Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Receptionat, voi cauta in Piatra Neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să poţi trage concluzii pune ulei când ai în rezervor un singur fel de motorină, poţi începe cu cea standard şi după ce te obişnuieşti cu sunetul încerci şi cu cealaltă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi trebuit, dar am pus mana pe din aia scumpa, apoi mi-am dat seama si am pus standard. Asta e, oboseala.

Pun de obicei petrom standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dat seama, troncanea motorul ca la tractor...

Parca e altceva cu asta de la mol, e mai liniste, chiar si la 120/h.

Eventual sa pun petrom si ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as spune sa pui OMV Diesel, este aditivata la fel ca Petrom Premium, dar este mai ieftina.

Sau OMV MaxxMotion si renunti la orice ulei 2T, costul este acelasi la un plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dolfin pe ce surse te bazezi cand spui ca motorina petrom standard e neaditivata? Nu sunt ironic, dar vreau sa stiu daca sa ma opresc din alimentat cu petrom standard, ca am bagat de un an si 28000 de km numa de la ei 1420 litri.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am bazat pe etichetele de la pompa, la Petrom Standard nu se mentioneaza nici un aditiv, la Petrom Premium scrie ca se aditiveaza 400ml aditiv la 1000l.

La OMV Diesel scrie ca este aditivat cu 400ml la 1000l, iar OMV MaxMotion este aditivat cu 1000ml la 1000l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi .

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colegilor, nu am pus pana acum ulei 2T in motorina ce ulei imi recomandati sa pun si in ce cantitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie mai in urma, 275 ml la un plin. Cauta la mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms. e bidonul verde sau cel galben de 1litru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

salut baieti!eu folosesc de ceva km ulei 2t in motorina.am avut si impresii bune si proaste,in sensul ca am pus prea mult ulei si scotea fum.eu folosesc ulei 2t de la mol dinamic sprint.eu aveam probleme cu turbina cred ca era murdara si luam limp mode acum nu mai iau si nu am intervenit cu nimic asupra turbinei.doar uleiul in motorina si un mers turat.motorina pe care o bag in masina e de la petrom standard si stiu ca nu e cine stie ce la calitate dar cu uleiul in amestec merge frumos motorul nu rontaie nici dupa 3000 de rot/min.eu pun 150 ml la 20 de litri de motorina si merge bine.o sa incerc si uleiul ful sintetic de la mol sa vad daca e vro diferenta.va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii dupa folosirea de ulei 2t pe Caddy-urile de la firma.

Au trecut peste 5000 de km decand am inceput sa folosim la firma acest amestec si nu pot spune ca face rau motorului.

Zgomotul toata iarna trecuta a fost mai scazut la rece si per total as folosi la masina proprie fara ezitare acest amestec, asta daca as avea si o masina diesel desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca la toate Carrefoururile, dar eu am treaba prin botosani si aici PS gri e 30 de ron la oferta, redus de la 45. Am luat 2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să zici ce impresii ai, mai ales legat de fum când o calci pe coadă. Am fost mai atent şi se pare că şi cu ăsta gri cam dă cu fum. Nu tot timpul doar când o accelerez până în 3000-3500 rpm mai brusc (şi în mers şi pe loc), dă un norişor negru la un moment după aia nu mai dă. Sunt cam la al doilea plin cu PS, dar de mâine o să merg doar pe 2T, cu ulei nu scoate gram de fum....dacă ăsta-i place ăsta-i dau :10[1]: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, daca sa zicem ca am galeria si turbina cu depuneri pe ele, daca bag ulei in motorina 2T le curata sau cum? Ca asa am inteles eu pe aici sau am inteles prost. Eu detin o Octavia I, 2001, 1.9TDI, 110hp non-pd cu egr-ul anulat,  nu stiu daca conteaza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că se pot curăţa decât prin demontare. De la sine n-aş prea crede să se cureţe indiferent ce bagi în motorină. Uleiul 2T va preveni eventual alte depuneri pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, la urmatoarea alimentare cred ca incep si eu sa bag niste ulei. Cand se aprinde martorul de la rezervor, cam cati litrii mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am, probabil vreo 5-6, dacă ai vagcom te uiţi la Instruments, nu mai ştiu exact ce grup, dar vezi tu pe acolo.
Având în vedere că nu ai mai folosit 2T, dacă faci plinul poţi calcula pentru întreaga capacitate a rezervorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

salut!referitor la curatat turbina,egr la mine se simte o diferenta de cand pun ulei.banuiesc ca a inmuiat putin calamina si daca mergi mai turat  mai curata putin.mie imi agata geometria turbinei nu stiu daca era din cauza mizeriei sau a paletelor.acum nu imi mai agata si nu mai iau limp mode decat foarte rar si mecanic nu am intervenit asupra ei,doar ulei si cand prind drum bun ii  dau 10-15 min  3500 de rot in a3a si a4a.eu zic ce mi s-a intamplat mie nu trebuie sa fie o regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc PS gri de cand a venit caldura, iarna l am folosit pe ala alb. Nu stiu cum e la altii, dar la mine se simte bine( I am bagat si cu 50ml in plus peste cat zic ei, ei recomanda o cantiate mai mare pentru rezultate mai bune) si in colaborare cu motorina de 55 de la rompetrol masina trage mult mai bine, inclusiv la deal, nu trebuie sa ii mai dai inferioara mereu, e mult mai silentios la viteze mari. Fum nu am observat dar o sa ma uit maiu atent. O sa folosesc in continuare...dupa ce termin bidoanele astea de PS gri, o sa incerc si cu ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS gri am inceput sa pun si eu de cd s-a incalzit. Totusi, prefer sa fac amestecul cd plec la drum lung pentru că mi se pare mai eficient decat in mers urban, mai ales cum merg eu in reprize de 1-2 km.

Cu uleiul 2T aveam ceva  fum ,,in coada” la turatii mai mari. Am incetat sa folosesc din 2 motive: era iarna (astfel am trecut pe PS alb) si de regula faceam drumuri scurte in oras.

PopaAlexandruGabriel daca ai depuneri la galerie si turbo, părerea mea este că ar tb. o curățare și nu să te bazezi pe ulei de amestec sau alte produse.

Cred că la tine s-a mai remediat oarecum problema întrucât ți-ai schimbat stilul de mers și i-ai mai dat talpă. Totuși, gândește-te că mizeria respectivă nu dispare din mecanisme pur și simplu. La un anumit punct, prin talpă nu faci decât să împingi din depuneri în catalizator și poate chiar motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PopaAlexandruGabriel

salut!eu am masina din noiembrie si nu stiu cum s-a mers cu ea inainte.fostul proprietar era mai in varsta si nu cred ca o alerga.nu am avut unde sa merg cu ea peste 130 de km/h cand am luato si nu am vazut ca ia limp mode.am vrut sa ii schimb geometria la turbina dar in momentele acelea nu  mai aveam resurse financiare si am hotarat sa merg cu ea asa pana in primavara cand o voi face.am vazut acest topic cu ulei 2t si  am inceput sa pun.acum nu mai iau limp mode . mai dvr am mers cu ea  pana la 160 km/h si inca accelera destul de bine.cred ca era doar murdara geometria si de la  mersul turat si uleiul care ajuta la arderea motorinei nu s-a mai depus si alta mizerie.am incercat cu ps alb tot flaconul la un plin acum ceva timp.eu cred ca face bine uleiul acela si pe mine m-a scapat de 500 de lei cat era geometria sau poate alta turbina(400E).o sa il folosesc in continuare dar vreau sa ii curat galeria de admisie turbina si egr dar peste ceva timp ca singur nu ma descurc sa umblu pt ca imi e frica sa nu rup vrun surub de la galerie sau turbina.va salut si va doresc paste fericit!

Modificat de PopaAlexandruGabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!