Jump to content

Grila proiectoare ceata


Seby19
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca pot demonta grilele de la proiectoare?? Mai stau proiectoarele la locul lor sau pica? Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grila este una, proiectoarele sunt alta.proiectoarele sunt prinse separat.grila doar le mascheaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok..ms mult. Stii cumva si cum se demonteaza... Vreau sa le modific putin(la grile ma refer) si tre sa il pun pe tata sa le dea jos ca eu nu am cand sa ajung..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult de tot....Dupa ce termin treaba o sa postez si poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE: Sa nu rupi piciorusele/clemele de prindere! :D

P.S.: Un service la care am fost a reusit "performanta" sa-mi le rupa la ambele grile cate 1 clema :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut experiente de astea neplacute in diverse domenii...si de atunci prefer sa dureze demontarea mult si bine decat putin si prost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul din care sunt facute grilele este foarte foarte casant. Eu la schimbarea becurilor de la proiectore am reusit sa plesnesc una dintre grile tensionand-o foarte putin, la montaj. Fiecare are un singur kipling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

postez aici ca nu mai deschid alt topic.

 

imi  poate zice careva niste grile de proiectoare bune... si ceva mai de criza:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu: OEM sau aftermarket. Preturile la fel....in functie de brand si calitate... dar" n" preturi la "n" magazine.. Poti incerca si la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu unele de la masina mea! eu am pus alte grile cromate cu  DRL! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari, masinile care nu au faruri de ceata din fabrica, nu sunt precablate? Trebuie trase firele? Sau nu-i o regula? Eu as vrea ii montez proiectoare de ceata unui prieten si acum are grilele fara proiectoare la masina, acum l-am pus sa se uite daca are mufele in spatele grilelor, bine ca nu am comandat priectorele pentru ca eram aproape sigur ca e precablat.inca o intrebare daca la mufa de la blocul de lumini are 10 fire (practic toti pinii ocupati) e mai usor de cablat? Multumesc In anticip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este precablat nimic. Din bloc pana in centrala este nevoie de doar un fir de 10 cm asa ca nu stiu cat de usoara devine treaba daca are doar acel cablu deja tras ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, cred ca o sa trebuiasca sa stea fara proiectoare.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa verifici tu atent.

Daca din blocul de lumini iti pleaca pinul 5(parca) inseamna ca e legatura deja facuta. Poti urmari si tu unde duce firul si chiar sa masori cu aparatul de masura. Apoi sa tragi concluzia daca se poate sau nu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in zbor tutorialul din link-ul postat mai sus, e adevarat nu l-am studiat dar parca am vazut ca a dus doua fire la bloc.oricum I-am spus sa verifice in spatele grilelor si la bloc daca is ocupati toti pinii.oricum o sa aprofundez un pic cautarile.mersi frumos

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No... daca nu are proiectoare, nu are nici firul tras.... verifica ce an e masina si ce centrala are - nu cumva sa nu suporte proiectoare..... caz in care, ori ii faci montaj separat cu releu.... sau inlocuiesti centrala.

 

95% din cazuri, la VW nu ai nimic precablat..... la proiectoare 100% nu.

 

conexiunile

 

comutator - t10 pin 5 = in centrala E/6 (alb galben)

 

proiector stanga = pin 1 proiector - T5/2  -  mufa centrala D/2, Masa T5/1

proiector dreapta = pin 1 proiector - T5/3 -  mufa centrala A/4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!