Jump to content

Spalator Luneta


bluewave
 Share

Postare recomandată

Salut,

de ceva timp ma confrunt cu urmatoarea pb., apa nu mai ajunge la luneta.

am verificat daca pe furtune pleaca si in canalul de cablu (negru, cel din stanga masinii fata) prin care trece cablajul , furtunul era scos din imbinare. l-am pus la loc si cu toate astea apa nu ajunge la luneta.

stiti cumva pe unde trece acel furtun pana in spate?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in fata stropeste? vezi ca mai trec cateva secunde de cand incepe sa pompeze pana e aruncata pe luneta...eu am avut aceeasi prob ca tine si prima data a trebuit sa tin apasat vreo 5 secunde. dar mare grija..mai verifica furtunele si nu incerca mult timp sa fortezi motorsaul..ca se poate strica fie pompa fie, motorsarul de la luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe parbriz si pe faruri stropeste.

apa ajunge la acea imbinare de care povesteam (pe unde trec firele inspre habitaclu) dar de acolo "gata".

stii cumva foloseste aceeasi pompa sau sunt diferite (fata /spate).

ma gandeam sa pun un vas in spare, ca sa elimin toata lungimea de furtun , dar nu stiu cum sa fac legatura la fire (nu vreau sa stric originalul ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca sunt doua pompe, dar inclin sa cred ca e undeva infundat la tine furtunul, pentru ca daca ajunge pana in spate..de acolo nu mai e mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este aceeasi pompa, insa are 2 iesiri (probabil 2 sensuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defectul s-a rezolvat,

furtunul care duce in spare are 2 imbinari. una in canalul de cablu negru (intre motor si habitaclu) iar cea de-a 2 a in spatele subwoofer-ului. cea de-a 2 a era iesita (cam greu cu defrisalul in acea zona , dar asta este trebuia sa ajung la acel furtun). cu ocazia asta le-am intarit pe amandoua (punand o buncata de furtun mai mare pe acele imbinari). cauza cred ca este infundarea duzei si din cauza presiunii acele imbinari s-au desfacut. concluzia esta ca acum ... am apa pe luneta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Un adevarat sistem de irigatii "made in Ingolstadt". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

de vreo 2 zile am vazut ca nu imi mai iasa apa la luneta.

am defacut tunelul ala negru sdin compartimentul motor, aici toate bune.

unde sa ma mai uit?

bluewave un e localizat subwooferul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stanga spate, dupa plasticul ala ... daca masina este prevazuta cu asa ceva....

Modificat de bluewave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e o usita acolo, dar nu e subwoofer , e spatiu gol...

cand vine caldura trebuie sa cercetez ca acum e cam frig si in garaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut !

Am achizitionat recent un Audi A3 si imi lipseste capacul care acopera piulita si stropitorul aflate pe stergatorul din spate. Asa am luat masina si nu stiu nimic despre ce s-a intamplat cu ele. Functioneaza atat stergatorul cat si stropitorul.

Am fost la reprezentata, am dat comanda pt un capac cod 8E9955205C si l-am luat. Canf am ajuns acasa si l-am montat am constatat ca ceva da cu virgula. Capacul se potriveste , dar duza aceea nu are iesire prin gaurelele capacului si stropeste doar in interior acolo.

Sa exemplific prin poze.

Asa arata in momentul de fata ce am eu pe masina:

post-104964-0-22584200-1335253405_thumb.

post-104964-0-33674300-1335253434_thumb.

Asta este capacul pe care l-am comandat :

post-104964-0-45240000-1335253455_thumb.

Problema mea este ca nu am iesire de la duza pana la gaurile acelea ale capacului. Mai ales ca eu am un singur stropitor, pe cand capacul are 2 gauri prin care stropeste lichidul de parbriz. Din ce am gasit pe net, mai exista o piesa, si anume :

post-104964-0-23759500-1335253511_thumb.post-104964-0-46391300-1335253516_thumb.

care face acea prelungire.

Numai ca aceasta piesa nu o vad potrivindu-se peste ce am eu pe masina. Eu deja am stropitorul respectiv si nu cred ca piesa asta se va potrivi peste "tzumburusul" ala negru deja existent in primele poze.

Poate cineva sa ma ajute cu niste poze de pe masinile personale sau un sfat sa stiu daca este nevoie sa mai comand si a doua piesa, cea cu 2 gaurele, sau e vorba de cu totul alt capac pe care trebuie sa il comand si care ma gandesc ca ar trebui sa aiba o gaura mult mai mare (probabil un decupaj ) prin care sa iasa jetul?

Modelul masinii este din 2005-2006 si in Etka imi arata acelasi cod de piesa pana la cele din 2008.

Orice sugestie e apreciata ! Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex,

Welcome! :)

Legat de problema ta, eu am avut pe A3 "prelunirea" pe care ai gasit-o pe net peste care venea capacul minunat. In locul acelui "tzumburus" eu aveam o gaura peste care venea prelungirea care directioneaza jetul ( :P).

Deci ori ti-au dat capacul care nu trebuie si te duci sa il schimbi, ori comanzi si prelungirea aia si scoti "tzumburusul" buclucas.

Eu am avut tot model 2005, as u know.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acela este un stropitor care vine de la golf 4 ,s-ar putea sa se fi inlocuit cindva motorasul de stergator.daca el stropeste inauntru inseamna ca nu se potriveste gaura la capacel cu duza.parerea mea ori cauti duza cu 2 stropitori,ori dai alta gaura in capac sa fie pe aceeasi linie cu duza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc amandurora pt raspunsuri.

@marianu e posibil sa ai dreptate. Am gasit acelasi cap cu stropitor la un A3 8L si la Golf. Este posibil sa fi fost chimbat intr-adevar motorul din interior pt ca luneta a fost shimbata de fostul propietar (nu am mai multe detalii) .

Pana la urma am comandat si duza cu 2 gaurele si normal ca nu se potrivea pe "teava" pe unde vine lichidul de parbriz . Am facut insa un artificiu si am prins-o acolo prin intermediul unui furtunas ce leaga duza si teava/conducta care iese din luneta. L-am taiat foarte mic pentru a incapea sub capac si am potrivit gaurile duzei pe cele 2 gaurele ale capacului. Acum merge bine, sa vad insa cat ma tine artificiul asta :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!