Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

Acum astept un maxiDOT de B5.5 cu RANGE-ul activ.

Demult mi l-am dorit pe masina asta... :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Nu se potriveste la tine Cosmin! Iti dau adresa unde sa il trimiti?  :D 
Si la ceasurile astea ce modificari vor urma? Audi style, sau e surpriza?

Te salut!

Link către comentariu

In primul rand lumina "audi style", cum zici tu.

Apoi, inca nu-s hotarat la afisaje daca sa le fac albe, rosii, cu folia de polarizare intoarsa ori asa cum sunt...

Link către comentariu

Acele argintii sa fie in ton cu inelele :D. Eu as face lumina alba sincer, arata mai odihnitor decat albastru, ma refer la "audi style". Acele rosii si ceasurile sa fie in alb, iar ora maxidot-ul si km sa fie tot albe pe fond negru.

post-19648-0-80642500-1443161327_thumb.j

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Nu, e cam tiganeala cu alea argintii. Daca aveam ace de G5 GT, era ceva deosebit.

GolfGTSport27.jpg

 

BC-ul ramane neschimbat. La cadrane, albastrul s-a inlocuit deja cu alb. Am avut niste led-uri OSRAM, au exact intensitatea celor de Audi, dar nu-mi place nuanta. E alb natural.

O sa trec pe alb rece, cum am si la cel vechi.

 

Display-urile cu ora si cel de km o sa fie albe, dar fara sa inversez polaritatea. Experimentand pe un LCD de B5, am constatat ca sunt sanse mari sa-l distrugi si cel putin la seria asta de cluster e foarte greu de gasit altul. Sunt diferite de cele de B5 sau B5.5 pana in 2004. Cifrele difera iar la cel cu km, sunt inversate contorizarile.

De asemenea, nu-mi place cum se vede polarizat invers. Afisajul ramane un mov inchis iar cifrele albe. Nefiind negru complet, nu ma intereseaza. Daca am timp, mai experimentez cu rosu. S-ar putea sa fie altceva.

Azi demontez clusterul vechi si maine ma ocup de codarea maxidotului pe masina.

Link către comentariu

Adica vrei sa spui ca ce mi-am facut eu pe Golf a fost tiganie? :P.

Cifrele albe pe fond mov? Interesant, nu am vazut inca asa ceva. Dar la tine e de asteptat, dupa cum am mai spus mai demult. Ti-ai gresit meseria. Asteptam cu interes pozele.

Link către comentariu
On 28.09.2015 at 3:11 PM, Aerofan said:

Adica vrei sa spui ca ce mi-am facut eu pe Golf a fost tiganie? :P.

Atunci n-am zis nimic. Doar ca nu-mi plac. :P

 

Da, la polarizare inversa si backlight alb, negrul LCD-ului devine un mov. Nu m-a incantat deloc. Poate cu lumina rosie fi ce trebuie.

Link către comentariu

Nu nu. Stiu ca la BC iese albastru fundalul. La astea mici din cadrane, iese un mov inchis. Imi pare rau ca n-am facut o poza.

Link către comentariu

Bai, ceva da cu virgula acilea. Ori eu imbatranesc prematur ori voi aveti timp si nervi pt tot felul de din astea. Pe vremuri si mie mi-a placut sa fac tot felul de upgrade uri dar nu stiu, m am plictisit brusc de modificari si altele. Efectiv imi place sa imi stric timpul liber cu altele.

Batranete, cohones cretze.

Link către comentariu

Ma sa stii ca se schimba prioritatile. Nici eu n-as mai face multe din ce faceam. Dar de-astea inca mai am rabdare...

Ps: tu doar de vreo 2-3 ani cumparasesi lupe Hella pentru o masina de-a ta si experimentai cum bate lumina prin tavan. So... poate totusi e bai la cohones. :P

Link către comentariu

Montat, functional.

Problema suparatoare e ca am pierdut informatia de la senzorul de temperatura exterioara. :(

Exista vreo solutie?

De asemenea, exista vreo solutie de a putea activa macar mesajul de portiera sofer deschisa?

 

Al dracu modificari...

 

45026430TOF.jpg

45026429CFi.jpg

 

E... totusi mult mai finut decat cel vechi...

 

41251937nvp.jpg

Link către comentariu

Arata foarte bine ...felicitari!

Display-ul il avea bun sau l-ai schimbat ?

Cum adica ai pierdut informatia?din codare sau cum?

Link către comentariu

Clusterul a fost asa cum il vezi. Nu s-a umblat in el.  Si chiar arata ca nou. Toti pixelii display-ului la locul lor.

S-a pierdut informatia in sensul ca nu reusesc sa-l fac sa afiseze temperatura exterioara.

Mi s-a spus ca la tipul asta de cluster (asa zis-ul full CAN), temperatura exterioara e citita prin CAN din climatronic. Nu stiu cat e de adevarat. Si teoretic ar trebui modificat ceva in dump ca sa stie citi informatia analogica de pe pinul 26 alocat senzorului de temperatura exterioara.

Nu stiu in ce masura e corect ce am aflat.

Link către comentariu

Vezi schemele electrice de la mufele din spate de la ceasuri. Compara-le si vezi care fir merge unde. Din cate stiu la display-ul mare difera fata de display-ul mic ordinea pinilor. Asta pentru temperatura. Legat de usa s-ar putea sa fie tot de la pini sau trebuie doar activat cu vag com-ul.

Sincer nu arata rau ceasurile

Link către comentariu

Teoretic tot pinul 26 e pentru senzorul de temperatura. Dar mai sap.

Pai... nu arata rau deloc. Au fost pe masina unui prieten, virgine ca sa zic asa (e prima data cand au fost demontate de pe masina). Masina ingrijita, la demontare grija mare asa ca n-au cum sa arate rau. :P

Link către comentariu

Multumesc colegului Ady2006 (si celor care s-au implicat cu diverse sfaturi) cu al carui ajutor am rezolvat afisarea temperaturii exterioare si mesajul WELCOME. :beer:

Trebuiau modificate niste adrese in dump-ul clusterului. Nimic fizic in instalatia masinii.

Mai ramane afisarea cu usa deschisa si sper sa rezolv si portbagajul deschis (asta e analogic si instalatia e facuta dinainte).

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!