Jump to content

Passat 2006 vs Octavia 2006 vs A4 2005


Nikolay
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Se doreste achizitonarea unei masini second hand in familie. Bugetul se ridica la 11.000 de euro, asta incluzand taxa de prima inmatriculare si restul taxelor aferente.

Numarul de kilometri efectuati intr-un an este undeva in jurul valorii de 50.000 km. Inclin mai mult spre o motorizare diesel, dar daca ar fi mai avantajos un benzinar va rog sa ma sfatuiti voi. Masina va fi folosita la drumurile de zi cu zi, 60-70% in oras, restul in afara. V-as ruga sa aveti in vedere si cheltuielile de intretinere aferente fiecarei masini.

Dupa cum se precizeaza in titlu, din ce m-am informat as gasi Passat din 2006, destul de dotat, Octavia 2006 cam cu acelasi numar de kilometri, audi a4 cu kilometri mai multi.

V-as ruga sa va dati cu parerea legat de ceea ce ar trebui sa achizitionez. De asemenea, v-as ruga pe cat se poate sa motivati raspunsul. Va multumesc.

Drive safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este strict pt familie si nu conteaza imaginea :), cea mai functionala, utila si practica ar fi Octavia 2 pe benzina.

Octavia pt ca are portbagaj ff facil e versatila, mai usor de intretinut ( nu are materiale pretentioase care sa fie sensibile la intretinere).

Benzina pt ca nu faci km multi pe an, intretinere mai usoara si fara prea mari batai de cap (de ex daca ai avea turbina..)

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu as inclina spre diesel, totusi 50k este mult, dar nu stiu ce gasesti in 11k euro cu tot cu taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50000 km pe an sunt ceva...deci mai bine diesel. Nu datorita costurilor carburantului (care nu mai e o afacere, motorina fiind mai scumpa acum) ci datorita fiabilitatii. Din punctul meu de vedere, Passat-ul (B6) e un pic mai sus (raportat la Octavia2 banuiesc, nu?), in privinta confortului, imaginii, a spatiului interior si a tinutei de drum. Cel mai bine e sa faci cumva si sa testezi ambele modele (Passat şi Octavia) ca sa nu iti para rau mai tarziu. Audi A4, alt finisaj, alte preturi la piese (desi este parte a VAG, am vazut ca au si piese care sunt mai scumpe)....Eu am senzatia ca este cam inghesuit in interior (am 1,96m inaltime). Ca tinuta de drum, am mers cu A4 131 cp si chip tuning, bomba de masina - stabilitate super (nu vb de S4, RS, R23 şi R36 masini pur sange), dar nu mi se pare o masina de familie.

Oricum, revin la ceea ce am scris mai sus, testeaza si vei simti care este potrivita pt tine.

Bafta si sa ne ti la curent cu ce ai cumparat!

Pe forum, la vanzari, sunt ceva masini frumoase. Mie mi-a ramas ochii pe un Passat din 2004 (dar cu ramasul raman) full, piele bej, 4Motion(4x4), calculator bord maxidot, 2,5 v6 (mananca un pic....) http://vwforum.ro/index.php?showtopic=55822

SHARANEL.....scuze, dar nu m-am mai uitat de mult la cat e benzina. Eu bag motorina OMV si parca e in jur de 3,5-3,6 lei per litru..)

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(care nu mai e o afacere, motorina fiind mai scumpa acum)

Motorina este mai ieftina acum, de ceva vreme s-a inclinat din nou balanta in favoarea motorinei, nu cu mult, dar este mai ieftina cu cativa bani decat benzina.

La 50kkm/an nici nu intra in calcule un motor benzinar, OBLIGATORIU (prin decret prezidential) trebuie sa-ti iei diesel.

Ca si masina de familie merge Passatul, insa A4 iti va oferi mai multe satisfactii. Totusi ma indoiesc si eu ca vei gasi aceste modele recente cu motorizari diesel si dotari decente la 11.000 euro, cu toate taxele. Dar cine stie... mai sunt minuni.

Succesuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2006 diesel in 11.000 cu tot cu taxa??? Unde nene? Pe Marte?

Sincer mi se pare fantezist. Se poate asa ceva numai daca are peste 200.000 km si a fost inscris pe Franta sau Spania, si are motor de 1.9 si 105 cai si dotari de baza.

Clar la 50.000 km pe an trebuie cumparat diesel, si avand in vedere ca vrei masina din clasa asta, aici diferenta de consum intre benzina si diesel e mult mai mare decat la un Polo sa zicem. Vorbim undeva aproape de 3 litri la 100 km. Daca mergi mai mult prin oras asa cum ai zis 60-70% sugerez sa gasesti euro 4 fara filtru de particule.

Bafta !

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi s-ar putea sa imi sara unii colegi in cap(fiind forum Vag) as putea sa iti atrag atentia asupra unui Opel Vectra din 2005-2006.Se gasesc destul de multe in Germania, sub 100K km cu motoare diesel(sunt de acord cu motorina-avand in vedere ca faci 50k km pe an) de 1.9cdti de 120 respectiv 150 cai(euro4) in jurul la 10.000 euro cu multe dotari.In ultima perioada opel s-a ridicat f. mult; folosesc motoare italienesti performante si usor urca pe scara recunoasterii si fiabilitatii.Se poate unii carcotasi sa caute bubele precum problemele recunoscute cu ESP-ul si valoarea de revanzare mica(se trage dupa parerea mea din trecutul nu prea glorios al marcii).

Asadar, eu vad partea plina a paharului privind ceea ce ti-am recomandat - si ca o remarca, nu exista masina perfecta dar exista masina care iti satisface nevoile mai bine decat altele.

Iti dau si un link: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

Modificat de Skittles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Am in fata blocului un A4 din 2005 2.0TDI la vreo 11.000 inmatriculat (nu mai tin minte exact detaliile). Daca-l mai vad, iau informatiile si le postez aici. De asemenea, stiu un A4 2005 de vanzare (cu vreo 200.000km, ce-i drept) la 8000 de euro. Daca te intereseaza, let me know.

2. @Skittles Discutam doar despre masinile din titlu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 50.000 km parcursi pe an, clar un diesel iti trebuie. Dilema este urmatoarea: la anii care te intereseaza si pretul spus de tine, nu ai sa gasesti o masina "intreaga" . Octavia 1.9 TDI 2006 cu dotari decente, cam de la 14.000 E in sus, Passat cu dotari decente, km decenti, de pe la 16-17.000 in sus, iar A4 nu cu mult mai mult fata de Passat, avand in vedere ca a aparut noul model, care duce implicit la o devalorizare mai mare.

+ trebuie sa ai in vedere ca faci 50.000 km intr-un an, nu te-as sfatui sa te aventurezi la o masina cu peste 200.000 km. Ceva pana in max 100.000, ceea ce la banii astia cam greu, daca nu imposibil.

Modificat de Andrei2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 50.000 km pe an nu se pune problema de un SH cu rulaj mare... Ideal ar fi o masina inmatriculata pe un an in Germania, sau o fosta masina de prezentare/drivetest cu un maxim de 10k km.

Presupun ca la rulajul asta masina este folosita pentru productie, fie direct (taxi, rent-a-car), fie indirect (naveta zilnica la-de la lucru).

Logan dCi, Hyundai Accent CDRI, Fiat Panda JTD sau alte masini NOI se preteaza cel mai bine la bugetul/rulajul pe care il ai. Garantie, amortizare rapida, ramai si cu o valoare la revanzarea masinii (o masina de 4 ani cu 200k km o vinzi cu ceva bani, dar una de 7 ani cu 300.000 mai greu).

Ca si calcul, daca cumperi un SH de 3 ani cu 100.000km la 10k euro, il mai tii 4 ani si mai faci 200k km, la final vei avea o masina de 7 ani cu 300k km. O vei vinde pe bani de nimic, plus de asta la rulajul asta costurile de intretinere sunt mai mari.

Cumperi o masina noua, 3-4 ani ai garantie, deci costurile de exploatare sunt mai mici, dupa 4 ani si 200k km o vei vinde pe o suma de ~4-50% din valoarea de nou.

Varianta de mijloc, cumperi o masina SH cu rulaj apropiat de zero (inmatriculata pe o zi, de prezentare) care deja este devalorizata. Vechimea e maxim 2 ani, rulajul neglijabil, deci ramane o valoare de revanzare buna.(Valoarea de noua fiind destul de mare)

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AudiPerformance

Mai oameni buni ma scuzati ca ma bag si eu in seamna ca musca in... (completati pe linia punctata) dar se pare ca noi Romanii avem o predispozitie pentru naivitate (nu vreau sa jignesc pe nimeni ci este doar o constatare). Nu stiu cine isi poate imagina ca gaseste o masina, fara rulaj pronuntat si cu vechime relativ mica la un pret de "dacie".

Eu am batut Germania in lung si in lat sa caut masinile care se vindeau la noi pe targ si nu intelegeam de unde doamne iarta-ma le cumpara astia pentru ca tot ce gaseam eu la km si dotarile masinilor care se vindeau la noi erau mai scumpe cu cel putin 1000E pana am vazut cu ochii mei urmatorele:

vine un samsar de masini sa ii vopsim Touranul cumparat cu fabuloasa suma de 7000E (2006) cu urmatoarele dotari: piele, navi alb-negru, dsg si inca altele de bun simt din bej in negru. Masina avea 340.000km cand am vopsito si cand a plecat spune ca acum o poate face de 100-120.000 bineinteles dupa ce mai schimba pedale si alte cateva plastice care aratau deteriorate. Ma intreb cine o fi cumparat masina aia... pentru ca la vanzare era la doar 10.000E iar omul avea mai mult ca sigur profit de cel putin 1000E si mai mult de atat cred ca facea cel putin 2-3 drumuri pe luna sa aduca alte masini.

si ca sa intelegeti cum sta treaba zilele trecute ma suna un prieten ca si-a gasit un Passat din 2007, 56k km sportline +navi color si altele care urca de obicei pretul la 13500E. Ma duc sa vad masina, omul imi arata cu mare nonsalanta cartea service in care se justificau km si vazand stampilele ok am inclinat sa spun ca masina e corecta dar intre timp mi-a sarit in ochi pe cartea service ca nu are trecut nicaier nr de factura de la reparatie si atunci am luat repede datele masinii si numele "handler-ului" si am sunat. Surpriza! masina aia nu fusese niciodata acolo, pe cale de consecinta km erau cat se poate de "ireali" ca sa zic asa. Apoi prietenul meu care deja nu mai intelegea nimic a venit la mine la birou sa cautam o masina si tot ce insemna Passat cu dotarile alea nu am gasit sub 16.000 sub nici o forma.

Pe cale de consecinta sa cumperi o masina buna la pretul asta sau mai bine zis sa cumperi o masina corecta la pretul asta pe care sa o si tii inseamna ca ai foarte foarte mult noroc.

On Topic: avand si Passat si Octavia 2 eu iti recomand cu caldura Octavia! Este o masina exceptionala din punctul meu de vedere, in 120k km nu mi-a facut nici un fel de problema si merge ca in prima zi si din punctul meu de vedere este o masina mai bine legata decat passatul si mult mai pretabila pentru drumurile noastre "obosite"

PS: sa nu te gandesti ca in germania gasesti Octavia ieftina pentru ca partea haioasa este urmatoarea: Skoda tine mai bine la pret la ei fiind foarte apreciata!

Iti doresc succes in cautare si sper din tot sufletul sa ai noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Ma voi orienta spre o Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!