Jump to content

GOLF GTI 1.8T


volnick1986

Postare recomandată

volnick1986
Publicat (modificat)

Si ieri am schimbat a doua distributie la 188.212 KM.

 

Am optat pentru:

- curea distributie ContiTech

- rola intinzator curea distributie INA

- amortizor vibratii INA

- curea accesorii ContiTech

- intinzator curea accesorii INA

- pompa apa HEPU cu paleti metalici

 

Curelele aveau 7 ani si aproximativ 64.000 km. si aratau destul de bine. Rola intinzator ca si noua, amotizorul si rola de pe el la fel. Intinzatorul curea accesorii era bun si el. Pompa de apa la fel de buna, fara sa curga si fara joc. Puteam sa fac putina economie si sa pun doar doua curele noi, dar deja au fost comandate toate piesele, si oricum nu sti ce ai acolo pana nu desfaci.

La distributie vechea curea era Bosch Made in Germnay si cea noua ContiTech se pare ca e Made in Romania. Nu ar cred trebui sa fie probleme. Same quality all over nu?

post-37459-0-46641700-1431543565_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

De ce nu ai luat kit? Cred ca era mai ieftin decat pe bucati.

Ultima oara cand am schimbat distributia am luat kit Continental, iar rola si intinzatorul sunt NTN. Din cate imi zicea volksman mai de mult, NTN face piesele pentru toti producatorii buni. Deci orice ai luat bun (Conti/INA/OEM), tot aia primesti, indiferent ce scrie pe cutie.

Eu am avut inainte intinzator INA pe masina si cand l-am schimbat cu asta din kitul Conti am vazut ca ambele erau NTN.

 

Curea facuta la noi nu cred ca e o problema, oricum mai bun de atat nu ai ce sa iei.

Eu am luat niste filtre de curand si am ramas suprins sa vad ca cel de habitaclu e facut la noi (Mahle).

Link către comentariu
volnick1986

Kit imi iesea mai scump. Am vrut sa schimb neaparat si amortizorul vibratii ca ma gandeam ca e vechi si nasol, dar nu a fost asa. Kit complet care sa contina si amortizorul de vibratii avea doar INA. Kit simplu, doar cu rola mica de la amortizor, curea si rola-intinzator aveau Bosch, INA, Conti.

Am calculat cu intinzator INA, rola INA si curea sepoarat Conti si am iesit cel mai ieftin. Acelasi kit de la INA era cu 100 de lei mai scump. Ai dreptate NTN-Japan scrie si pe rolele vechi si pe cele noi din cutie. Sunt identice.

Link către comentariu

Ma gandeam eu ca ai facut un calcul :)
Dar sa stii ca exista kituri si de la Ina si de la Conti cu rola intinzatoare si amortizor de vibratii. Eu asa am luat in urma cu vreo 3 ani. Poate nu se mai aduc intre timp la noi...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa ce am desfacut bordul am incarcat cu freon si in doua saptamani a iesit tot. :( Marti am reusit sa rezolv problema inainte sa mai dau banii degeaba pe o noua incarcare. Am presurizat sistemul si atunci cand dadeam cu spray de control facea bule la mijloc in jurul surubului. Aveam o fisura pe la expansion valve care este legatura intre evaporator si tubulatura.

Am avut noroc ca am gasit unul ca si nou (ne umblat la el) cu tot cu cele patru O ringuri originale si suruburi pe un Leon de Anglia. Acum no leaks, am incarcat cu ulei + freon si clima merge super! :frigbaitata:

post-37459-0-84835900-1433436897_thumb.j

post-37459-0-75099700-1433436980_thumb.j

post-37459-0-90261300-1433436984_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Aceeasi problema am intampinat-o si eu, impreuna cu un compresor ars, dar s-au rezolvat si la mine cu happy end :) greu vara fara clima

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Masina curata la 190.000.

post-37459-0-07006300-1434821473_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
  • 5 months later...

Imi place mult un GTI cu Santa Monica.

insa un GTI cu bbs-urile de 16 este ceva special.

 

daca-ti da prin cap sa o dai, da-mi primul de veste - e una din putinele masini (putin insemnand sub numarul degetelor de la o mana) pentru care as putea sa ma despart de bora mea.

Link către comentariu

Arata foarte bine. Chiar ma bucur ca mai vezi masini de genul si varsta asta in stare buna si fara tot felul de "tuning".

Link către comentariu

Multumesc. Din punct de vedere tehnic este OK masina. La capitoul estetic sta mai rau datorita varstei. La anul in vara o sa primeasca o vopsea noua totala, o curatare de interior si o reconditionare de volan.

Link către comentariu
  • 1 year later...

Nu am mai scris de multa vreme pe aici. Aceasta este noua achizitie. Un B7 2.0 TDI 170. Aveam nevoie si de ceva mai mare. :)

1.jpg

Link către comentariu

Corect ar fI sa ii faci un topic separat (daca vrei sa o prezinti) si sa continuati discutiile acolo.

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Va multumesc mult. Pastrez si Golful ca nu ma lasa inima sa il dau. O sa ii fac un alt topic si o sa o prezint acolo.

Link către comentariu

Frumoasa si asta noua, dar parca tot Golful imi place mai mult. Are personalitate si imi placu mult culoarea... astalalta parca prea e la fel cu restul :) 

Link către comentariu

In sfarsit am deschis si un topic la Audi.

Golful are acum 208.000 km. Am mers cu el pana la Bamberg dupa Audi dus-intrors 2600 km in total fara nici cea mai mica problema. Consum ulei: mai nimic, desi aveam bidon cu mine :P. Nu pleci la drum cu o masina veche fara ulei la tine. Pompa ABS tot ii face figuri ca da ABS Fault in bord, cand vrea ea, asa ca am facut rost de alta (care cica are doar 80.000 km, si arata de atat, adica foarte bine) si dupa anul nou o sa o pun pe masina. Pentru mine Golful GTI e inca o masina speciala! :icon_thumleft:

Investitii recente: la sfasit de noiembrie un set de placute de frana fata Bosch. Cele vechi Textar au tinut cam 80.000 km.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Azi a primit Golful pompa noua ABS de pe o masina donatoare, un Seat Toledo cu 2.3 V5. Piesa nu e noua, dar pe aproape la 80.000 km. Codul este identic cu ce a avut Golful. Ma gandesc, ca au acelasi sistem de franare 2.3 V5 ul de 150 cu 1.8T-ul de 150. E modelul de popa pentru masina cu EDS fara ESP. Si cu astea gata cu martorul de ABS aprins.

Maine ii punem incaltarile de Vara. 

IMG_1434.JPG

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
  • 1 year later...

Salutare. Nu am mai scris aici de multa vreme. Aproape 2 ani! Inca mai am Golful si merge bine

 :Driver:

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Sneak peek

6ABE5FCA-0E12-4F22-B028-17EC6046401A.jpeg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
  • 1 month later...

Cu pagina RAR de verificare de km am zis hai sa ma joc si eu sa verific. Uitati ce a iesit! ?

Dupa site, eu, mi-am manarit singur kilometri si am dat masina inapoi.

Nici acum in 2019 nu are km aia... din 2012 ?

km golf.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!