Jump to content

Sonda litometrica noua


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

Deoarece vehea sonda litometrica imi facea probleme, am inlocuit-o cu una noua.

Problema pe care o am, este ca cea noua imi indica tot timpul rezervorul plin (cand am schimbat-o rezervorul era plin).

Dar acum dupa 450km parcursi sonda imi indica tot rezervor plin in bord.

Aveti idee ce poate sa fie montat gresit, avand in vedere ca in zona respectiva nu sunt decat 2 furtune de motorina si o mufa, deci nu prea vad ce putea fi montat gresit.

Conteaza pozitia sondei in rezervor?

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca pozitia sondei conteaza,problema remediata.

Multumesc se poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

la un A6 quatro, 2,5 L, care e pozitia sau manevrele de a monta aceasta sonda litrometrica?

eu nu am reusit decat doua variante ori sa arate da la max pana la jumatate sau sa arate jumatate cat timp e full si sa contorizeze de la jumatete in spre minim.

Modificat de martinje
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e cum ai gasit 2 variante de a monta sonda....?? daca te-ai fi uitat mai atent ai fi observat ca pe capacul sondei ai

imprimata o sageata, iar pe rezervor ai o alta sageata. Cele doua sageti trebuie sa fie cap la cap. Asadar ai o singura varianta , cea corecta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

privit de sus capacul e in aceeasi pozitie dar in interior cred eu ca acel plutitor se agata in camerele rezervorului si arata cand asa cand asa.

am inteles ca datorita faptului ca masina e quattro rezervorul e un pic cam ciudat.

ma gandesc ca e un trick ce trebuie facut ca plutitorul sa nu se "agate" in nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa va spun o mica intamplare, oarecum pe langa... acum un an, dupa ce am mers mai multe zile cu motorina pe sponci, am facut plinul si surpriza! Acul tot spre minim indica (pozitia nu i se schimbase). Dupa o perioada de mers, acul a inceput sa-si revina pana a ajuns, incet-incet, in pozitia corespunzatoare (catre plin... spun "catre" pentru ca rezervorul nu mai era plin). Niciodata nu mi s-a mai intamplat acest lucru, si nu am inteles de ce s-a intamplat atunci. Dar din acest motiv cred ca este bine ca, daca schimbati sonda, sa va plimbati cateva ore inainte sa decideti ca a fost montata necorespunzator si sa umblati iar la ea.

Aveti idee ce poate sa fie montat gresit, avand in vedere ca in zona respectiva nu sunt decat 2 furtune de motorina si o mufa, deci nu prea vad ce putea fi montat gresit.

Colegu... ce "e alea" furtune? :)

Modificat de silkworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

pe capacul sondei litometrice este o sageata..care trebuie sa se "pupe" cu o alta sageata pe care se infileteaza aceasta. Nefiind pozitionate sagetile corect...in bord nu afiseaza corect cantitatea de motorina din rezervor.

cat despre "furtune" ..mea culpa...

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema la indicatorul de benzina. La service au scos sonda litrometrica, au invartit de maneta respectiva, pe tester pare ca e in regula, insa ceasul nu coboara sub jumatate. Cand iau contactul, acul coboara la zero, cand e plinul facut, acul indica maxim, insa, in rest, indicatorul arata aiurea. Mecanicul zice ca trebuie reparat ceasul, care m-ar costa cu totul vreo 8 milioane... Parca e cam mult, totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am patit-o si eu: la quattro nu e o singura sonda, pare-mi-se ca sunt 3, pt fiecare compartiment al rezervorului. Pb la mine a fost ca au comandat-o pe cea pt non-quattro care ca si montaj se potriveste perfect, insa ca informatie e total anapoda. La quattro rezistentele sondelor se aduna, sunt inserite, iar la non-quattro e rezistenta uneia singura. Deci trebuie mare atentie la codul piesei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!