Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

Place, a? :D

Azi am lucrat intens la masina, a fost ziua ei norocoasa. S-au rezolvat infiltrarile de apa la usi (aveam la 3 din 4), am spalat caloriferul si am o caldura mai ceva ca-n bavarez. :P

Link către comentariu

Frumoasa masina ai mult noroc cu ea.

 

Sunt cam multe pagini si cu timpu e bai mare, farurile sunt originale hella?sau ai ceva lupe after? Ce xenon folosesti, becuri, instalatie etc. Eu mi-am pus hella cu lupe bec de 4300 si is dezamagit de lumina oferita.

 

*ceva info am gasit, dar nu am gasit ce becuri si drosere folosesti.

**pai bun, am inceput sa citesc de faruri, dar am zis ca nu are rost. Am selectat pagina 1 si incep sa citesc tot, sigur nu regret.

Daca as avea si eu asa rabdare, bine mi-ar prinde..

Modificat de cata_unu
Link către comentariu

Am folosit ceva lupe Morimoto Strong, de 2.5. Nu cred ca-s Hella dar au calitate foarte buna.
Becurile is noi, de 4300k, 35w H1. Drosserele aceleasi vechi, ce le aveam de vreo 5 ani pe masina. Am incercat si noi, dar nicio diferenta.
Lumina e extraordinar de buna. Eu zic ca lumineaza la fel de bine ca si oem-urile Hella de 3" ce le am pe bmw. Dar au un cutoff infinit mai bun decat al celor de bmw.

Poate tu crezi ca ai luat hella si de fapt or fi ceva replici de hella. :D
Conteaza enorm calitatea lupelor, cat si a ansamblului becuri+drossere.
Sincer, nu am mers pe varianta "ieftin". Am cerut CE E MAI BUN pentru montat in faruri clasice. Si rezultatul se vede. Nu mai retin daca am pus undeva poze cu lumina. Dar face toti banii.

Apropo de lupele tale, eu am modificat recent niste faruri de B5.5, montat geamuri noi si adaptat lupe Hella bixenon cu D2S, kit xenon nou de 4300k. A iesit ceva superb.

Deci in principiu pretul reflecta calitatea produsului.

Link către comentariu

Sunt hella originale.

Eu am b5, si am becuri osram d2s, cu drosere originale , de cand is farurile, poate si asta conteaza. Ce instalatie ai folosit, asta ma intereseaza, pm daca nu se poate cu link aici.

 

Multumesc.

 

Bafta cu masinuta, un topic foarte captivant si o evolutie minunata.

Link către comentariu

Ce intelegi prin instalatie? Care piese mai exact? Ca am enumerat cam tot ce-i acolo.

Insa la tine fiind faruri cu lupe oem la baza, esti cam limitat la tot ce poti sa bagi in ele. Hella e cam singurul tip de lupa bolt-on. La fel si becurile D2S si drosserele oem.

Geamul farului, da, conteaza enorm. Daca e matuit catusi de putin, afecteaza enorm intensitatea luminii.

Link către comentariu

Azi am primit si 4 tweetere high-end professional de bmw G10. Ma si apuc de montat.

Aceleasi le am si pe bmw si suna demential. :D

Mult peste Hertz-uri.

Link către comentariu

Absolut. Toate-s ale mele. Fiecare la nivelul ei si cu upgrade-urile potrivite. :)

Dar Passatul ramane copilul meu, dezvoltat treptat pana la o maturitate de invidiat intre cei de varsta lui.

PS: noaptea e cel mai placut cu el, cu noile faruri si clusterul cu maxidot... plus tot pachetul de lumini... :)

Link către comentariu

Felicitari Cosmin.

Clusterul arata intr-un mare fel cred ca este etalonul pentru toti cei care vor sa isi schimbe clusterul original si vor sa-si faca un upgrade.

Modificat de silibogdan
Link către comentariu

in week-end mi-am montat si eu lupe Bixenon Morimoto Mini de 2.5" H1, dar pe faza lunga ca acolo e sticla clara, mi se pare ca scump 38euro o pereche de sticle clare pe Aliexpress.

post-117058-0-27668600-1444654935_thumb.

post-117058-0-17616000-1444654950_thumb.

post-117058-0-80338000-1444654957_thumb.

Modificat de gogu1989
Link către comentariu

trebuie sa mai insist cu polish-ul la cel din dreapta...e diferenta neta fata de halogenele vechi.

Daca are cineva o pereche de geamuri clare pt masina din semnatura astept un PM cu pretul.

Modificat de gogu1989
Link către comentariu

mi se pare ca scump 38euro o pereche de sticle clare pe Aliexpress.

Care 50 sau 55? Atat am dat eu pe ebay. Si nici nu-s plug&play. Trebuie bricolat sanatos la ele ca sa fie cat de cat. Evident ca la final nu se vede, insa... e de munca.

Varianta asta mi s-a propus si mie (cu lupa in locul fazei lungi, dar nu m-a incantat. Vorba colegului, parca are strabism. :lol:

Geamurile mele oem erau oricum terminate, nu intrau in calcul.

Pe de alta parte, E o evolutie lupa. Deci oricum ar fi ea pe masina, merita investitia.

Link către comentariu

M-ai facut curios. Ce site? 

Am mai desfacut niste faruri TYC de B5.5... doar bucati. Insa macar au scapat geamurile.

In cazul de fata ar corespunde scopului propus.

Link către comentariu

E doar parerea ta ca iesi mai bine.

N-o sa ai in veci lumina de Morimoto cu farurile AM. ;)

Is doar frumos colorate si... atat.

Link către comentariu

Ce bine arata Passat-ul. Cred ca ai depus ceva munca la el. Tot respectul si jos palaria Cosmin :D

Link către comentariu
On 12.10.2015 at 11:02 PM, Andrei1496 said:

Cred ca ai depus ceva munca la el.

Nici nu mai tin socoteala... :D

 

Mersi.

Link către comentariu

Si-a gasit locul si afisajul senzorilor. Dealtfel foarte potrivit pentru mine. :)

 

45222010BQw.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!