

Postare recomandată

Am o rugaminte foarte mare! Poate cineva sa-mi spuna unde pot gasi un set de 4 presuri de cauciuc originale pentru un VW Passat model B6 2006??? Pot sa ofer pana in 280-300RON.

Modificat de Lapazan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lapazan

    11

  • Ten2

    9

  • Mama Omide

    6

  • danmatyas

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te duci la un magazin care are contract cu UNIX si PETEX te costa 160 lei maxim.Codul de Petex 69010,oricum sa iti caute bine cel de la magazin.Multi de pe forum avem PETEX si suntem multumiti de calitatea lor..ale mele au 4 ani si arata ca noi ..cu specificatia, de cand le-am pus pe masina nu le-am mai dat jos.

post-64586-0-30113100-1326400716_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudatenie sau lipsa mea de informare?

Detin un b6/3c din. 2006 fara senzori de lumina si xenon. Nu aveam leaving home/coming home activat si nu aparea nici in maxidot (sau cum se numeste) dar datorita unui coleg <traiasca speec_fane> ce mi-a activat functiile din vag-com acum imi apar si in meniu si il pot modifica eu sau activa/dezactiva. Ma interesasem si am aflat ca fara senzor de lumina, sa mearga leaving/coming home, trebuie sa las farurile aprinse pe faza scurta. Zis su facut si merge brici, inclusiv timingul setat. Dar din curiozitate opresc farurile de tot <pozitia 0 "zero"> si observ ca atunci cand incui masina nu se intampla nimic, raman farurile stinse, dar cand o descui, se aprind timpul setat dupa care se sting? Are idee cineva ce se intampla? E normal?

Merci!

Drivr safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o adaugare pentru presuri. Eu am rigum si se comporta foarte bine au un an si nu au niciun fel de uzura si nici miros. Au fost cam 120-130 lei. Sunt pe net de vanzare cate doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

observ ca atunci cand incui masina nu se intampla nimic, raman farurile stinse, dar cand o descui, se aprind timpul setat dupa care se sting? Are idee cineva ce se intampla? E normal?

Merci!

Drivr safe!

DA, e normal, ca doar ai spus ca nu ai senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal, am inteles.

De ce se aprind doar la unlock nu si la LOCK???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai inchis comutatorul .Cand inchizi masina ,automat se sting si farurile,daca vrei sa ramana aprinse atunci Lasa comutatorul pe pozitia de faza scurta si ele vor sta aprinse atat timp cat le-ai setat (coming home).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar presurile PETEX nu sunt originale, sunt doar o solutie de calitate. Alea originale sunt mult mai finute si ca design si ca material, plus ca scrie Passat pe cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qqq: Am inteles ce vrei sa spui dar pe mine nu ma intereseaza sa fie neaparat originale pe mine ma intereseaza sa fie cauciucul din ce sunt facute de calitate adica fara miros sa fie rezistent.

@danmatyas: Am vazut si eu pe net acele presuri RIGUM Cehia parca erau :question: nu stiu exact. Dar acuma nu stiu exact, sa le comand pe acestea ce spui tu de pe net sau sa merg la Unix unde mi-a sugerat GABIVVX. Habar n-am. Dar tot ma decid eu de curand.Mersi mult oricum!:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand mi-am cumparat am rasfoit google-ul si auzisem de Petex ca ar fi mai slabe.. Nu stiu exact daca e asa.. Eu nu am miros de la Rigum si nu dau semne de uzura! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, nu mai stiu dar a fost un site de genul ala... Cam atat au costat! in fiecare iarna ma bucur ca le-am luat cand vad cum sta apa in ele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danmatyas: Atunci merita sa le cumpar si eu nu?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt presuri ia legatura cu colegul the mircea de pe forum.am cumparat foarte multi de la el,sunt ok presurile. rezistente,moi,fara miros.

se muleaza perfect pe conturul podelei si au sistem de prindere in podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu sunt multumit de ele :) Nu bag mana in foc pentru nimeni si nimic.. Imi spun doar parerea :) SI mie mi-a fost frica ca miros urat si am cautat pareri de forum-uri de aceea le-am si cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o nelamurire:)) sper ca nu devin enervant... Am observat ca la Passat-ul B6 ai butonul acela de deschidere a portbagajului...si vara il apas si pana ma dau jos din masina sau in 2-3 sec usa de la portbagaj s-a deschis complet,dar mai nou cam de prin octombrie il apas, se deschide dar nu se ridica de tot cum ar trebui. E vreo problema sau doar s-a ingrosat uleiul de la balamale si de la frig nu se ridica????

Sau este vreo alta problema???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna nu se deschide nici la mine pana sus. Cand se incalzeste afara isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu balamalele. Are legatura cu amortizoarele lui. La mine sare instant si pe ger. Da triunghiul reflectorizant jos si cauta i alt loc, o sa l mai ajuti putin la deschidere (in perioada rece) sau schimbati amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele amortizoare care actioneaza portbagajul sunt pe baza de gaz iar acesta isi schimba volumul in fc de temperatura!

Temperatura mare > volum mare > presiune crescuta in cilindru > forta mai mare la ridicare, iarna se intampla pe dos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu trebuie sa-mi fac probleme in legatura cu deschiderea portbagajului... doar sa astept temperatura optima pentru deschiderea completa nu?

Daca nu trebuie neaparat sa-mi schimb amortizoarele???

Si multumesc foarte mult pentru raspunsuri si opinii:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele noi vor deschide portbagajul si iarna! Depinde de tine daca vrei sa le schimbi sau nu. Probabil isi vor reveni cand se incalzeste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: Tocmai am comandat presurile de unde mi-ai spus. Pana la urma m-am decis sa le comand de acolo dupa ce am vorbit si cu themircea. Maine trebuie sa-mi vina.Deabia astept:D.Mersi de sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Tocmai mi-au sosit presurile de cauciuc sunt impresionante mi-au intrecut toate asteptarile.Multumesc celor care m-ati indrumat cu numeroase sugestii si opinii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!