Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Poate are cineva de dat detalii suplimentare, nu de cerut. De ce sa inchida topicul?

Deacord!

Uite de exemplu, foarte importanta povestirea lui SHARANEL. E bine de stiut si riscurile suplimentare pe care ti le asumi. eu de exemplu am crezut pana acum ca nu poate fi adevarat. Geamul se va sparge la fel ca inainte, in mici bucatele care vor ramane lipite pe folia de plastic. Dar realitatea se pare ca e alta. Bine de stiut! :)

Recunosc ca suna infiorator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea un hatchback din `94, insa cu siguranta luneta este de tip Securit, si nu Duplex. Atasez o poza cu luneta respectiva cazuta in portbagaj, observati si voi ce arme s-au format acolo. Nu sunt anti-folie, dar totusi trebuie sa tineti cont si de acest risc. Probabil daca n-as fi vazut cu ochii mei, nu as fi crezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles nu dati cu rosii :vaidecapulmeu:

Deoarece sunt obisnuit ca atunci cand incep ceva sa si termin, am avut reactia de mai sus. Ma bucur insa ca topicul se bucura de popularitate cu toate ca ma intristeaza nespus povestea lui Sharanel. Sper sa nu se intample nimanui un astfel de eveniment. Si de asemenea cred ca e foarte bine ca colegii forumisti sa scrie despre astfel de intamplari care pot influenta decizia fiecaruia.

F.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am recurs la parasolare originale skoda ptr geamurile laterale spate.

Sper sa arate bine ca nu am vazut pe nicio masina pana acum :)

post-9995-1244536381_thumb.jpg

post-9995-1244536554_thumb.jpg

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vineri am programare pt montarea foliei.Llumar autorizata,Cu garantie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am recurs la parasolare originale skoda ptr geamurile laterale spate.

Sper sa arate bine ca nu am vazut pe nicio masina pana acum :)

si cat te-au costat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam de gand sa-mi pun si eu folie pe masina, insa povestirea lui SHARANEL plus poza lui m-au cam pus pe ganduri.

Parasolare originale skoda arata chiar bine. Ovidius mai multe informatii?

Modificat de doarmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat te-au costat??

Cam 100 Euro costa. Nu mi-au venit inca... O sa dau mai multe detalii dupa ce le montez.

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidius, spune-ne si noua, de unde le-ai comandat si in cat timp ajung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 100 Euro costa. Nu mi-au venit inca... O sa dau mai multe detalii dupa ce le montez.

Te rog sa pui si niste fotografii cu ele montate. Si pe mine ma tenteaza de mult timp dar nu stiu cum va arata(cat de mult se vede prin ele) si ce efect vor avea(in ceea ce priveste "umbrirea").

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ca si folia de afara, am privit o masina cu asa ceva, dar e mai problematic sa lasi geamul jos cu ele montate. Implicit ar trebui dezactivat comfort open geamurile din spate pe durata cat sunt montate ca sa nu existe riscul sa zboare. Sunt totusi singura solutie pentru cei ca mine. Am mers iarna cu masini cu folie si m-am umplut de spume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e ideea, sa poti deschide geamurile cu ele montate..... altfel ce rost mai are sa iei din astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cad daca deschid geamurile, dar ele se fixeaza in rama in interior, sunt niste clipsuri care se fixeaza cu dublu adeziv, cred. Nu mi-au dat impresia ca ar fi suficient sa le tina locului la 50+ la ora, sa zicem. Pe de alta parte, de pe la viteza aia incepe sa se auda pompatul ala in difuzoare oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar cand stai pe loc, se pot deschide, asta e ideea. In mers si asa eu nu deschid geamurile, decat cine stie in ce caz, si asta la viteza mica si de regula geamul de la sofer sau dreapta fata. Toate geamurile le deschid inainte sa urc in masina, pentru o ventilare cat de cat, in coditii de vara, dupa care intra clima in actiune....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le deschid si plec cu ele asa pana imi intra praf in ochi de pe afara, pe urma mi-aduc aminte si le inchid. Deh, imi place briza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un vecin de-al meu perdelute d'alea.Sunt dragute arata ca folia cu 60%transparenta a luminii si din punctul meu de vedere arata urat (da senzatia de geam murdar).Acum ca-mi pun folie va dati seama ca folia mi se pare cea mai buna alegere :offtopic:

Dar sincer...m-a cam speriat Sharanel...Sper sa ne fereasca Dumnezeu de necazuri pe toti :icon_thumright:

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor...

Am vazut pozele de la Toshiba...dar folia cum se pune pe interior(eu asa am vazut) sau exterior? Cum e mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ca si folia de afara, am privit o masina cu asa ceva, dar e mai problematic sa lasi geamul jos cu ele montate. Implicit ar trebui dezactivat comfort open geamurile din spate pe durata cat sunt montate ca sa nu existe riscul sa zboare. Sunt totusi singura solutie pentru cei ca mine. Am mers iarna cu masini cu folie si m-am umplut de spume.

de ce iarna? care e smecheria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nici eu n-am "prins-o" pe asta...

Am folie fata si spate + luneta si asta iarna nu am avut nicio problema. Care e faza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai putina lumina, si de obicei si mai albastra, plus eventual urme de apa pe geamuri, mie mi se pare nasol de tot, mai ales daca mai apar si farurile asa ca si cum ar fi inflorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare domnilor...

Am vazut pozele de la Toshiba...dar folia cum se pune pe interior(eu asa am vazut) sau exterior? Cum e mai bine?

Cum sa pui folia pe exterior? Pe interior se pune.

fx_ , sigur despre folia llumar sau alea mai scumpe e vorba? Ca impresiile alea le aveam si eu cand aveam folie de-aia de 10 lei turceasca. Intr-adevar, te deranjaza urmele de apa pe geamuri si farurile apar inflorite dar nu mai mult ca atunci cand nu ai folie. Deranjaza la fel de mult. Nu e din cauza foliei :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresiile mele sunt bazate in principal pe un Passat B6 cu 3M la 60% opacitate pe lateralele spate si luneta. Practic nu mai ai cum sa folosesti oglinzile la dat cu spatele fara sa lasi geamurile jos, iar oglinda centrala e anulata cam de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar nu mi se pare un impediment faptul ca ai folie pe geamuri, la datul cu spatele.

Eu, cum am mai spus, am folie 5% transparenta pe spate si luneta si fac manevre de marsarier fara probleme, folosind oglinda centrala si cele laterale, fie noapte sau zi, iarna sau vara, ploaie sau alte conditii meteo.

Pe geamurile fata am folie cu 35% transparenta si de asemenea nu am nici o problema, conduc si fac orice fel de manevra folosindu-ma de toate oglinzile.

Repet: EU NU VAD UN IMPEDIMENT IN FOLIA APLICATA PE GEAMURI, INDIFERENT DE MANEVRELE PE CARE VREI SA LE FACI, desi am folie foarte inchisa pe toate cele 4 geamuri, inclusiv luneta.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresiile mele sunt bazate in principal pe un Passat B6 cu 3M la 60% opacitate pe lateralele spate si luneta. Practic nu mai ai cum sa folosesti oglinzile la dat cu spatele fara sa lasi geamurile jos, iar oglinda centrala e anulata cam de tot.

Pai ce legatura au oglinzile laterale cu geamurile laterale spate? :icon_thumright:

La fosta masina aveam folie numai pe lateralele spate si luneta. Parea un pic neterminata, insa la drum era asa odihnitoare, mai ales noaptea - ca nu te mai orbeau cei din spate cu farurile. Ma orbeau in oglinzile laterale, dar lucrul asta s-a rezolvat odata cu montarea foliei si pe geamurile fata, la actuala.

Intr-adevar, si mie mi s-a parut greu prima data cu folie, dar te obisnuiesti si nu mai vrei altfel. Eu am cumparat prima masina, la 3 luni dupa scoala de soferi, si avea folie pe spate. Mi-a fost foarte greu. Acuma nu concep sa nu am folie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!