Jump to content

Cateva intrebari


ALEKS
 Share

Postare recomandată

da verifica si cauciucul ce il ai pe janta defecta .... ca sunt sanse foarte mari sa trebuiasca sa il schimbi .... (so rupt sarma din el si nu mai ii perfect si de aia se poate sa iti taraga intr-o parte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia ar fi o varianta...

alta varianta ar mai fi sa iti verifici unghiul de fuga care si ala poate sa faca masina sa traga stanga sau dreapta.

si eu am patit la masina de servici asa ceva...anvelope noi...dar masina tragea foarte mult dreapta iar dupa ce am mers la mecanic si mi-a facut unghiul de fuga nu am mai avut probleme...

plus ca de fiecare data cand se schimba anvelopele parerea mea este ca trebuie verificat si aspectul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si jantele si cauciucurile. Ca fapt divers, masina pe care am pus jantele si cauciucurile mele, care de altfel merge la remat, trage stanga foarte tare intocmai cum facea a mea. I-am dat omului jantele si cauciucurile pentru ca ale lui erau din aliaj si era pacat sa mearga la remat.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai inseamna ca una sau mai multe jante erau strambe sau dezechilibrate...si asta e suficient ca masina sa traga stanga...sau dreapta dupa caz...

dar oricum...sa ti pe viitor..cand se schimba rotile se verifica si unghiul de fuga...

asta daca vrei evident si sa previ uzura neconforma anvelopelor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALEX ,am patit-o si eu cu o groapa si imi tragea mult dreapta..totul s-a rezolvat dupa ce am fost sa-mi reglez directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oooo...se pare ca mai sunt si alti care frecventeaza site-ul dedicat modelului Passat 35i :(

super...dar tu acolo i-ai aratat doar unde se monteaza...nimic mai mult... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la dezmembri, acolo ar trebui sa gasesti cel mai repede, dar veizi ca ai nevoie si de plastic daca nu vrei sa te chinui sa faci locas in plasticul existent pe masina si de instalatia electrica (sau tragi u fire de la plafoniera centrala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa inteleg ca sunt b4 fara lampile pe spate cum e ce-a din link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident! Eu spre exemplu nu am avut asa ceva dar tocmai am gasit in dezmembrari, cu tot cu instalatia electrica. Urmeaza sa le montez intr-o zi in care va fi cald afara.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se gasesc in comert becurile care vin in spatele panoului de comanda de la climatronic? s-au ars toate odata si e jale ca nu mai vad nimic noaptea. Am inteles ca nu-s la fel toate ca si voltaj. Stie cineva sa-mi explice?

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, trebuie sa-mi schimb distributia,si nu stiu unde gasesc ceva si ieftin si bun; puteti sa ma ajutati cu un link sau o adresa pe langa oradea? merci! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca se gasesc in comert becurile care vin in spatele panoului de comanda de la climatronic? s-au ars toate odata si e jale ca nu mai vad nimic noaptea. Am inteles ca nu-s la fel toate ca si voltaj. Stie cineva sa-mi explice?

uite ne ajuta prietenii nostrii rusi

http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=72966

am tradus cu google si se intelege cat de cat

apropo ,putin probabil sa se arda toate deodata

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, trebuie sa-mi schimb distributia,si nu stiu unde gasesc ceva si ieftin si bun; puteti sa ma ajutati cu un link sau o adresa pe langa oradea?

cauta la unix http://www.unixauto.ro (in weekend mag.online este inchis)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e ca sunt legate in serie. Cel putin 2 din ele. Unul e ars si nu mai merge niciunul... Treaba e ca nu gasesc becuri... Nici din alea cum au pus rusii :coffee_lol:

Modificat de axxa84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de la rusi sunt LED-uri. Eu as inclina totusi spre gasirea unor becuri de voltajul necesar. Nu m-am interesat ce si cum, inca, fiindca abea sunt proaspat proprietar de instalatie CLIMAtronic, inca n-am montat-o pe masina dar am verificat becurile si sunt bune.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de la rusi sunt LED-uri. Eu as inclina totusi spre gasirea unor becuri de voltajul necesar. Nu m-am interesat ce si cum, inca, fiindca abea sunt proaspat proprietar de instalatie CLIMAtronic, inca n-am montat-o pe masina dar am verificat becurile si sunt bune.

ALEKS

nu te ajungea mai ieftin sa vinzi masina si sa iei un model cu climatronic? intreb si eu :icon_thumright: nu se gasesc becuri din alea. Nu stiu cum e la tine, dar la mine nici macar nu scrie ce voltaj au. La alea vechi ma refer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te ajungea mai ieftin sa vinzi masina si sa iei un model cu climatronic? intreb si eu :wub: nu se gasesc becuri din alea. Nu stiu cum e la tine, dar la mine nici macar nu scrie ce voltaj au. La alea vechi ma refer

Probabil ca ar fi fost mai ieftin, dar deja am investit foarte mult in piese noi pentru aceasta masina. De asemenea am dotarile de top, mai putin climatronicul. Asa ca am decis sa-l montez si pe acesta.

Nu se gasesc becuri din acelea dar sigur se gasesc substituente. Nu trebuie sa fie la fel, fiindca folosesti acelasi soclu. Doar tensiunea sa fie la fel. Nu stiu la cat merg, dar probabil ca putem afla cu aparatul de masura pus in paralel cu unul din becuri. Sper sa nu fie inseriate becurile ca atunci trebuie masurat altfel. Din moment ce CLIMAtronicul e un microcalculator care teoretic merge la 5V, probabil si becurile sunt de 5V.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa inteleg ca sunt b4 fara lampile pe spate cum e ce-a din link?

pai da... la versiunea CL de la Passat

in principiu doar versiunile GL si GLX aveau asa ceva de serie....CL era optional :)

Salut, trebuie sa-mi schimb distributia,si nu stiu unde gasesc ceva si ieftin si bun; puteti sa ma ajutati cu un link sau o adresa pe langa oradea? merci! :icon_thumright:

nu stiu exact cat este distributia pt un passat diesel, dar stiu sa-ti spun ca pt benzinarul meu distributia (1-curea, 1 rola) este la 120 lei.

asa ca pt tine cred ca e undeva la 170-180 tot kitul...si asta pt ca din cate stiu eu la diesel sunt 2 role si o curea...

iar daca vrei sa cumperi poti sa incerci la orice firma de piese auto din oradea pt ca preturile nu difera foarte mult.

ca si firma producatoare eu folosesc de la Conti distributia si e foarte buna....asa ca poti intreba si tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da... la versiunea CL de la Passat

in principiu doar versiunile GL si GLX aveau asa ceva de serie....CL era optional ;)

eu am GT si am lampile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca, optional se puteau pune si pe CL aceste lampi, din fabrica, daca iti doreai. In rest, am impresia ca orice este peste CL are lampile la pasajele usilor spate.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa este, versiuenea CL era cea mai slaba ca si dotari...dar se puteau pune absolut orice pe ea ca si optionale.

versiunile erau in felul urmator: CL - GL - GLX - GT - VR6

si aici ma refer doar la Passat pt ca la celelalte game mai este si GTI....

dar inclusiv si la versiunea VR6 erau mai multe variante de echipare...cu sau fara piele....automata sau manuala....cu sau fara suporti portbagaj...

in principiu versiunea CL era ce-a mai slaba asta find si motivul pt care cele mai multe passat-urik kombi care se gasesc acuma de vanzare sunt CL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi da cineva cu parerea despre uleiul belco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca merita sa te risti? ....eu recomand castrol magnatec w10-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand tot Castrol Magnatec 10W40. Am parcurs cca. 30.000km cu acest tip de ulei iar motorul de 1.8, tip ABS se impaca bine cu el.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!