Jump to content

Zgomote dupa schimbarea distributiei


quicksilver
 Share

Postare recomandată

am un passat intermediar din 94 , motor 1.8 benzina si iam schimbat recent distributia. totul a mers ok .pana ieri dupa c am venit de la tara cand a inceput sa mi se auda la distributie un fel de zuruit . am schimbat rola intinzatoare cand am facut distributia , e noua. poate sa se strice asa repede? ca nu stiu daca am 500 de km . scrie pe ea INA . si precizez ca atunci cnd e rece motorul nu face , cum urca pe la 70 de grade incepe . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat pe messenger cu Andrei, mi-a dat niste inregistrari cu zgomotul ce se aude. Se pare ca e totusi rola noua INA de la distributie. Asteptam rezultatul dupa ce monteaza iar rola veche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

asa de proaste sunt ina ? tocmai am cumparat tacheti noi si culbutori Ina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat si eu curele si role pt. schimb, rola de la distributie e tot de INA Slovacia... daca apar probleme, revin.

M-am uitat pe documentele de pe contitech.de si la kit-ul meu vine exact rola asta de INA, cod 55400, are si o imagine pe pgina 28: http://www.contitech.de/pages/produkte/ant...programm_uv.pdf

Paranteza, cureaua distributie Contitech (facute in Mexic) 637 par cam aiurea, pe lateral jumate au cauciu, iar jumate se vede stratul de rezistenta intern. As sa fie? Presupun ca acel cauciuc lateral se va duce cu timpul dar parca pare o treaba de doi lei.

Modificat de em7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i de bine... cand accelerez se aude un zgomot ca un uscator de par sau o bormasina, cu cat cresc turatiile mai mult cu atat se aude mai tare si mai subtire. Si daca nu ma insel, vine de la rola intinzatoare INA de la distributie. O cunostina are aceeasi problema.

Stie cineva ceva de asta? Solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

scuzati intarzierea asta .... :icon_cool: , nu sunt proastea deloc ina , dimpotriva sunt ft bune si cele mai folosite de vw . degeaba e lucru bun , daca mecanicu la distrus cand la montat . la mine de exemplu am luat rola noua , si mecanicu mia prea tensionat cureaua tare + ca dupa ce se incalzeste motorul se mai tensioneaza cum se dilata fierul in 2000 de km am schimbato , kam la 1200 a inceput sa zuruie dupa ce am venit cu 160 dintro comuna:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Eu am cumparat masina la 204000 km. acum are 207000km. Amcitit in manualul de intretinere si reparatie cum se poate inspecta vizual cureaua. M-am uitat si e in buna stare, are latimea normala(min 22mm) nu are exfolieri, margini uzate sau dungi ori semne vizibile de uzura. Motorul e ff silentios, deci n-are rost sa fac distributia. Mecanicii, binenteles ca vor sa schimbe la fiecare schimbare de proprietar !!??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti sigur ca a fost schimbata si cunosti proprietarul nu te contrazic . cureaua poate arata impecabil si sa fie uzata pe interior sau chiar piscata un pic, sau poate avea microfisuri care nus vizibile datorita vechimii. mecanicii stiu ce vorbesc, dar de multe ori ar si manca o paine :P ... deci daca esti sigur ca a fost schimbata aku 3000 de km dai pace . dar frumos merge si cu cureaua praf ...pana face poc! :rolleyes:

Modificat de quicksilver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul a zis ca trebuia sa-mi dea o hartie de la mangazin, pe care el sa o complecteze, stampileze si daca se intampla ceva, sa pot sa schimb piesele cu alta buna. Acum, toti ar putea sa zica de piese ca sunt bune iar manopera nu, si nu ma apuc sa contrazic pe nimeni, dar e si posibil ca piesa respectiva sa nu sie buna. A-ti mai primit asa ceva? Cum ca nu mi-a dat nu mi-e greu sa-mi imaginez, ca de scuzat toti sunt buni, dar se da asa ceva? Nici nu stiu ce denumire are acea hartie? Garantie de montare pt. mecanici autorizati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Certificat de garantie se numeste.

Eu nu comercializez piese auto,doar montez si din acest motiv va certific ca nu am avut proble in functionalitatea acestor piese fabricate de INA.

Eventualele probleme pot fi:

-pozitionare gresita a a capacului de distributie,

-atingerea curelei de accesorii de acest capac,

-intinderea exagerata a curelelor,

-strangerea incorecta a rolelor intinzatoare,

-si nu in ultimul rand,montarea distributie cu un amic in spatele blocului ca sa nu mai zic ca mai poate sa apara in acest timp si "o tarie" sa mearga treaba repede si merge. :icon_thumright:

Insertia armaturi curelei de distributie e foarte normal sa se vada pe lateral,nu este un defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Certificat de garantie se numeste.

Eu nu comercializez piese auto,doar montez si din acest motiv va certific ca nu am avut probleme in functionalitatea acestor piese fabricate de INA.

Eventualele probleme pot fi:

-pozitionare gresita a a capacului de distributie,

-atingerea curelei de accesorii de acest capac,

-intinderea exagerata a curelelor,

-strangerea incorecta a rolelor intinzatoare,

-si nu in ultimul rand,montarea distributie cu un amic in spatele blocului ca sa nu mai zic ca mai poate sa apara in acest timp si "o tarie" sa mearga treaba repede si merge. :icon_thumright:

Insertia armaturi curelei de distributie e foarte normal sa se vada pe lateral,nu este un defect de fabricatie.

Modificat de bibanu47
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!