Jump to content

Sincronizare ora (automata) la A4?


1QUATTRO9
 Share

Postare recomandată

Acum 2 zile m-am intalnit cu un prieten care si-a luat A4 B6 din 2002. La masina lui, pe display-ul de la ora, chair in stanga orei la 2 mm, era afisata o antenuta (identica cu turnul Eiffel). L-am intrebat ce e cu ea ca eu nu am asa ceva si mi-a zis ca lui la schimbarea orei de vara i s-a modificat ora automat si ca s-ar cu sincroniza cu ceva (dar cu ce?).

Intrebarea este:

Mai are cineva asa ceva? Se poate activa?

P.S. Antenuta aia chiar era pe bord si am vazut-o cu ochii mei. Masina era un A4 B6 din 2002 in 5 trepte, varianta cea mai simpla.

Am dat search si nu am gasit nimic pe tema asta. S-a mai discutat?

Modificat de 1QUATTRO9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de intalnita chestia asta si sunt multe masini care au asa ceva. Intradevar se sincronizeaza ora automat in functie de fusul orar. Daca nu are masina asa ceva nici nu se poate activa. Si eu am vrut sa-mi fac si nu am reusit in nici un fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor, la treaba cu sincronizarea orei

- Practic masina sincronizeaza ora si data cu ajutorul unui semnal radio transmis terestru de diverse relee. Acest semnal radio contine informatii precise timp/data derivate din surse gen "atomic clock"

Clock receivers

...the clocks themselves are not atomic. Instead they receive coded time signals from a radio station which in turn derives the time from a true atomic clock.

Click pentru explicatia wiki .

Eu am optiunea asta pe masina- un A4 sedan diesel 10/2002, o folosesc in Olanda si aici functioneaza perfect. Ex. cind schimb/deconectez bateria masinii, in citeva minute (cred ca 2,3) apare data/ora corecta pe display.

regards,

Robert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
BogdanChipaila

Se face sincronizarea la fusul orar al EU de vest adica -1 ora fata de oara Romaniei. Asta se intampla la mine.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, la mine nu mai functioneaza sincronizarea automata. Simbolul antenei nu este afisat linga ora curenta, desi optiunea de sincronizare automata este activata. O vreme am crezut ca nu mai face sincronizarea deoarece masina a stat in garaj, dar de 3 saptamini sta afara si nu s-a sincronizat. Celelalte ceasuri din casa se sincronizeaza dupa ce le scot si reintroduc bateria, deci o vina a sender-ilor poate fi exclusa. Deconectarea bateriei masinii si deactivarea si reactivarea optiunii de sincronizare automata nu au adus nici un rezultat pozitiv. O scanare cu VAG-ul nu am facut deocamdata, deoarece nu gasesc cablul (sper sa-l gasesc).

I s-a mai intimplat cuiva chestia asta? Vreo solutie? Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a disparut antenuta de vreo 2 saptamani, deci probabil e o problema cu emitatorul, nu cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Decembrie 2008 am patit acelasi lucru, dupa cum am semnalat aici!. Dupa aproximativ 2-3 saptamani s-a remediat de la sine. Ulterior am mai avut parte de aceeasi problema, pentru cateva ore - dupa care a revenit. Din pacate nu sunt acasa pana maine, sa pot vedea daca s-a repetat fenomenul. Cand ajung, dau de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanChipaila

Acel semnal dispare si la decuplarea bornei de la acumulator, dar revine dupa cateva ore. Am patit sa-mi dispara si asa de aiurea, dar asta de mult cei drept. Eu zic sa nu va faceti probleme si sa asteptati sa-si revina. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ati facut curios unde sa intru pt. a vedea daca am asa ceva sau cum pot activa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca exista, apare acea antena in display-ul orei (inaintea orei).

Daca nu... :blah_:

Nu se poate activa asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ora este luata de la GPS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] Cand ajung, dau de stire.

Am ramas dator cu un feed-back. Sincronizarea ceasului functioneaza normal de vineri, de cand am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ora este luata de la GPS?
Nu...nu are legatura cu navigatia. Eu am navigatie si nu am sincronizare automata, altii au sincronizare si nu au navigatie. Este o functie a ceasului, depinde cum a fost pus de fabrica/optiune. Semnalul este destul de slab prin Romania si sunt dese situatiile in care antenuta dispare...asta inseamna ca nu receptioneaza (nu se afla in raza) satelitului cu care se sincronizeaza. Principiul este similar cu cel al ceasurilor "waveceptor" (CASIO si inca cateva marci au modele din acestea). Sunt 5 sateliti geostationari care acopera globul si au o raza de acoperire de aproximativ 1500 Km fiecare. Romania este acoperita partial de doi sateliti: unul care este deasupra Germaniei (pe la Munchen parca) si inca unul deasupra Atenei in Grecia. Am spus "partial" pentru ca suntem aproape de limita zonei in care pot fi receptionati acei sateliti...cu cat se merge mai inspre nordul tarii sansele sunt mai mari (de ex in Ardeal se prinde mai bine semnalul decat la Bucuresti). Daca am timp o sa scanez paginile din manualul de la ceasul meu cu schema satelitilor pt cine e interesat de detalii (ma refer la ceasul de mana CASIO nu la cel al masinii :beerchug: )
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea antena este generata de sistemul radio (original) al masinii, ceva gen Infotrafic. Eu asa stiu.

Cine nu are echipare radio originala, nu cred sa-i apara antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teko

nu are legatura

eu am radio schimbat (masina comandata special fara radio) si functioneaza sincronizarea fara nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine a disparut antenuta de vreo 2 saptamani, deci probabil e o problema cu emitatorul, nu cu masina.

De vreo 2 zile a aparut iar, a mai ajuns si pe la noi semnalul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si la mine avea sincronizarea care a functionat cu ocazia trecerii la ora de iarna.Am avut o problema la electromotor si cand am luat masina de la electrician ora era dereglata si icoana nu a mai aparut.Am vazut ca in setarile BC nu are nici o optiune de activare.A reusit pana la urma cineva sa o activeze cu Vag-Com-ul?sau apare pur si simplu dupa un timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel patesc si eu .. cand mai fac cate un drum prin tara ... cand apare cand dispare .. e in functie de semnal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate ICE 2K, a revenit singur dupa 2 zile,singura chestie e ca arata ora veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se conecteaza pentru prima oara (spre exemplu dupa deconectarea bateriei), iti arata ora germaniei parca. Ii schimbi ora o data si practic va tine minte ce GMT ai tu. De-acolo inainte, se va schimba singura vara/iarna cand se schimba ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acea antenuta am avut-o si eu pe drumu germania - romania cand am adus masina . aici la noi nu am mai fost asa de atent dar nu am mai observat-o. ora s-a autoadaptat (iarna/vara) dar s-ar putea sa fie din cauza navigatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Daca masina sta sub copaci sau intr-o zona densa de blocuri e posbil sa dispara. Receptorul se afla sub bara un pic mai jos de stopul dreapta spate al masinii. E o chestie foarte utila ,parerea ,mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!