Jump to content

Passat B5 ARL cu faruri custom bixenon cu DRL si stopuri LED


C o s m i n

Postare recomandată

In primul rand HUOOOOO!!!!! :P Lasi tu fau veul deoparte si te apuci de avioane :).

In al 2-lea rand ma bucur pentru tine si pentru ca ti-ai ales ce ti-ai dorit. Sa te poarte sanatos. Acum am inteles si eu tacerea asta pe topicul passatului :)

Link către comentariu

:winter: Mergem inainte... dar e bun si Passatul, cand ma satur de nave... :D

A fost si va ramane o masina frumoasa. Mai ales ca acum nu face mai mult de 2-3000 de km pe an.

Link către comentariu

Sa stapanesti sanatos "avionul". Frumoasa si dotata, iar pretul e corect spre bun. :icon_cheesygrin:

Din pacate asteptarile legate de reducerea taxei banuiesc ca s-au consumat...

Am condus(test) un 520d de 163CP, cutie automata, merge super. Parerea mea e ca o automata buna pune mai bine in valoare potentialul motorului.

La Sh e mai greu sa gasesti o masina care sa-ti indeplineasca toate aspiratiile.

Sa o pilotezi sanatos :Driver:

Modificat de Tilu
Link către comentariu
  • 1 month later...

Frumos `avion`. Visez si eu de ceva vreme la asa ceva :icon_redface:

Felicitari Cosmine pt achizitie, multi km fara probleme, sa o `porti` sanatos :icon_thumleft:

Link către comentariu

Multumesc, multumesc.

Vezi Florine, daca n-am dat de tine cand am fost prin Cluj... :P

Link către comentariu
  • 6 months later...

Ai vandut masina?... sau doar te dedici mai mult bavarezului.?

Link către comentariu

Am dat-o tatalui meu, dar in ultima saptamana am circulat numai cu ea.

Este si va ramane prima dragoste si oricand net superioara bavarezului, ca motor si suspensie. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
  • 1 year later...

N-am mai trecut demult pe-aici. Masina e tratata imparateste. Isi traieste a 2-a tinerete. :)

Are 1 an de cand i-am schimbat uleiul si abia 5000 de km. In ritmul asta o s-o vad prin filme oldies peste vreo 20 de ani. :lol:

Link către comentariu

Mai pune ceva poze cu masina sa vedem cum arata acuma.Foarte frumos Passatu!

Link către comentariu

E neschimbata.

Doar jantele le-am revopsit. Acelasi cod de culoare, doar alt luciu. :P

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

O problema ce cred ca e caracteristica Passat-urilor B5/B5.5:

 

- intre protectia de plastic a pragului si pragul propriu-zis al masinii, se aduna praf ce pastreaza umezeala si in timp ataca tabla din prag.

Ideea geniala de "loc pentru cric" INUTIL ce le-a venit proiectantilor din strafundurile gandirii, in pragul de plastic, accentueaza fenomenul. Pe langa ca acele capace de plastic se pierd intr-o veselie, in zona aia se stramteaza mult locul dintre prag si protectie si astfel e favorizata acumularea de praf/noroi.

 

La mine nu se vedea de afara, dar am vrut sa ma asigur ca e totul ok.

Si NU E!

 

Am demontat protectiile, am curatat la luciu metalic zonele afectate, izolat cu mastic pensulabil, apoi vopsea. Urmeaza sa montez protectiile si gata.

 

Va recomand sa verificati si voi. Nu e greu de rezolvat problema, dar daca exista, e bine s-o rezolvati cat mai repede.

O sa revin cu poze din timpul operatiunii.

Link către comentariu

Si la B6 /B7 este la fel ca la B5/B5.5! Eu o data pe an le dau jos si curat tot ce este acolo, se acumuleaza o gramada de noroi acolo!!! Daca nu curat e logic, cu timpul pragul rugineste.

Link către comentariu

si la Golf se aduna... chiar ma gandeam zilele astea ca tre sa dau jos protectiile de la contra aripa sa curat :) in weekend fac manevra acum ca mi s-a intarit in minte ideea ruginei :)

Link către comentariu

Imi pare rau sa aud ca si noile modele sufera de aceeasi boala...

Eu incepusem sa verific la BMW (acolo e alt design, nu sunt depuneri) si am ajuns la Passat.

 

Poze cu zona aproape curatata si apoi cu primul strat de mastic. Au mai urmat 2 straturi si unul de vopsea.

Azi montez la loc si protectia.

 

rz4w.jpg

3luh.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ai difuzoare Hertz pe el? Cum se aud? Am vazut o imagine in care tweeter-ul de la portiera soferului era marca Hertz. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Da, sunt Hertz-uri toate. Se aud... ok. Depinde si de HU.

La bass sunt mai slabe decat alea OEM. Dar asta se poate compensa cu un subwoofer potrivit in portbagaj (intr-o vreme aveam).

 

Mersi Bogdan. :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut. Am citit tot topicul si am ramas foarte tare impresionat de felul cum poti iubi o masina. Te felicit, sa ai noroc de noua dragoste la fel de mult cum ai avut de Passat. Am gasit acest forum nu de mult si am gasit aici multi oameni pasionati de masinile lor,nu faceti altceva decat sa ne faceti si pe restul sa ne indragim masinile mai mult decat inainte.(cel putin eu asa simt). Inca 1 felicitari si multumim ca sunteti pe cacest forum.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am vazut astazi masina pe viu si nu pot sa zic decat super masina!Se vede munca si pasiunea in masina aceasta.Multi km in continuare!Ciao

Link către comentariu

Mersi Andrei. Data viitoare o scoatem la plimbare, sa traiesti ceva senzatii... :D

 

Frumoasa si foarte intretinuta si a ta.

Drumuri bune si ai grija de ea! :)

Link către comentariu
  • 4 months later...

Azi am fost cu Passat-ul lui C O S M I N, m-a dus o tura cu el.Ce pot sa zic decat bestial la cum merge si cum arata.Trage beton si simti cuplul, m-ai ales din scaunul pasagerului :)) .Apropo la caii masinii are un consum de invidiat pe CB, chiar ma miram ce consum bun are media pe vreo 3000 km.Faina bijuteria si mai ales gadgeturile fac totul :blah: .

Link către comentariu
  • 1 month later...
ursachicatalin

Hai sa iti reinvii putin topicul Cosmin :). Am tot citit despre noua cotiera si as vrea sa ii pun si eu...asta daca gasesc (gri se gaseste cam greu). Cum e treaba cu frana de mana? Trebuie mutata sau schimbata total de pe b5.5? Apoi mufa obd..ai mutat-o?. Cu butonul rezervorului cred ca e mai simplu...cred ca se poate incastra in noua cotiera. Ma gandesc ca mutatul pe usa ca pe b5.5 e mai complicata

 

Ps: Dupa ce am citit tot topicul asta ca pe o carte...cred ca nu vreau sa mai vand masina :)  Poate o fac sora cu a ta. Trebuie sa incep sa ma documentez temeinic cu privire la asz-ul ala :)

Modificat de ursachicatalin
Link către comentariu

ASZ... ARL,.. diferenta e doar de turbina si soft. ASZ are VNT17, ARL un fel de VNT18. Eu deja sunt la 20. :)

Pentru cotiera, trebuie si frana de mana. Nu se potriveste cea de B5. De asemenea iti trebuie tunelul complet, inclusiv partea de sub bord pentru ca nu se pupa cu cea de B5 desi par identice.

 

handbremse.jpg

 

Mufa OBD am mutat-o sub volan ca la B5.5.

Butonul rezervorului pe usa. Nu e chiar simplu, dar nici foarte greu. Iti trebuie alta fata de usa, de B5.5. Aia are loc pentru butoane. De asemenea trase fire pana acolo, prin burduful si mufa de pe stalp.

Se poate monta si pe cotiera.

 

 

taster-1.jpg

 

Legat de masina... da. Chiar nu-ti mai vine sa renunti la ea dupa ce o personalizezi.

Daca ar fi dupa mine, as face o colectie de masini dragi, sa le ai toata viata. :)

Cel putin eu mi-am intregit "flota" recent si cu un SUV. Deci garajul e in crestere...  :lol:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
ursachicatalin

Ma bagi in boala: ) AVf e diferit de asz la injectoare? Ma gândesc că avf e mai uşor de pus fiind longitudinal. Când o să dau drumul la proiect o sa te stresez cu întrebări:) sa te pregătești.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!