Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

Modelul exact de lupe ti-l poate spune colegul Alex_Jaf. De la el le am. Eu nu stiu modelul, am cerut doar calitate.

Ornamentele sunt Ocular 2.0.

Momentan stau foarte prost cu timpul, n-am terminat nici farurile inca. O sa fac niste poze inainte sa bag totul la loc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu stiu cum, in urma unei furtuni puternice cu grindina, farul dreapta s-a inundat. Tot cromul de pe oglinda s-a dus...

Ma poate ajuta cineva cu un far stricat (foarte matuit, crapat, rupt) dar cu oglinda in perfecta stare?

Nu conteaza daca-i de Uk. Doar sa fie oem simplu si cu bec H4 (cu proiector in far).

Link către comentariu
ursachicatalin

Am un far. Nu mai stiu exact ce parte. Dar e fara proiector. E h7

Link către comentariu

Trebuie musai cu H4... Cu proiector.

Link către comentariu

Super! :)

Ai fost mai rapid ca mine. Acum imi dau si eu seama cam cum o sa arate ale mele. Doar cu alte ornamente.

De fapt partea asta o puteam termina demult. DRL-urile imi mananca ficatii.

 

Ce geamuri ai folosit? Ca par a fi de la faruri cu lupa, dar oglinzile de faruri fara lupa. Ma insel?

Link către comentariu
ursachicatalin

Sticla e de la far hella cu lupa. Nu stiu daca sunt sticlele originale sau china. Oglinzile sunt cele din farurile mele mele halogen. Lupe mini morimoto super type 2.5 bixenon. Am gasit farul ala. E dreapta(passager) si e h4. O sa il desfac luni sa vad in ce stare e. Daca iti mai trebuie oglinda

Link către comentariu

Dada, inca n-am rezolvat nimic cu oglinda.

Daca umbli in el, am doar rugamintea sa lucrezi cu manusi ori sa gasim o varianta sa nu pui mana deloc pe oglinda, nici la partea dinspre geam. Daca erai mai aproape, scoteam eu oglinda din far.

Din experienta cu al meu, orice amprenta care trebuie stearsa, lasa si mici zgarieturi care la un far impecabil se vad.

Am facut rost si de unul stanga impecabil. Ale mele ambele erau afumate de la xenon.

 

Ce ai facut cu becul de pozitie? Se mai vede? 

Eu asa am ajuns sa fac DRL-urile, ca ornamentul lupei acoperea becul de pozitie.

Link către comentariu
ursachicatalin

Nu se mai vede. O sa pun pozitii sua la semnalizare. Am modulul. Nu exista un spray ceva sa cromam oglinzile? Eu vreau sa fac rama care e lipită de geam. Eu am o mica rotatie la cut off. Adică lumina nu e paralelă cu solul. E un pic rotita. Lupele nu se rotesc. Exista alta modalitate de reglaj?

Link către comentariu

Exista si solutii de cromare. E o firma in bucuresti care-l cromeaza si pe Base.

Nu stiu insa daca se justifica pretul. Cromarea ramei aleia te poate ajunge chiar peste 100 de lei din ce am vorbit cu ei.

 

Paralelismul cutoff-ului il poti rezolva doar prin rotirea lupei cu totul. Cum nu merge rotita? La mine merge.

Iar daca nu vrea, bricolezi putin locul de prindere sa permita rotirea cat ai nevoie.

Link către comentariu
ursachicatalin

Pai nu merge ca e prinsă pe cant pe saiba aia de h7. Merge doar rotita saiba cu totul. Daca decupez cativa mm din plastic.

Link către comentariu

Nu cred ca se pune problema de cativa mm. 1 singur milimetru la saiba aia face enorm de mult la cutoff.

Link către comentariu
ursachicatalin

Aha. Inseamna ca merge. Ca e un joc acolo totusi. Spray cu crom e degeaba nu?

Link către comentariu

Nu-i chiar degeaba. Eu asta voi folosi la DRL. Dar e foarte foarte greu de gasit unul MACAR APROPIAT de crom. Restul sunt mai mult argintii decat crom.

Am cumparat vreo 5 tipuri de spray pana am nimerit ceva bunicel. La 25-35ron/bucata, se aduna.

Link către comentariu
ursachicatalin

Oare cu negru mat cum arata? Tot farul. Ca doar lupa luminează.

Link către comentariu

A postat Vlad ceva poze cu 2 pagini in urma.

Am probat si eu cu o oglinda obosita. Nu mi-a placut. 

Link către comentariu
ursachicatalin

La mine era uzată oglinda pe fază scurta. E acoperită de lupa acum. La faza lunga e buna. Rama aia ma enervează. Ca e putin matuita. Si am si rame in forma de U de la hella lupa. Le as pune pe alea. Astea sunt in forma de L .

Link către comentariu

Am vrut sa-ti zic... la geamuri clare trebuie rame in forma de U. Altfel partea dinspre semnalizator se vede urat.

E bine daca le ai. Monteaza-le alea.

Link către comentariu
ursachicatalin

Am terminat cu farurile. Am pus ramele "U" . Le am vopsit cu un spray crom. Am rezolvat cu rotatia. Era din bec. Trebuie sa mai merg sa le reglez. post-90679-14357668977141_thumb.jpgpost-90679-14357669023092_thumb.jpg

Link către comentariu

Nu lasi tu omul sa lucreze linistit...  :D

Link către comentariu
ursachicatalin

Sa te impulsionez sa le termini :) scuze ca ti am poluat topicul.

Link către comentariu

Nu-i stres.

E greu cu timpul... Dar tot il voi termina. Perfectiunea cere sacrificii. :P

Dupa ce termin cu farurile, mai am niste proiecte:

- Montarea unui modul de senzori de parcare. De sistemul actual nu sunt deloc multumit (cel cu un singur senzor pe interiorul barei).

- Lumini ambientale sub oglinzi. As vrea ceva mai profi, nu stiu cat imi permite spatiul din oglinda de B5.

- Eliminarea ledurilor de semnalizare din oglinzi si inserarea unor ghiduri de lumina ca la G6:

Asta e o lucrare mai complexa. Trebuie decupat capacul oglinzii si construit ghidurile de lumina.

 

vw-mk6-side-mirror.jpg

Link către comentariu

Si pentru cei ce nu mai credeau sa vada vreodata proiectul DRL aproape de final (sincer, nici eu :P):

 

43822773Wsi.jpg

43822774qCd.jpg

 

Evident, mai e de lucru. Dar cam asta e forma finala.

Mai sunt de construit ramele laterale, pozitionat LED-urile, radiatorul, electronica, vopsit si montat lupa.

Piesele sunt facute si pentru celalalt far, mai trebuie doar asamblate.

Link către comentariu

Ca sa nu mesteresti oglinda de Passat, nu merg puse oglinzi de G6 direct si faci numai legaturile? :)

Stii ce ai mai putea face? Semnalizarea pe fata si pe spate sa fie ca la Audi, adica asa: 

 

Cel putin pe fata ai putea, pe spate ar trebui sa mesteresti mai departe :D

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!