Jump to content

Cod De Piesa, un capac de plastic de la compartimentul motor


Durpaneus
 Share

Postare recomandată

salutare.

m-ar putea ajuta cineva sa-mi spuna ce cod are piesa care imi lipseste mie?

e vorba de plasticul de deasupra bateriei

multumesc

post-12081-1194453499_thumb.jpg

post-12081-1194453517_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Durpaneus

    18

  • horatiuharangus

    7

  • gynel

    5

  • teko

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca are cineva piesa as cumpara si eu una ca nuici eu nu am...sau poate ne ajuta cineva cu codul sa luam de la volskman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as fi curios si daca este aceeasi ca si cea de la passat 5-5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu este din fabrica prevazut cu acel capac. Eu unul la B7 nu am. Am fost cu prietenul meu in Germania cind ne-am cumparat masinile si la B6 nu avea capac nici unul din cele 7-8 masini cite am vazut! La B5 intr-adevar aveam capac dintr-o parte in alta!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am crezut la fel, si din discutiile cu alti posesori; numai ca m-am uitat cu un coleg de forum si chederele de pe acolo ar parea ca sint asezate in asa fel incit sa aibe o continuitate plasticele din laterale; in plus, am vazut pe net niste poze de a4 b6 care avea asa ceva; daca le mai gasesc le pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vazut ceva after-market. Nu e un produs original . Am vazut in germania multe B6 si B7 si nici o masina nu avea capacul respectiv. Repet..la B5 era capacul peste toate...filtru, baterie, carcasa calculator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele care le-am vazut aratau destul de stock; asta e una din poze, celelalte nu mai stiu pe unde le-am gasit...

din cite inteleg passat-urile au; e posibil sa se potriveasca?

post-12081-1194463256_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vrei sa ti cont de parerea mea...treaba ta, dar spune-mi unde ai vazut tu aparatoare de genul acela peste rezervorul de lichid parbriz si rezervor lichidul servo la o masina "din fabrica". Am avut pina acum o luna b5, iar masca aceea de care vorbesti tu e identica cu a unui B5. Daca e sa ma iau si dupa modelul vechi de stergatoare as putea sa fac pariu ca e chiar un b5. Spor la cautat...poate faci o poza si pentru noi cu ce ai gasit pentru un audi A4-B6. Bafta!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut eu un B6 cu aparatoare continua din 2001 din cate retin

atentie , acel plastic era dintr-o bucata , nu ca la noi, din mai multe

P.S.

Nici eu nu am in mijloc aparatoare pe baterie

cred ca nu e o coincidenta,

pana acum nu am gasit ceva pe masina mea care sa sa nu aiba un motiv intemeiat sa fie asa cum este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci si eu am avut acea zona neacoperita si am comandat la Volksman acel plastic de protectie intreg. Atentie acea protectie mai are un capac ce este deasupra bateriei demontabil pt acces, care e piesa separata. Pretul parca in jur de 100 RON cu tot cu protectie din zona servo pe care nu o aveam de asemeni.

Despre coduri vorbiti cu Volksman sau cautati la un prieten care o are sa va spuna codul de pe ele. Cand a comandat dupa catalog a venit doar bucatica aia de deasupra filtrului de polen.

Modificat de gynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelele din 2004 NU au acel capac de plastic pe zona aia. Si difera un pic cel de la filtrul de polen. Puteti comanda capacul pentru modelele anterioare, dar nu stiu daca se va potrivi...poate cu mici adaptari ar merge. Asta este una din diferentele de la ultimul lot de B6 cum este si cea ca avem "fusta" de sub bara vopsita in culoarea masinii, lipsa capacului ala din zona servo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci se pare ca modelul meu de b6 a luat ce era mai prost din ambele serii - nu are nici respectivele plastice, nici fustele vopsite;

gynel, daca ai timp sa faci un pustiu de bine, sa vezi ce cod are acel plastic, ti-as fi mai mult decit recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Durpaneus, al tau este FABRICAT in 2004 sau in cartea masinii facuta in RO la RAR, APARE 2004? Ca poate a fost fabricat in 2003 (ce scrie pe geamuri?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e din 2004 si nu avea plasticele dar fustele sunt vopsite. Cand ajung acasa am sa ma uit, ca e masina neveste-mii :lol:. Oricum capacul mic de protectie la baterie l-am rupt si am facut eu altul din plastic. Dar la cel mare am sa-ti spun codul urmand sa-l ceri si pe cel mic de la volksman.

De potrivit se potriveste perfect.

Modificat de gynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, data fabricatiei este 20.10.2003, insa apare ca model 2004; in fine, n-are importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8E1 819 417B codul capacului mare. cel mic de deasupra pentru baterie nu il am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am tot cautat, insa nu dadeau de respectivul plastic; pina azi, cind am dat peste unii mai amabili, si au gasit pe un alt cod, asemanator: 8E1 819 447 01C, pret 740.000, iar capacul de pe baterie 8E1 819 422 A01C, la 260.000 lei.

o sa-mi vina peste vreo 5 zile, si atunci o sa pun si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Si eu am cumparat un Audi A 4 acum 4 zile din Belgia si cand am ridicat capota am vazut ca nu are capacele din mijloc.Am avut un A4 model nou din 2001 care avea iar cand am vazut ca asta nu are am zis ca nu au vrut sa-mi dea capacele alea.Acum ca ai pus tu problema imi dau seama ca nu le are din fabrica.Dar totusi pare ca sunt cam scumpe,nu?As vrea sa va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,masina are 112500 km,in cartea service a avut revizii din 30 in 30 de mii.De distributie nu scrie nimic ca s-ar fi schimbat,iar eu stiam ca se schimba la 90.000 cureaua originala.Ce trebuie sa fac eu acum?La service scrie doar 'long life service'.Si s-a ars si un bec de pe faza scurta la farul din stanga,dar nu am acces sa-l schimb cu mana,cum sa procedez?Capacele costa 74 lei si respesctiv 24 lei ? Cred ca am inteles eu gresit,atunci nu sunt scumpe si daca ma ajuti as vrea sa le comand si eu dar unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre schimbul becului am postat eu, http://vwforum.ro/index.php?showto...26813&st=40 ; eu am bixenon, si presupun ca si la tine e cam asa, de vreme ce ai accesul nu prea facil la bec;

eu am schimbat distributia la 70.000, ca era crapata o curea; da-i un search cu "distributie", si te lamuresti mai mult.

piesele poti sa le comanzi de la orice magazin de piese;

multa bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Multumesc mult si-mi cer scuze pentru eventualele' intrebari copilaresti' ,dar unde sa-i dau un search cu ''distributie''? ...ca sa aflu despre curea mai multe,dar la 112 mii ar trebui sa o schimb eu sau s-a schimbat la 90.000? Va rog sa nu va suparati si sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... in coltul din dreapta sus al paginii, ai 4 butoane: Calendar Members Search Help ; distractie placuta cu cel de-al treilea;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Multumesc mult si scuze...

Am 2 butoane in usa din stanga,imi poti spune ce functiuni au? Unul are o masina inclinata,iar celalalt un semnal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar n-am... la mine nu-s;

deschide si tu un topic, ca eu am cautat, si n-am gasit nimic.

nu de alta, da' m-ai facut curions...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!