Jump to content

Intrebare Posesori de Sistem Audio RCD 510 sau sistem dedicat VW


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Am citit in topic-ul acesta cateva pagini inapoi si intr-un link...tot aici pe forum.

User-ul Valentin a prezentat ceva informatii.

Uite aici http://vwforum.ro/topic/57912-intrebare-posesori-de-sistem-audio-rcd-510-sau-sistem-dedicat-vw/page-2

Modificat de jordi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva de genul asta:

 

http://www.eglober.com/ProductShow.asp?ID=2012

 

http://www.youtube.com/watch?v=wpV7WL39l0I

 

http://www.automediacom.ru/shop/detail.php?ELEMENT_ID=265&SECTION_ID=17&MARK_ID=57

 

Nu cred ca are cineva de pe aici pentru ca pretul mare (250 de euro) este echivalent cu upgrade-ul la un RNS 510, unde ai si navigatie si DVD si HDD fara improvizatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Pretul este destul de mare, situatie in care ramane varianta vanzarii rcd-ului si a achizitionarii unei unitati rns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe aria dedicata ca vei gasi oferte mai ieftine. Eu nu mi-as pune asa ceva, dar daca vrei neaparat, vei gasi mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut...

am un RNS510..cred (acest cod: 1T0 035 680 B )si as avea urmatoarele intrebaari:

-de pe HDD-ul lui intern se poate copia ceva pe SD card?

-unde gasesc harti care sa cuprinda si Romania pt acest tip de navigatie si cum se porocedeaza ca sa si functioneze!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-de pe HDD-ul lui intern se poate copia ceva pe SD card?

-unde gasesc harti care sa cuprinda si Romania pt acest tip de navigatie si cum se porocedeaza ca sa si functioneze!?

Sal.,

1. NU poti copia de pe HDD pe SD ci doar invers .

2.

 

Adaugat de Valentin: Te rog sa folosesti mesageria privata pentru genul asta de lucruri

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sal,

Poate sa-mi spuna cineva care este cea varianta optima ca pret/performante, de conectare telefon la RCD 510 (retrofit modul bluetooth, conexiune aux-bluetooth, alte variante de conectare). Am RCD 510 cu buton "Phone" si "BT-audio" in meniu, dar masina nu are nicio pregatire bluetooth sau telefon.

 Merci.

Modificat de Stone.Tino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta de fabrica - cumperi kit bluetooth - modul, cablaj, microfon - aici ai doua variante - unul simplu - voice - care doar faciliteaza convorbirile, fara a avea acces la agenda, afisare pe BC etc... raspunzi, vorbesti si atat

 

sau varianta care afiseaza agenda si telefonul pe RCD, pe BC, etc....

 

pretul difera, un kit incepe de la 200 de euro pana la 400 de euro... pe carsystem - uite aici http://www.carsystems.pl/volkswagen,c1.html?start=0&order=c&dir=d&pF=8.99&pT=1799.00&pk=76&f=-1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand kitul care are modulul cu 3C8....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc, dar...scuzati-mi ignoranta, intre 200 si 400 e o diferenta mare de bani, iar din descriere nu am inteles diferenta de funtionalitate.

In schimb am gasit Dension Gateway PRO Bluetooth VW Quadlock Adaptor la 899 RON care face o gramada de chestii. Sau CARKIT BLUETOOTH MODUL BLUETOOTH FISCON BLUETOOTH VW SEAT SKODA BLUETOOTH RNS 510 RCD 510 la 750 RON.

de asemenea am vazut TrustyOne Car kit Bluetooth (hands free) Novero la 419 RON care are comanda vocala, text to speech, etc., sau chiar un carkit parrot MKI 9000 pe la 580 RON

Evident sunt diferente, dar nu-mi dau seama bine in ce constau sa pot decide daca am sau nu nevoie de functionalitatile respective.

Sincer, ma asteptam ca la cate stie RCD 510, sa nu am nevoie decat de un echipament care sa-l leg cumva la el si care sa-l conecteze prin Bluetooth la telefon. In rest  sa pot opera doar din touchscreen-ul RCD-ului.

Daca puteti posta aici mai multe lamuriri ar fi ok. Eventual, va pot suna pentru mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de recomandari, poate era mai nimerit sa ne spui ce fel de telefon ai. Eu am stiut dinainte ce modul BT sa-mi iau si, in functie de el, mi-am ales telefonul. Serios vorbind, eu am ales invers.

Daca ai un telefon care cunoaste protocolul rSAP atunci nu merita sa iei altceva decat unul din seria 3C8 035 730 A/B/C/D. Cu cat litera din coada este mai mare, cu atat mai bine, dar este si mai scump. La toate acestea ai comanda vocala, text to speech, citire/scriere SMS, convorbire privata, A2DP (muzica de pe telefon), AVRCP (afisarea pe ecranul RCD sau bord a piesei care ruleaza pe telefon), emisie scazuta de radiatii in masina, baterie prelungita a telefonului, etc).

Intre variantele A,B si C nu stiu sa existe diferente decat, poate, ceva incompatibilitati rezolvate. Eu am avut un B care a functionat ireprosabil vreo 2 ani jumate.

Singurul diferit este versiunea D care permite, in plus fata de celelalte, creearea unui hotspot wireless in masina la care te poti conecta cu telefonul sau tableta pentru acces la Internet. Modulul BT copiaza datele cartele SIM in memorie, dezactiveaza partea de emisie/receptie GSM/3G a telefonului, se conecteaza el prin GSM/3G la operatorul de telefonie, iar prin rSAP si wireless la telefonul tau la care a partea de GSM dezactivata. 

Daca conexiunea se face cu un telefon gen iPhone, care nu cunoaste profilul rSAP, atunci functionalitatile sunt clasice, gen handsfree bluetooth. In cazul acesta 3C8 035 730 poate fi cam scump si sunt variante mai ieftine... insa eu as schimba telefonul cu ceva pe Android sau Nokia... :)

 

Niciuna din ofertele aftermarket de mai sus, din punctul meu de vedere, nu se ridica la nivelul unui modul OEM gen 3C8 035 730.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, tipul de telefon trebuie luat in considerare.

Folosesc ambele siteme, IOS si Android deopotriva, deci trebuie sa recunoasca si profilul Phone Book Access Profile (PBAP). Din cate am inteles sunt device-uri Bluetooth care stiu sa utilizeze in paralel si rSAP si PBAP.

Apple zice ca “Audio/Video Remote Control Profile allows remote control of playback functions on the iOS device from compatible devices (commonly Bluetooth devices that use the A2DP profile)”, deci inteleg ca doar controleaza iphone-ul. A verificat cineva ca si scoate video pe RCD?

Modelul meu de RCD 510 are intrare video, si am vazut ca sunt interfete pentru video. Ar fi buna o interfata pe care sa conectez un GPS sau sa scot video de pe telefon, camera video, DVD, Laptop sau alt device.

Pentru muzica pe RCD folosesc conexiune AUX, deci nu ma intereaza functia asta pe Bluetooth.

Pe scurt, vreau sa vad (sau sa aud) cine ma suna, sa pot raspunde, sa pot apela usor (prin touchscreen sau voce) din agenda sau ultimele call-uri venite/plecate/ratate si sa pot fi auzit clar de pe telefonul celui cu care vorbesc. Restul functilor sunt interesante dar nu obligatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVRCP se foloseste la controlul pieselor de pe telefon (play, next, pause, previous) si la afisarea numelui piesei pe RCD si bord

PBAB se foloseste la transferul agendei telefonului catre RCD si bord

A2DP pentru transferul muzicii prin bluetooth. Este mult mai buna decat aux. Uita de aux

Pentru iPhone ai nevoie de un modul care stie profilul HFP (handsfree profile)

Pentru Android (aici depinde de telefon) e suficient HFP sau rSAP

De scos video de pe telefon pe RCD este posibil sa se poata, cel putin teoretic, dar nu cred ca vei putea folosi AVRCP-ul pentru controlul lui...

 

Pentru functiile de telefonie, modulele bluetooth stiu ori potocolul HPF, ori rSAP, ori ambele.

Seria 3C8 035 730 are tot din ceea ce este scris mai sus, asadar stie si rSAP si HFP...

 

Pentru GPS exista aria navigatie. Recomand schimbarea RCD-ului cu un RNS-510. Il prefer oricarei navigatii AM sau oricarui telefon cu soft de navigatie pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o lamurire va rog.

Nu am CB+ (banuiesc ca asta e legat de MFD+). Este de ajuns kitul care are modulul cu 3C8.. (modul bluetooth+ cabluri+microfon) ca sa pot vedea agenda / suna / raspunde de pe RCD? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai MFA+, atunci nu poti sa imperechezi modulul cu telefonul tau, deoarece mesajele sunt afisate pe bord. Singura solutie ar fi sa imperechezi modulul/telefonul pe o masina cu comenzi pe volan si MFA+, dupa care sa muti modulul pe masina ta. In locul tau, eu asa as face, mai ales ca stai in Bucuresti. Insa, recunosc, este cam peste mana.

 

O alta solutie OEM ar fi unul din seria 7P6 035 730. Merge fara MFA+, doar ca nu este premium. Adica nu ai sms sau wireless, in rest merge tot. Daca ai iPhone si ramai la el (asadar nicio sansa de rSAP pe viitor), aceasta este cea mai buna varianta. 

Orice varianta ar fi, eu prefer OEM decat AM.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu MFA+ nu are rost sa dea bani si pe acel FIS. Pentru el ii mai nimerit doar kitul de bluetooth: http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-7p6035730k-retrofit-newest-version,id600.html

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nimerit decat care, ca eu am spus exact acelasi lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc.

Din cate am vazut, 7P6...L e ok.

Sper ca am inteles bine, il pot opera(imperechere telefon, raspuns, sunat, agenda) din RCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

P.S.

Pana la urma am pus un Mobridge M1000-C-BT2 sh si functioneaza super pe toate telefoanele (iphone, android si win). Il operez din RCD510, inclusv raspunde/inchide/comanda vocala din maneta stergator.

Totul a costat sub 500 ron.

Modificat de Stone.Tino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Dacă postez greșit îmi cer scuze!

Am RCD 510, ce-i drept îl folosesc rar, astăzi am încercat să ascult muzică de pe cd, inițial îmi arăta că în cele 6 sloturi ale magaziei de cd-uri nu este nici un disc, după ce l-am redeschis RCD-ul a dat o eroare gen "Device error" și nu pot folosi deloc cd-urile, nici măcar să le dau eject.

Aveți idee despre ce este vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazia de cd! Nu mai stie liftul unde este capatul. Trebuie desfacuta de cineva care se pricepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate remedia problema sau mai bine mă las păgubaș?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! Intentionez sa imi schimb rcd 310-le de pe b6-le meu 2008 cu un rcd 510 . Doresc totusi sa cumpar un aparat nou insa mare majoritate sunt replici (cele cu sageti in loc de phone si setup) insa am vazut ca au pe eticheta "Delphi" iar vanzatorul sustine ca sunt originale (despre acesta este vorba  , daca se considera reclama se poate sterge) . Ce parere aveti despre aparatul din link , credeti ca ar fi mare diferenta intre el si un rcd 510 original (calitate sunet , sensibilitatea touchului , viteza )?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!