Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Cum ati facut ca sa aflati dozajul ideal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Mai baieti de 1 an de cand am masina imi tot bateam capul cu un tacanit metalic.mi.am luat inima in dinti si am pus 20 ml ulei 2T la circa 15 l motorina si dupa 20 km e liniste inauntru.se mai aude dar foarte putin.dupa parerea unui mecanic cica ar fi unul din injectoare (cu toate ca au valori apropiate de 0).urmeaza sa ii fac plinul si o sa ii pun din nou.spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kistler

 

Acest tric este ceva destul de vechi, dar se gaseste pe net recomandarile unui neamt (cu numele virtul  Stern Doktor) care se pare ca a lucrat , sau mai lucreaza la LM, si toti il stiu /recomanda ca taticul (modern ) al acestui tric, e si recomandare lui este de a folosi o dilutie de 1:250   (deci 1 l ulei 2T in 249 l diesel)  deci la un rezerbor de 70 litri aprox  280 ml,  e acum  ca pui 250  sau 500 ml  nu se intampla nimic, prea mult sunt bani aruncati prea putin e efectul mai redus.

 

Aici ai PDF ul  dar din pacate in germana.

 

@ marius deci tot la  2T ajungi!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

M.am bucurat degeaba...acum la intoarcerea de la servici acelasi tacanit:'( o idee mai bine.acum nu stiu daca uleiul e bun..am gasit de la sthil in 2t.nu am pus decat 20-25 ml la cca 15l motorina.totusi o sa maresc putin cantitatea dar nu stiu daca e ok uleiul asta.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune o cantitate de 275 ml la 55 litri de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Dar uleiul asta pt drujbe sthil e ok sau trebuie cumparat alta marca?sa nu pun si sa stric ceva...merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa iau ulei de la Kaufland. Pe eticheta in interior scrie ca e interzisa utilizarea lui in amestec cu motorina.

De ce ar scrie asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Uleiul 2T este facut pentru motoarele in 2 timpi la care ungerea se face cu uleiul bagat in benzina, deoarece aceste motoare nu au baie de ulei, (nu ai ulei de schimbat),  si aceasta este singura modalitate de ungere a lor. Normal ca producatorul nu-l recomanda pentru alte scopuri cum ar fi amestecarea cu motorina de vreme ce este facut pentru benzina. Nu vrea nici sa-si asume vreo raspundere pentru distrugerea vreunui motor altul decat cele in 2 timpi gen motoreta, Trabant, drujba. Acum daca cineva ii gaseste alta utilitate cum este protejarea dieselurilor, il foloseste pe raspunderea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu mazga neagra din fitrele de motorina la care se baga 2T ce e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am taiat ultimul filtru de motorina si m-am uitat in el. Nu avea absolut nimic, nici mazga nici corpuri straine. Pana sa il schimb am bagat vreo 3l de ulei 2T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SrgiuD iti sugerez daca ai ocazia cand se schimba un regulator de presiune de la rampa de motorina (Vw LT sau Mercedes) sa vezi ce mazga gasesti acolo de toate frumusetea iar aceste masini nu pun ulei 2T. In general motorina face acea mazga datorita calitatii de la noi din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna si eu merg cu ulei 2T in motorina de vreo 2 ani, mie personal imi place cum merge motorul, m-am uitat in urma celor citite aici si la filtrul de motorina deoarece chiar acuma l-am schimbat si nu am gasit nimic deosebit.

Modificat de deztgmures
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasiti voi ulei 2T cu norma FC mai eiftin ca FD ? Am luat din Kaufland ulei cu norma FC(bidonul gakben) si e mai scump ca FD  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te complici? Ia ulei de la mol, e vreo 20 lei litrul. Ti—am zis si la telefon ce si de unde sa iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian...ti-am zis ca la Suceava la benzinarie la MOL nu prea se gaseste ulei 2T ! Trebuie sa-mi iau vreo 2 bidoane sa am de rezerva cand gasesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cip, hai pana la mine si rezolvam. Iti iau saptamana viitoare cate bidoane vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z_a_c eu am gasit la Botosani ulei si am luat 4 litri sa imi ajunga. In Suceava am intrebat timp de 1 luna din 2 in 2 zile si nu mai aduceau. Din cate am inteles se vinde ca painea calda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tutorial despre cum sa torni ulei in sticla :))

Putea sa puna si apa in rezervor, cat a filmat masina a mers cu ce are in filtru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu primul drum la Iasi ma opresc la MOL si-mi iau vreo 2 bidoane. Multumesc Luci de oferta...daca as avea timp as trece pe la tine oleaca sa-ti vad Skodita  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricand, te astept cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Cumva dupa ce torni ulei in motorina isi schimba putin mirosul de ls esapament?eu am pus ulei 2t de drujba.si cand e motorul rece e un miros mai urat la esapament ca mirosul de motorina nearsa ca fe exemplu.e normal sau a mea e mai putacioasa?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai testat si fara ulei si nu miroase? la mine miroase indiferent daca pun ulei sau nu.

 

chiar nu se gaseste ulei in tara? va trimit eu cateva sticle daca vreti :)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!