Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

Diferența este la cifra cetanică. O cifră cetanică superioară provoacă efectele pe care le-ai enumerat plus un mers mai silențios, dar asta mai depinde si de reglajele fiecărui motor. Dacă este prea mult sa adaugi si 2T depinde de masura in care acest adaus mărește cifra cetanică. În principiu o cifră cetanică prea mare (peste 60 dacă nu mă înșel) se cam lasă cu ceva fum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența este la cifra cetanică. O cifră cetanică superioară provoacă efectele pe care le-ai enumerat plus un mers mai silențios, dar asta mai depinde si de reglajele fiecărui motor. Dacă este prea mult sa adaugi si 2T depinde de masura in care acest adaus mărește cifra cetanică. În principiu o cifră cetanică prea mare (peste 60 dacă nu mă înșel) se cam lasă cu ceva fum.

 

 

Auzisem ca motorina de 55 conteaza la viteze maxime sau mari..Adica nu neaparat la demaraj si in oras,de exemplu cu motorina de 51 prinzi 200,cu motorina de 55 prinzi 210 ,explicat mai pe romaneste.

 

=)))Rune ce-ai cu ei:))Sunt multi care ar baga si tot cauta si se chinuie sa gaseasca dovezi 100% ca e totul bine sa bagi ulei 2T,dar aceste dovezi nu exista.Eu m-am decis ca nu bag si am lasato asa,dar am intrat sa vad ce mai vorbeste lumea aici:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duku diferenta intre 51  si  55 nu o simti la viteza!  diferenta o simti la zgomotul motorului, cu cat cifra cetanica este mai mica cu atat motorul este mai zgomotos datorita detonatiilor cauzate de cifra cetanica scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul diesel arde cu minim de funingine( depuneri) in momentul cand amestecul de 14-17:1  este respectat, acest raport  este posibil datorita aerului compresat, deci cand arzi o  lingura de  diesel  la presiunea atmosferica   raportul  aer/diesel nu poate ajunge la acesta proportie de 14:1, de aceea v-a arde cu  mult fum negru.

 

Fiecare material, ce arde, are o alta proportionalitate, fie ca e lumanare , ulei, gaz, lemn, carpa etc si deaceea  scoate fum, deci ptr a arde fara fum este necesara o cantitate mai mare de aer  dar la presiunea atmosferica este imposibil.

 

Deci nu confunda arderea la presiunea atmosferica cu arderea din cilindru deoarece proportionalitatea aer/combustibil  difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine sa vi cu păreri despre ulei + motorina Rompetrol. Si eu bag MOL cu 2t si sunt curios care e treaba.

Nu ma incanta motorina asta. Cu tot cu 2T si tot e o idee mai ciocanitor.

Data viitoare bag iar MOL. E tatal lor.

In alta ordine de idei, ieri ca a fost 8-9 grade afara, brusc mi-a scazut consumul cu vreo 0.8%. Deci temperatura e cea care incurca moleculele, nu uleiul de amestec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cosmine sa vi cu păreri despre ulei + motorina Rompetrol. Si eu bag MOL cu 2t si sunt curios care e treaba.

Nu ma incanta motorina asta. Cu tot cu 2T si tot e o idee mai ciocanitor.

Data viitoare bag iar MOL. E tatal lor.

In alta ordine de idei, ieri ca a fost 8-9 grade afara, brusc mi-a scazut consumul cu vreo 0.8%. Deci temperatura e cea care incurca moleculele, nu uleiul de amestec.

 

Ciudat, dintre toate postarile pe care le-am citit pe aici efectul era invers. Era mai silentios cu motorina Rompetrol :D Cred ca o sa fac plinul data viitoare de la Mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ciudat e ca la fel se simte si la mine - cea de la rompetrol e indiscutabil printre cele mai bune, dar face zgomot... Cu si fara shake 2T. Este si ffffff uscata, poate si de asta (ma gandesc ca e asa datorita detergentilor si a lipsei sulfuri/etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ciudat e ca la fel se simte si la mine - cea de la rompetrol e indiscutabil printre cele mai bune, dar face zgomot... Cu si fara shake 2T. Este si ffffff uscata, poate si de asta (ma gandesc ca e asa datorita detergentilor si a lipsei sulfuri/etc)

 

 

Eu nu cred ca putem sa spunem nimic despre care este cea mai buna.Tu te iei acum dupa renume ,de cand m-am nascut si nush cat inainte era "rompetrol" ,dar nimeni dintre noi nu putem sa spunem "indiscutabil" motorina rompetrol e cea mai buna.Cine stie cum e prelucrata si cat de bine fata de alte firme si etc...Daca ar fi sa ma duc personal la toate benzinariile din oras sa iau mostre si sa ma duc la un laborator specializat sa-mi zica dupa ce criterii au ei acolo care motorina e cea mai buna si atunci as putea sa zic "indiscutabil X are cea mai buna motorina" la momentul actual si peste o luna iarasi mi-as pierde increderea deoarece se schimba motorina respectiva si urmatorul lot ar putea sa fie varza si tot asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu nu cred ca putem sa spunem nimic despre care este cea mai buna.

 

 

 

Se poate spune care este mai buna!  cum?  simplu:

 

urmareste lantul de Peco  care  au cisterne  pentru motorina si cisterne ptr benzina, sau  curata cisterna dupa transport ( asta e mai dificil de stiut dor daca ai prieten vreun sofer..)

 

Si asa ca fapt divers MOL ul din Ungaria  a iesit pe primele locuri, acum cativa ani cand a fost un scandal in Europa datorita multor motoare cazute, motivul fiind scaderea cifrei cetanice datorita contaminarii motorinei cu benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca depinde de la zona la zona.

Nu poti generaliza care e mai buna sau mai proasta. In cazul meu, asta se intampla.

Insa la 300km situatia poate fi complet diferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@duku.

off.topic

Nu pot "strange din dinti" pt.ca... i mi"crapa portelanul".

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defapt nici nu stiu de ce am pretentii de la motorina cand eu am o masina veche de imediat 15 ani. Dar tot e ceva mai bun decat un Logan din 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Can folosim ulei 2T,trebuie schimbat mai des filtrul e motorina?Sau cand folosim prima data?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una, nici alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A bagat cineva ulei 2t la motoarele cu euro 5 si dpf?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vei afla citind paginile din urma,merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca le-am citit pe toate. Decat sa scrii 7 cuvinte fara rost mai bine dai un raspuns scurt si la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc, da, s-a bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca le-am citit pe toate. Decat sa scrii 7 cuvinte fara rost mai bine dai un raspuns scurt si la obiect.

Eu nu te cred că le-ai citit pe toate. Nici nu era necesar, trebuia doar să scrii 3 (trei) litere în căsuţa de search şi aflai.

Cele 7 cuvinte scrise de Eexcalade nu sunt fără rost ci răspunsul potrivit pentru întrebarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa scrii 7 cuvinte fara rost mai bine dai un raspuns scurt si la obiect.

Oltene, masoara-ti cuvintele. Omul are dreptate, nu mai tine gura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc de raspunsuri si scuze daca am deranjat.In urma cu 2 ani cred am scris si eu despre combinatia cu ulei 2 t si il folosesc in continuare la masina din profil si sunt la zi cu ce se discuta pe aici,am crezut ca este cineva care foloseste la motoarele euro 5, nu m-am asteptat sa primesc un raspuns ironic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu ai citit.....Daca crezi ca nu a pus nimeni.....pune tu si te asteptam cu detalii tehnice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus sa citesti ca sa afli concluziile a mai multor utilizatori ,doar asa poti lua o decizie corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ieri seara topicul si m-am hotarat sa incerc si eu. Asa ca in seara asta am facut plinul cu Efix 55 de la Rompetrol si am adaugat ~350ml de ulei MOL Tynamic 2T verde(Jaso FD), vazand ca e cel mai laudat. Cam aiurea ca recipientul, bidonul, nu are gradaj. E cam la ochi toata treaba. Am masurat ochiometric sa torn cam o treime din continut. posibil sa fi scapat spre 400ml la ~70L diesel. Acum sa vedem ce o fi. Din fericire, in weekend urmeaza sa fac cam 600km, are timp sa inceapa a-si face efectul. Revin cu impresii cand vor fi.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ...am scapat vreo 400 ml la 30 litri de motorina, si nu i-a parut rau. Nici mie :))  Chiar si fara efecte vizibile, tot o sa bag. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!