Jump to content

Uleiuri de motor recomandate !?!


alecsmed
 Share

Postare recomandată

alexandra2008

Salut

Eu sunt an italia aici nu prea pota sati faci ceva la masina ca nai unde umbla mereu carabinieri anfine dar eu merg mereu la mecanic odata iam pus o antrebare cum e cu uleiurile ce trebuie bagat in Skode eu iam spus ca am incredere in Castrol el mi-a spus sa nu prea ma incred asa tare ca depinde undei facut poate sa fie facut in Turcia Polonia Israel care nu sunt bune  deloc pe langa sunt si ieftine de ex aici in italia te duci la un supermarchet mare gasesti uleiuri de care vrei si ieftine de ex ul litru de ulei Castrol edge 5-40 costa cam 8 euro in schinb daca mergi intrun magazin de piese auto costa intre 20-25-30 euro si te gandesti care diferenta diferenta ieste foarte mare mia explicat domnul carei diferenta cu supermercatele ei cumpara cantitati mari de uleiuri del aproducatori xxxxx si tu dupaia bagi in masina si e gata motorul dar in cea ce priveste uleiul la motoare el mia spus ca ori ce ulei e bun daca e nou si cumparat de la piese auto dar el mi-a spus ca uleiul respectiv are prea putina importanta ce marca e important e sa aiba inscriptia vw skoda audi si densitatea careti trebuie aia 

 

 

  • SAE 5W-40;
  •  
  • ACEA C3;
  •  
  • API SN/CF,
  • VW 502 00/ 505 00/ 505 01,
  • BMW Longlife-04,
  • MB-Approval 229.31/ 229.51,
  • Renault RN0700/0710,
  • Sodd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sper sa va fie de ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am 1.9tdi axr si cand am cumparat masina nu stiu ce ulei avea iar cand am facut schimbul, cei de la service au pus Castrol edge 5w30 dar parca motorul este ceva mai zgomotos sau mi se pare mie. Daca e sa completez in timp pot pune tot Castrol dar 5w40 turbo diesel ,ca dupa cum vad pe forum cam acesta ar fi recomandat pentru motorul pe care-l am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca poti. Edge 5/40 TD e f. bun, mai ales daca il schimbi pana in 8-9.000Km. Valabil pt orice ulei, indiferent de pretentiile vanzatorului.

 

Daca e musai poti sa nu schimbi filtrul de ulei la fiecare schimb la 8-9K, doar din 2 in 2... insa cum filtrul costa 30Ron, nu mi se pare ca merita.

 

In rest, daca te uiti la Edge 5/40, e un ulei excelent - compatibil si cu norma MB 229.51. Nu sunt multe uleiuri care respecta norma asta, majoritatea sunt 229.31 (alta treaba). In plus, 5/40 e si f. ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am fi siguri ca este si original... Eu am folosit acest ulei dar incep sa am indoieli asupra calitatii lui si sunt in cautare de alt ulei care sa nu fie contrafacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, si discutam despre drobul de sare sau ce? Ce te face sa fii asa nesigur?

 

De ce nu te duci sa-l iei de la reprezentanta, ca atunci esti sigur de origine, cum spuneai si in alt post. Poate deranjeaza micul adaos de 100-150% pe care il pune reprezentanta? 

 

Daca ai indoieli, de ce nu scrii la Castrol/BP Romania ca sa te convingi? Uite mai jos datele de contact. Daca afli ceva interesant, sa ne spui si noua. Mie nu mi-au spus nimic - doar ca nu au informatii ca produsele lor sunt contrafacute si ca Unix si Autonet (de la care cumpar) se afla pe lista lor de parteneri.

 

Castrol Lubricants RO SRL
Str. Izvor, Nr. 92-96, Etaj 5, sector 5
Bucuresti, 050562
Tel: 021 - 30.30.500
Fax: 021 - 31.94.411

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu trebuie sa schimb in curand uleiul si toate filtrele. Pana acum am folosit Castrol Magnatec 5W40 C3, dar as vrea sa schimb cu ceva mai bun (cel putin Castrol Edge). Masina are ~110k Km, si as vrea sa stiu ce credeti ca ar fi mai bun dintre: Motul (Specific), Liqui Moly (Top Tech 4100), Mobil 1 (nu stiu ce tip) sau Castrol Edge. Eventul si alti producatori. Vreau sa raman pe 5w40.  

 

Credeti ca este indicat sa folosesc o solutie de spalare a motorului inainte de a schimba uleiul (fie ca schimb sau nu producatorul/modelul)? am inteles ca ar putea ataca garniturile si/sau ar indeparta stratul protector de ulei care acopera componentele motorului (asta sincer nu o prea inteleg, uleiul se pune la loc dupa), dar si ca desfunda eventualele canale blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

Ce ulei este recomandat pentru o octavia 1 1.6mpi,cod AVU?Masina are 200.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
PopaAlexandruGabriel

salut!eu la skoda mea cu ahf si  peste 300.000 folosesc castrol edge 5w40 turbo diesel.stiu ca nu e PD si ca  mergea si magnatecul dar am zis sa folosesc full-sintetic.fac schimbul la 10.000 de km si imi consuma intre schimburi 300-400 g.am un stil de mers sportiv si nu o menajez.am vazut niste urme de ulei si pe furtunul de la turbina deci nu cred ca pe tot il papa.fostul proprietar folosea mobil cred ca 5w40.nu mai tin minte pentru ca am cumparat-o demult si nu mai stiu exact ce bidon era in portbagaj.sincer eu recomand castrol.am auzit la o cunostinta ca tara de provenienta a uleiurilor s-ar cunoaste dupa codul de bare...(respectivul foloseste liqui moly avand prima cifra din codul de bare 4 si cica asta ar fi pentru Germania)la castrolul meu  pe un bidon am 9 si pe altul 8 pe ambele scrie  made in EU.nu am avut probleme cu uleiul dar as dormi mai  linistit daca as sti ca e facut la nemti..va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

pentru o skoda octavia 1.9 din 2007 credeti ca e bun un Liqui Moly Diesel High Tech, 5W40 care e semisintetic?

Modificat de costel-cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este discutata pe larg aici . Spor la citit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • andrei_221 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!