Jump to content

Cod De Piesa, un capac de plastic de la compartimentul motor


Durpaneus
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult si scuze...

Am 2 butoane in usa din stanga,imi poti spune ce functiuni au? Unul are o masina inclinata,iar celalalt un semnal...

Poste_conduite_A4_Sline.jpg

Daca sunt cele 2 butoane de langa clapeta de deschidere a usii, atunci e vorba de butonul de blocare (ala de jos - o cheie rosie) si deblocare centralizata a usilor (masina inclinata - ti-a fost frica sa-l apesi? :icon_thumright:). Foarte utile cand transporti gagica sau copiii, oricand pot sa sara afara din masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Durpaneus

    18

  • horatiuharangus

    7

  • gynel

    5

  • teko

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

horatiuharangus

Nu sunt acele butoane,astea sunt in partea dinspre scaun a spatiului de depozitare din usa,se actioneaza cand tragi de ele spre tine,nu cand apesi. Cand trag de unul din ele se aprinde un led rosu in el,dar nu stiu ce face si am cartea in flamanda. De fapt pe pliantul acela din cartea de exploatare nici nu le-am vazut. Durphaneus multumesc mult pentru ''schimbatul '' becului de pe faza scurta,am dat jos farul din cele 4 surube si am reusit sa-l schimb eu. A m dat si search cu distributia si nu am gasit nimic.Toata lumea imi spune ca se schimba cureaua la 90.000 dar a mea nu cred ca este scimbata deoarece are numai 3 revizii,la 30,61 si 92 de mii.Urmatorul service il arata la 120.000. Si inca ceva,de unde sa comand si eu capacele alea pe baterie si lichidul de frana?din graba ...nu din nestiinta,am mancat un ''h'' de la ''schimbat,...scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem pe undeva butoanele alea de care spui tu, dar nu mai tin minte daca prin cartea mea sau prin a unui passat; am sa ma uit azi si-ti spun.

uite aici era vorba despre distributia mea: http://vwforum.ro/index.php?showto...29300&st=20

un search dupa "distributie": http://vwforum.ro/index.php?act=Se...=%2Bdistributie

enjoy.

de comandat poti s-o faci la orice magazin de piese auto; e de preferat asa decit sa te duci in service-ul de reprezentanta...

Modificat de Durpaneus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Butoanele alea sunt in "buzunarul" din usa in general, nu cred ca se vad in poza aia. Ambele sunt legate de alarma de fabrica. Cel cu masina ridicata dezactiveaza senzorul care da alarma daca incearca cineva sa iti ridice masina (pe cric de ex ca sa fure o roata) iar celalalt este probabil dezactivarea senzorului volumetric de interior. Cand se aprinde becul, este dezactivat (valabil pana la urmatoarea inchidere/deschidere a masinii cand se activeaza la loc)

Legat de distributie, daca este PRODUSA in 2004, se schimba distributia la 120,000 Km nu la 90,000 Km. Majoritatea insa spun ca trebuie la 90,000 Km. Am avut discutii si la Porsche care mi-au spus acelasi lucru (ca se schimba la 90,000 Km). La insistentele mele sa caute exact pe seria mea de caroserie, dupa un timp mi-au spus... "Da domle, ai dreptate. La tine se schimba la 120,000 Km...uite ca nu am stiut"

Va rog de asemenea sa ramaneti la subiect. Pentru alte probleme se poate deschide un topic separat (daca nu exista deja unul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Multumesc mult,ai dreptate cu cele doua butoane din spatiul de depozitare al usii. Iar cu distributia m-ai facut sa fiu mai linistit,am crezut ca trebuia schimbata la 90.000 km si pot avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, au venit plasticele, si le-am si pus pe masina.

s-au potrivit bine, si a fost foarte simplu sa la bag la locul lor.

plasticul de deasupra bateriei are o alta textura decit celalalt, si pare dintr-un alt film, da' nu cred sa deranjeze asta pe cineva vreodata.

si acum, ca sint cu ele pe masina, ma intreb: de ce dreq nu le-or fi pus ei de la bun inceput?

sau de ce la passat sint, la a4 nu?

post-12081-1197018762_thumb.jpg

post-12081-1197018833_thumb.jpg

Modificat de Durpaneus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Arata super,daca nu te deranjez,da-mi si mie mai multe detalii,cat au costat toate,ce coduri au ,unde pot sa le comand si eu.

Eu nu sunt din Bucuresti sau din apropiere,sunt de langa Cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postasem eu mai demult, pe cealalta pagina: plasticul mare - 8E1 819 447 01C, pret 740.000, iar capacul de pe baterie 8E1 819 422 A01C, la 260.000 lei.

de dat comanda poti s-o faci la orica magazin de piese; da-i un search pe google;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine lipsesc ! Am fost la Cardinal si pe programul lor apare ca nu exista din fabricatie ? Ca sa vezi ce meseriasi sunt !

Luni fac si eu comanda la Aska .

Super pentru perseverenta ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai chiar nu exista din fabricatie; ei sarmanii n-au nici o vina. sau au...

in fine, sint curios cit ar fi la aska; eu le-am luat de la europarts.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Ai facut comanada prin internet,sau le-ai cumparat din magazin? Deci Europarts? Am sa il intreb pe Volksman poate le are si imi trimite el. Am spalat motorul si intra o apa la baterie si spre filtrul de polen...trebuie sa le iau si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine lipsesc ! Am fost la Cardinal si pe programul lor apare ca nu exista din fabricatie ? Ca sa vezi ce meseriasi sunt ! Luni fac si eu comanda la Aska . Super pentru perseverenta ! :(
Nu apar din fabricatie pe vin-ul tau. Capacele alea de la un anumit an de fabricatie nu se mai monteaza, ci doar cel mic de deasupra filtrului de polen Modificat de gynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut comanada prin internet,sau le-ai cumparat din magazin?

direct de la magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu Aska : cel mare 79 ron iar cel de baterie 26 ron .

Am facut comanda la Cardinal pe cod cu identificare in programul lor (deci exista daca stii despre ce e vorba!) si costa amandoua 75 ron . In cateva zile le aduc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

codul asta e diferit fata de cel pus de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe codurile de la tine . Le-am montat si e super (grila mare + capac baterie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am cumparat masina din germania si avea capac

nici n-am stiut ca sunt fara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am portiunea din plastic ,poate cineva sa-mi transmita un cod cu partea de plastic ce acopera

bateria ,servo, etc masina e un Audi A4 , an 1995 , 1.8i ,125 cp ,motor ADR ,as lua si de pe un model mai nou dar nu stiu daca se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e ca platforma de a4 b6 e aceeasi cu a passat-ului b5, asa ca de-aia m-am gindit ca se potrivesc.

la tine... cel mai simplu ar fi sa gasesti un amic cu passat, si sa vezi daca ti s-ar potrivi si tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am observat de mai mult timp ca masina nu are nici un fel de protectie a bateriei impotriva precipitatiilor. Am cautat pe net dar am gasit putine poze relevante in acest sens. La unele este acoperit la altele nu ? Eu consider ca nu este normal sa ajunga apa la baterie sau in acel compartiment dintre parbriz si motor .

totusi multe poze gasite de mine sunt la fel fara protectia aceea.

Ce parere aveti ?

post-10002-1240167364_thumb.jpg

post-10002-1240167396_thumb.jpg

post-10002-1240167405_thumb.jpg

post-10002-1240167417_thumb.jpg

post-10002-1240167435_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la masina din semnatura a venit echipata cu acele plastice plus cel de la rezervorul de la servo directie :D . (masina am adus-o din germania)

Din cate am inteles masinile facute pentru piata noastra nu vin cu acele capace si suntem obligati sa le cumparam separat si costa o gramada de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Din cate am inteles masinile facute pentru piata noastra nu vin cu acele capace si suntem obligati sa le cumparam separat si costa o gramada de bani.

Cred ca ai inteles gresit.

Personal am vazut o multime de Audi A4 fabricate intre 2002 si 2005, cu diferite motorizari, aduse din DE de samsari si care NU aveau acele capace de plastic.

Inclin sa cred ca si in DE acele capace de plastic sunt la optionale, nu numai la noi. :D

PS:

Nici a mea nu avea acele capace de plastic si le-am comandat aici.

Pretul lor a fost undeva la 80-100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci astazi am mers la un magazin de piese si am aflat asa : Codurile de piese de pe site figurau ca niste componente ale parbrizului (ma gandesc ca ar avea legatura pentru ca pe acolo se scurge apa ). una este 33 lei si una 80 lei. Intrebarea mea sigur este bun codul ? se potriveste la a4 b7 cu bateria pe stanga si servo pe dreapta cum te uiti la motor ?

pe etka imi figureaza mai multe coduri vreo 4 diferite pentru fiecare componenta din cele mentionate mai sus.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ca sa fie cat mai simplu am atasa si pozele luate de pe un site strain si codurile pentru toate piesele numerotate.

1 8E0-103-928-C

2 8E1-819-447-01C

3 8E1-819-422-A-01C

4 8E0-103-927-F

post-47044-1257449438_thumb.jpg

post-47044-1257449451_thumb.jpg

post-47044-1257449459_thumb.jpg

post-47044-1257449468_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am sunat mai devreme la Midocar

2. 8E1-819-447-01C -88 lei

3. 8E1-819-422-A-01C-34 lei

ambele coduri sunt pentru acele capace care ne intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!