Jump to content

Schimbare motor pe un Golf 3


Ciucur
 Share

Postare recomandată

Intrucat vreau sa imi schimb actualul motor 1.9 TD (AAZ) cu un motor 1.9 TDI (1Z) va rog sa imi spuneti care ar putea fi principalele dificultati atat mecanice cat si electrice.

Cei care cunosc putin despre motorul 1Z ii rog sa imi dea niste date referitoare la fiabilitate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiabilitate excelenta!

Am acest motor pe masina de 4 ani (ma rog la mine a fost fabricata cu el) si in total 11 ani fara probleme cu el.

Ca sa faci transplant insa e scump si necesita mult timp...

Trebuie sa ai urmatoarele piese/subansambluri

1. Bloc motor

2. Pompa de injectie (si injectoarele)

3. Turbina GT15 sau KKK03

4. Tot "wiring harness" - cablurile aferente motorului

5. Placa de relee s-ar putea sa fie necesara

6. Senzorii de pedale (toate 3 pedale)

7. Debitmetru de aer (MAF)

8. N75 si furtunashe...

Daca toate le dai jos de pe o masina bushita atunci nu o sa te coste piesele in mod suplimentar. Doar va fi mult de munca... altfel merita!!

Il poti duce la 130CP relativ lejer (eu as fi un exemplu) iar cu ceva mai multi bani (2-3 mii $) il poti duce peste 150CP inca fiabil.

Va rog cei care cunosc completati aspectele pe care le-am scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa spun o prostie, dar nu trebuie un ECU care sa se potriveasca cu toate cele descrise de andREI ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa spun o prostie, dar nu trebuie un ECU care sa se potriveasca cu toate cele descrise de andREI ??

<{POST_SNAPBACK}>

Stiam sigur ca mi-a scapat ceva. Nu spui deloc prostii Oaspete!

Si sigur mai sunt si alte "maruntisuri".

Daca e de pe o masina in dezmembrare poti sa te scoti relativ bine. Daca iti trece ideea sa iei piesele cu banii jos de la reprezentanta lasa-te !!! Numai cablajul e vreo 40Milioane, Ecu ceva mai ieftin -35MLei motorul nu vreau sa ma gandesc samd.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si informatie, un motor tdi de golf 3 se vinde cam cu 200 de euro sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi unde ca mise pare foarte ieftin motorul.

doar motorul fara cutie etcccc.......................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca e o greseala la nr de zerouri. Un motor TDI de golf III e cam 1500-2000 EUR. Nici macar motor de golf II TD bun nu prea gasesti sub 400 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad!!!!

Milioane de scuze, am gresit.

E in jur de 800 de "oiro". Un VR6 complet cu cutie e la 350 (adus din Germania).

O sa va dau si numarul de telefon al celui care le aduce in viitorul apropiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va dau si numarul de telefon al celui care le aduce in viitorul apropiat.

Da' TDI-uri grase nu aduce? adica 130CP, 150CP? (1.9 amandoua). Stiu ca 1.9 TDI de 150CP e f. rar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand merci de raspunsuri!

Motorul 1z pe care vreau sa il iau are 170.000 km cu carte service si costa 1000 Euro cu totul inclus (cutie,cablaje,ECU,evacuare...).

In al doilea rand tot mai multe persoane mi-au spus ca desi motorul e piesa de schimb RAR nu aproba inlocuirea motorului decat cu acelasi tip (la mine AAZ).

E adevarat? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand merci de raspunsuri!

Motorul 1z pe care vreau sa il iau are 170.000 km cu carte service si costa 1000 Euro cu totul inclus (cutie,cablaje,ECU,evacuare...).

In al doilea rand tot mai multe persoane mi-au spus ca desi motorul e piesa de schimb RAR nu aproba inlocuirea motorului decat cu acelasi tip (la mine AAZ).

E adevarat?    :)

<{POST_SNAPBACK}>

Nu este adevarat. Se poate pune si alt motor .....se face omologare...cu conditia ca acest tip de motor sa fie luat de pe un alt golf 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare!

Vad ca nu s-a mai postat de mult pe acest topic, totusi vreau sa pun si eu o intrebare celor care au mai facut asa ceva sau care cunosc procedura pe care vreau sa o pun in aplicare.

Am un Golf 3, motor 1,8 benzina, 90 de caiuti (dintre care cred ca au ai murit), tip ABS, cu instalatie GPL. Motorul merge bine dar vreau sa il schimb cu unul pe motorina, un 1,9 TD deoarece cel pe care-l am consuma destul de multisor, cam 14-15 l/100 km GPL si cam 12 pe benzina. Destul de costisitor...zic eu. Ma interseaza ce anume se schimba in afara de motorul propriu-zis, cam ce costuri impune aceasta treaba, cum fac cu RAR-ul si cam ce tipuri de motoare sunt bune si eficiente. Eu am gasit un motor TD la vreo 300 de euroi negociabil dar, dupa cum am mai zis, cred ca vor si alte costuri in afara de astia. Daca stie cineva si ma poate ajuta cu vreun sfat...i-as fi foarte recunoscator.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca voi vorbiti de motoare noi la mii de euro,daca nu mai uitati-va la preturile din germania sau in romania la dezmembrari pentru ca un motor 1.9 tdi de 90 de cai il iei la 1000 de euro asta daca nu cauti bine,cutia maxim 300,pe electrica sa zicem ca mai dai 300 de euro si gata motorul,unul generatie mai veche cred ca il scoti la 1000 de euro cu totul poate chiar mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 6luni am cumparat motor 1z fara cutie,volant,ambreiaj,alternator,turbo,fulia de la vibroken,electromotor si pompa servo la 600euro.desi pretul a fost cam mare,am fost obligat sa-l iau.in ceea ce priveste transplantul,merita sacrificiul.daca te tin "suruburile"sa il pui tu e ok,daca nu o sa te coste ceva bani manopera+inevitabilele consumabile "de inceput de drum".bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare, am nevoie de un sfat . Detin un Vw Golf 3 Variant,motorizare 1.8 benzina,75 cai ,AAM si intentionez sa pun alt motor pe masina de 1.8 benzina 90 de cai.

Imi puteti spune ce alte componente in afara de motor si cutie de viteze ar mai trebui?

Va multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!