Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Am 25 mii de km de cand folosesc uleiul 2T eu bag numai Liqui Moly 1052 JASO-FC.Ce am observat pana acum,motorul este mai silentios,de la foarte multe persoane mi-am auzit "ce bine merge motorul" ,se accelereaza mai repede si cred ca si consumul este mai bun.De stricat nu cred ca are ce sa strice acest ulei dimpotriva este o ungere mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

attachicon.gif1639-1451-thickbox.jpg TC-W3 acest ulei este bun pentru amestec?

Citind una, alta am aflat că uleiul ăla este pentru ambarcaţiuni, deci cu atât mai mult este bun pentru că la bărci cu motor sunt norme antipoluare mult mai drastice. Chiar voiam să încerc aşa ceva dar nu mi-a căzut sub ochi în nici un magazin astfel de ulei.

Unde ai găsit şi cu cât?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo  eu imi aduc ca pe vremurile cand faceam karting foloseam  ptr amestec , in locul uleiului 2T (M30) ptr amestec , uleiul de ricin  deoarece ungerea era mult mai eficienta si cantitatea folosita mult mai mica.

 

Prin cautarile mele ptr a gasi un ulei ieftin si bun ptr a pune in diesel am descoperit ca exista anumite uleiuri , mai ales pt ambarcatiuni cu motor,  care au la baza uleiul de ricin, parerea mea este ca sunt niste uleiuri excelente dar daca te uiti la pret iti piere pofta.

 

UIte aici acest ulei cunoscut mai ales la cursele de karting, este foarte iobit la motoarele de turatie mare deoarece uleiul de ricin este vegetal si  rezista mai bine la ardere.

 

Daca gasesti asa ceva la un pret acceptabil...nu cred ca poate exista ceva mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat pana la urma tot ulei 2T de la Kaufland...25 lei bidonul ! Unde ati gasit voi la pret mai  mic acest ulei ? Difera preturile de la market la market ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Şi nu spui şi de ce? Ai observat vreun efect negativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultimul plin cu mol 51 nu am mai pus ulei, ca nu am avut la mine. Nu am observat comportament diferit al motorului, insa maine o sa fac un amestec si o sa-l torn in rezervor, sub deviza "ce e bine nu-i rau".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum trei zile mia scos un fum albastru cam un km jumate.din vina ca ma lasta turbo eu cred ca totusi este din vina uleiului în motorina.parerea mea acum fiecare face ce si cum vrea.cit mai multi km fara problelme la toti cu Ulei 2t in motorina.aa si uite aici http://vwforum.promo...-contra/page-12 ce au votat uni membri in legatura cu tratamentul in combustibil.asa ca multa bafta

Modificat de vasyshoro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce treaba are turbina cu motorina (sau ce pui in motorina)? ea are contact cu uleiul din motor (pt ungere) si gaze/aer pt invartire.

daca tu crezi ca are legatura, probabil ai si o logica...nu vrei sa ne-o spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer eu nu am nici o logica si mai spun ca erau si alte persoane acolo care tot turbo ia lasat si eu nu cred ca foloseau ulei 2t in motorina.dar eu unu nu am sa mai folosesc.numai bine la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel de bine puteai sa spui ca e de la antigel sau lichid de parbriz.

Ca e alegerea ta sa nu folosesti, e ok. Dar fie ai argumente pe care sa le intelegem si noi (poate ne dam seama de greseala si renuntam sa punem), fie spui ca asa vrei tu si gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile astea au ajuns la o varsta si un kilometraj destul de mare, asa ca e normal sa inceapa sa le cada turbina. Daca ai ghinionul sa-ti faca figuri dupa ce ati pus ulei in motorina, gasesti imediat vinovatul, chiar daca nu are sens. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este aveti dreptate o masina ca a mea cu 350 de mii in bord reali clar ca o sa inceapa sa ma lase una alta,si sunt ofticat ca nu am mers sa o verific cind am luato la un servis kilometri dar nah asta este.cu uleiul in motorina nu stiu,este bun cu siguranta ca sa simntit o inbunatatire,la zgomotul motorului si la urcarea in ture am mai spus in urma cu o pagina si eram convins ca o sa folosesc tot timpul acest tratament.dar acum sincer nu mai pun ulei in motorina asta este alegerea mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 o sa til trimit si al meu toni ca mai am jumate de kg daca vrei  :D

Modificat de vasyshoro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Pot sa va spun ca am avut si eu o situatie ciudata cand am folosit ulei 2t, doar ca.eu am folosit unul rosu.cert e ca masina scotea mai mult fum si mirosea urat.dupa ce am realimentat a disparut si fumul si mirosul.e posibil sa difere de la ulei la ulei.o sa mai fac o incercare dar cu un ulei mai bun.spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tip de ulei ai folosit marius?eu tot rosu foloseam cel de la prista.poate nu sunt bune aceste uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Chiar nu stiu cum se numeste dar pot sa iti spun ca e luat de la drujbe stihl:)) ma gandesc ca nu e calitativ si nu se pupa cu motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cu ulei rosu de la prista am patit si eu cu fumul. Am schimbat uleiul si totul e inregula acuma.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Am sa incerc si eu cu alt tip de ulei cat de curand (cu conditia sa nu fie rosu:)) ).imi dadea un sentiment cum ca papa motorul ulei asa fum scotea si mirosea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, Prista ar fi bulgaresc. Si mie mi s-a  parut mai slab si n-am mai folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu culoarea conteaza ci tipul uleiului. Am pus auriu, rosu, verde, albastru... Sunt uleiuri cu nivel de cenusa redus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor,o sa distrugeti motoarele cu posirca aia de ulei de drujbe si mai stiu eu ce ieftineli de 20 lei per litru gen Mol,Prista,Kaufland.Daca tot faceti acest amestec puneti ulei consacrat pentru moto marca Repsol sau Motul dar este peste 40 ron ,asta este ulei de amestec de origine garantat ca si performante,dar mai ales calitate.

Decat porcarii ieftine mai bine deloc.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!