Jump to content

Schimbare ulei cutie viteze


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu am cod cutie JPG,am gasit uleiul pe original cel mai ieftin 130 ron litrul  :eek: ... oricum,ieftin,la PBN costa 192.Poate cineva sa ma ajute cu codul uleiului pe original?poate gasesc sa comand mai ieftin din DE.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • olteanu82

    21

  • ondin

    15

  • WooZie

    13

  • vali_devill

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Manual gearbox 6-speed 0AJ Identification code JPG

Manufactured from 06.07 to 07.08 06.08
Allocation Engine 1.4l - 90 kW

Ratio Z1 : Z2, Final drive 74 : 17 = 4,352

Capacity of manual gearbox 2.3l 

Drive shaft flange Ø 100 mm 

 

Codul mai pe seara.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Uneori imi iese sau imi intra greu din/in treapta 1 si R, adica trebuie sa trag mai tare, insa nu intotdeauna. Trebuie schimbat uleiul din cutie? Masina din semnatura. Multumesc

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!
Am o problema la un Golf 5 1.9 TDI 105 cai an 2006, sper sa ma lamuriti voi care ar fi.

De 2-3 zile a inceput sa apara un zgomot ca si de rulment stricat la motor, doar in mers cand e in viteza si iau piciorul de pe acceleratie. daca apas acceleratia sau ambreajul, daca e la liber sau relanti zgomotul nu exista.

Precizez masina are 240.000 km, de o luna am cumparat masina, avea cutia de viteze stricata(nu mergea a 5-a), am schimbat cutia tocmai de 2-3 zile, de atunci a aparut si sunetul la motor. Cutia se comporta bine, nu scartaie nu imi face nici o problema la schimbarea vitezelor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rulmentul de presiune ...dar daca tot are km astia ..mai bine tot chitul pe mine m-a costat 2000 lei cu manopera cu tot .. pe LUK k asa am gasit si la masina cel original !


Si cu siguranta o sa fie si discul si volant cu uzura ....la km astia ..eu am 16000 si au fost cam peste 50% uzura ...rulmentul mai mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Am un golf 1.6 BSE, nu mai am stickerul de la roata de rezerva, cum pot afla codul cutiei si ce ulei imi recomandati?

trebuie sa schimb si un simering, de la ce producator sa iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la topic.....uitati-va pe acel bidon care are si el o data de expirare......asa ca fiecare face ce vrea cu masinuta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutari. Pentru masina din semnatura ce ulei recomandati pentru cutie? 75W-80? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Prima data trebuie sa stii ce cod de cutie de viteze ai. Daca vei pune ulei original,100% nu vei avea probleme si vei avea liniste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ulei la cutie de asta mi-am pus, intra perfect in viteza si e liniste totala, uleiul original e diluat, imi facea balet la intrarea in viteze, l-am schimbat de 2 ani si nici o problema...doar sa iei norma care ti se potriveste tie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul este FUQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Se poate sa ma ajute cineva cu un ultimul cod de ulei OEM pentru o cutie de viteze in 6 trepte , tip cutie JYJ ?

Am tot cautat informatii,se pare ca ar fi SAE 75W , G 052 171 A2..... la cutiile in 5 trepte care faceau galagie cu volanul virat maxim in SUA a fost schimbat cu G 055 726 A2....

 eu ce ulei sa-i pun in zilel noastre  ? :))

Golf 5- schimb ulei cutie viteze.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

Am si eu de 2zile o problema, a inceput sa-mi scartaie(ca un scartait de pat) in momentul in care schimb vitezele, egal in ce viteza schimb.Imi da senzatia ca a inceput sa si agate putin. 

Care sa fie problema?Nu stiu cum se verifica nivelul uleiului, da nu am niciun martor in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru o cutie in 6 trepte de 2.0 BKD,cu codul GRF,ce ulei trebuie ca sa fie ok??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.10.2016 at 10:46 AM, cristi_eftimie said:

Pentru o cutie in 6 trepte de 2.0 BKD,cu codul GRF,ce ulei trebuie ca sa fie ok??

cod oe ulei: G 052171A2

capacitate: 2,3 litri

detalii aici: http://etka.cc/vw/part_single/catalog/vw/markt/RDW/modell/GOLF/year/2005/drive_standart/420/hg_ug/300/subcategory/300010/part_id/4403156/lang/v#sec_5A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am un golf 5 1.9 tdi BKC si observ ca agata cutia in orice treapta.COdul cutiei e GQQ.Ce ulei ar trebui sa cumpar si ce cantitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 052 512 A2, 2 litri si intra aproximativ 1.9 litri in functie de cat reusesc amaratii din service sa scoata din cutie. Agata doar cand e rece sau si dupa ce ajunge apa la 90 de grade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agata cu zgomot? Sau te referi la faptul ca nu te lasa sa schimbi vitezele, parca tine contra?

Contra o face cand e rece, fie ca e vara sau iarna. O lasi sa toarca putin si apoi schimbi foarte usor. 

Daca e cu zgomot sigur nu e bine si trebuie neaparat sa te duci la service sa nu pice cutia de tot.

Stiu pe cineva care a ignorat zgomotul si s-a trezit cu cutia automata in batista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cu zgomot,si nici nu imping ca la dacie,doar ca nu mai intra asa usor,parca tine ceva o contra.Se simte si dupa ce ajunge apa la 90.Am auzit ca sunt pareri pro si contra schimbatului de ulei si nu stiu ce sa fac..poate fi si de la timoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea uleiului va fi doar pt. linistea ta dar degeaba. Asa fac cutiile in cauza dupa 200k+. Reglarea timoneriei sau inlocuirea ei asemenea. Niciun efect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma poate ajuta un coleg la motor 2.0 bmn cod cutie hvs ce ulei sa iau si cat intra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Salut, 

Am schimbat uleiul la cutia de viteze de la mașină din semnătura cu ulei Oe. 

Cel vechi era negru, cred ca nu a fost schimbat vreodată (mașina din iulie 2007).

După înlocuire schimbătorul tot agata (oricum nu ma așteptam la vreo schimbare suspectez uzura ambreiajului) și nu am remarcat ceva diferit. 

Pentru eliminarea uleiului în întregime trebuie înclinată mașina (este o procedura și mulți prin service-uri nu o cunosc) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!