Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

@ Rune, a mea merge de rupe cu Hexol rosu, ba chiar am inceput sa ii dau 75ml la 10 litri, e si mai silentios :).. am sa folosesc strict aceasta marca.

 

Legat de putere, stiu ca e discutabil prin aspectul de mai sus, dar eu chiar simt imbunatatire la ture mici, in special la mers constant pe drum national cand am de urcat un pod/deal. Cred ca este normal si de asteptat avand arderea mai completa decat motorina.

Fum zero indiferent de situatie, inainte mai dadea un whiff cand bagam picioru pana la fund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu tot vad lume care spune "Am bagat ulei!Se simte foarte bine,etc".Da poate asa este,dar stiti chestia cu autosugestia...Dar nu prea am vazut pe nimeni sa zica "Am facut test la injectoare,dpf inainte sa bag ulei 2T ,iar dupa 6 luni de folosire ulei 2T sa fac iara un test sa vad in ce stadiu sunt...cam asta e cel mai bun exemplu.Pe mine sincer nu ma intereseaza ce sunete scoate masina atata timp cat sunt in beneficiul ei,poate sa urle ca un avion-tractor,daca asa merge cel mai bine,asa o las.

 

Nu vreau pareri de genu"Eu bag de 3-4-6-10 ani ulei de asta si nu are nimic".Cine poate il rog sa spuna niste date tehnice care in urma uleiului sunt mai bune sau la fel,nu mai proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu te obliga nimeni sa bagi. ;)

Fiecare o face pe raspunderea lui. Iar cui nu-i ajung 70 de pagini de explicatii, teste si exemple, n-o sa-l ajute inca un post pro.

Crezi ca sta cineva sa piarda timpul cu teste pe injectoare? Cat timp simti si tu ca motorul merge mai bine, CLAR si el se simte mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gasesc teste cu gradul de colmatare al DPF la masini EU5 dupa si inainte de folosire uleiului 2T, pe un esantion de 1000-1200km, trebuie doar cautate. Oricum un exercitiu de logica cu toate datele in fata ne spune ca uleiul 2T arde mai curat decat motorina.. ;)

La fel ca si C o s m i n, experienta personala imi spune ca zgomot mai mic = uzura mai mica.

 

Personal, afirmatia cu autosugestia o gasesc oarecum jignitoare, si nu cred ca are rost sa fie adusa in discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am explicat si in PM, dar asa e el, Toma necredinciosu'. :)

Si DPF-ul simte la fel: o ardere mai completa = mai putin fum = o viata mai lunga a DPF-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu te obliga nimeni sa bagi. ;)

Fiecare o face pe raspunderea lui. Iar cui nu-i ajung 70 de pagini de explicatii, teste si exemple, n-o sa-l ajute inca un post pro.

Crezi ca sta cineva sa piarda timpul cu teste pe injectoare? Cat timp simti si tu ca motorul merge mai bine, CLAR si el se simte mai bine.

Stiu,doar am cerut niste explicatii concrete.Pot sa fie si 1000 de pagini de explicatii,daca nu sunt unele cum am spus eu.E ca si cum ai spune "Am pus un spoiler,masina este mai aerodinamica,merge mai tare".Eu nu cred ca testele pe injectoare,dpf,turbina sau altele se numesc timp pierdut.Eu cred ca lucrurile acelea sunt cele mai importante,pana sa ajungi sa faci anumite schimbari.

 

 

Nu e jignitoare si rog pe toti sa nu o ia asa...Se intampla des si este adevarata...nu inseamna prostie ,ci este ceva adevarat si normal.Nu neaparat zgomot mai mic=uzura mai mica

 

 

Am vazut la alte topic-uri sunt niste subiecte generale cu verde scris sus in care scrie exact despre acel lucru.Daca eu citesc aici 70 de pagini,50 sunt in care lumea spune "Motorul este mai silentios,masina trage mai bine",da eu nu trebuie sa va cred si voi nu trebuie sa ma convingeti,doar imi spun parerea.

 

In fine sa trecem peste toate astea.Daca este sa imi scoata fum masinuta sau nush...sa fie ceva,o sa incerc si eu acest ulei,dar nu inainte sa fac curatare la Egr-clapeta acceleratie-admisie.

Modificat de davydsss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot incerci nu vrei sa vi si cu niste rezultate apoi, ma intereseaza si pe mine. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davydss eu iti recomand sa nu folosesti 2T  deoarece acest lucru v.a duce la cresterea numarului de pagini pe acest forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre o ardere mai completa ( din care rezulta o mica imbunatatire la raspunsul acceleratiei si fum mai putin ) si despre ungerea sistemului de injectie. Esti chiar asa greu de cap sau iti place sa faci valva? Pe fiecare forum auto este prezent un astfel de topic si toti au numai cuvinte de lauda. Mai ales cei cu renault / logan ( DCI ) care au probleme cu injectoarele si pompa. Te poti documenta si pe forumurile de afara ; este ca si atunci cand bagi un ulei bun ( gen motul ) in motor si percepi zgomotul redus in mers, in stationare si la rece vs un ulei de duzina sau unul contrafacut. E putin la mintea cocosului nu? Daca nu esti de acord, nu ti-l baga nimeni pe gat dar numai creea flameuri peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU davys merg de cand am trecut pe diesel cu 2T in amestec si pana acum am facut deja vreo 150000 cu acest 2T dar din pacate, deoarece viata unui injector PD este evaluata la  cca. 400 000 km, deci din pacate trebuie sa fii rabdator si sa mai astepti sa fac inca vreo 110000 pana ajung la 400 cu aceste injectoare si atunci iti promit ca  voi face public cum s a comportat masina in tot acesti km si ce am schimbat si ce a rezistat.

Cert este ca nu voi renunta niciodata la acest lucru, si chiar daca v-a veni ziua sa schimb masina care cu o maresiguranta v-a fi cu filtru de particule voi continua cu acest ulei deoarece nu am nici cea mai mica indoiala ca 2T ar putea avea o influenta negativa asupra filtrului de particule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva Castrol Actevo 2t Jaso FC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu, e excelent  am ars cam  3-4 ani cu el, dar cam scump   acum folosesc Hexol 2T ros,  se simte la fel  la un pret mult mai mic.

 

O alegere excelenta  dar asta nu vrea sa spuna ca celelante prezentate aici nu sunt bune,  toate sunt bune  doar preturile difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. E singurul care l-am gasit la un pret relativ decent pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi de vina pentru in tacanit doar la cald sesizabil doar din interiorul masinii amestecul prea bogat de ulei 2T in motorina ? Este vb de un passat 1.9 TDI PD AVF. Ultima data s-a "scapat" cam 300ml ulei la 16l motorina.

In rest, de aplaudat acest shake cu ulei 2T... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din contra, uleiul ar ameliora, nu pronunta. Tacanitul ala la tine vine probabil de la tacheti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O, dar nici nu ai scapat mult. Bine ca n-o fo tot bidonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare de la tacheti? Si cum se explica faptul ca se aude doar cand incalzesc bine motorul? Uleiul e abia schimbat in motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as sti sigur ca nu ar afecta filtrul de particule la 1.6 tdi  CR as pune ulei 2 t fara sa ezit, probabil ca voi pune totusi in curand pentru a proteja pompa, sistemul de injectie, stiind ca motorina euro 5 e cam "uscata"

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus si 600ml de ulei la un plin(70l) si nu s-a intamplat nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

600 ml la 70 litri ai pus tu dar el 300 la 16 litri .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as sti sigur ca nu ar afecta filtrul de particule la 1.6 tdi  CR as pune ulei 2 t fara sa ezit, probabil ca voi pune totusi in curand pentru a proteja pompa, sistemul de injectie, stiind ca motorina euro 5 e cam "uscata"

 

Diferenta este ca, in teorie, sistemul nostru a fost gandit pentru motorina "uscata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Diferenta este ca, in teorie, sistemul nostru a fost gandit pentru motorina "uscata".

 

 

asa este loghy!  dar o alta diferenta spune ca uleiul 2T are, dupa ardere, o cantitate de cenusa mai mica decat motorina.

 

 

Aici aveti o lista cu diferite uleiuri 2T si valorile cenusei de sulf, si campionul este RAVENOL SCOOTER 2-Takt Teilsynth, sigur acest ulei intr-o dilutie de 1:200 arde mai curat decat orice motorina.

 

Vad ca aici pe forum este un user care foloseste acest ulei, poate ne poate da niste explicatii suplimentare.

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu gandul asta ziceam ca totusi nu ar afecta filtrul de particule ca nu ar rezulta multa cenusa dupa ardere, mai putin ca motorina, o sa testez cat de curand sa vad ce si cum.....aproximativ 250ml la un plin o sa pun(55litri rezervorul la mine)

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui ca dupa amestecul cu uleiul, motorina sa arda cu mai putin fum... nu stiu ce sa zic...

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!