Jump to content

scartait geam la deschidere/inchidere


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Odata cu caldura geamul de pe dreapta-fata a inceput sa scartaie la inchidere si deschidere. E destul de suparator. Care ar fi cauza?!

Imi poate zice cineva cum se demonteaza fata de la usa? Sau e mai bine sa merg in service?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • balzak

    14

  • stegosaurus

    6

  • SAlt

    5

  • Razvy2079

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

pot sa spun ca e mizerie/praf.

dai cu wd40 si nu mai face niciun zgomot

ti-as detalia procedura de scoatere a fetei de usa,numai ca mie mi s-a rezolvat in service

cauta pe forum,poate gasesti sau vezi cine si-a schimbat boxele de fabrica ar trebui sa stie

bafta :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea munteanu

Daca stergi bine geamul ai sa vezi ca nu mai scartaie. Si la mine incepuse sa scartaie ala din dreapta dar s-a rezolvat prin spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca asta e problema; intotdeauna am grija ca geamurile sa fie foarte curate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nu cred ca asta e problema; intotdeauna am grija ca geamurile sa fie foarte curate.

Aceeasi problema o am si eu. Iarna nu face nici un zgomot, vara in schimb scartie atat geamul de la sofer cat si cel din dreapta. Exista ceva solutie pentru chedere? Eu cred ca de la chedere se trage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cel mai probabil e de la mizerie spun eu. F curand o sa fac o vizita la service, m-au facut cu nervii geamurile din fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
George Burciu

Am aceeasi problema.Scartaia rau geamul de la sofer si abia se inchidea.

Am fost la service cu masina(inca e in garantie) si au constatat ca trebuie inlocuita macaraua.

Au comandat-o si luni ma duc sa mi-o schimbe.Va sfatuiesc sa va duceti la service cei care mai aveti garantie.Eu cel putin am fost tratat super bine la PBV2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine scartaia tare geamul soferului sinu era de la praf si mizerie.

nu sfatuiesc pe nimeni sa dea jos fata de usa....e groaznic

mi-am rupt mainile incercand sa o pun la loc dupa aproape 4 ore de chin si transpiratie

cam astea sunt instructiunile dupa care m-am ghidat

http://www.seat-online.nl/admin_prive_file...aagbaak/dpf.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu era de la mizerie de la ce era?

Geamurile fata la mine sunt absolut ingrozitoare, le urasc, intr-o dimineata ma opresc direct la PBA tot sunt langa ei si fac un spectacol de toata frumusetea.

Am curatat chederele am dat cu apa cu presiune in zona aia, vreo cateva zile nu scot nici un sunet pe urma ...... fac la fel.

Geamurile spate nu scot absolut nici un sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut o problema asemanatoare (am si detaliat-o intr-un topic mai vechi http://vwforum.ro/index.php?showtopic=29873&hl= ). La fel am umblat si eu pe la dealer (masina era in garantie) si n-au rezolvat nimic. Mi-au dat cu WD-40 plus alte chestii si la fel facea.

Intr-o zi m-am hotarat sa iau "problema" in propriile maini si am desfacut fata de usa. Problema era la scripetele montat pe macaraua de la geam. Macaraua de geam e cuplata printr-o roata dintata pe motorul (care are incorporat si controlerul) care actioneaza geamul. Printr-un sistem de cabluri asemanatoare cu cele de la franele de bicicleta, geamul e ridicat sau coborat.

La mine sarise cablu respectiv de pe o rotita si atingea o bucata de metal. Asta facea zgomotul respectiv. Cablul incepuse sa se taie, se mai tinea doar in cateva firicele. A trebuit sa schimb toata macaraua fata, pe care in prealabil am dat-o cu lubrifiant.

Sfatul meu: nu mai asteptati! Mergeti rapid la service sau desfaceti personal. Exista mari sanse sa fie aceeasi problema ca si la mine si exista riscul ca geamul sa cada pur si simplu in usa.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat pe garantie in service. Solutia: gresare macara geam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si la mine face la fel ....si am mai vazut la mai multe leoane....deci cred ca e ceva general la modelul asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mie imi scartie doar cand sta in soare si se incing geamurile. in rest liniste totala. ciudat e ca in vara asta face prima data, anul trecut nu a facut.

sper sa nu fie ce se zice mai sus, macara defecta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa cobesc dar la mine nu au facut niciodata si ce mizerie(praf) este in Timisoara din cauza drumurilor. Doar cand trec peste denivelari mai mari se mai aud un pic geamurile dar asta cred ca este oarecum normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Si la mine scartaia exact geamul de la sofer foarte rau, am curatat si chederele si nimic, pana la urma am folosit si eu link-ul http://www.seat-online.nl/admin_prive_file...aagbaak/dpf.pdf si am demontat fata de usa. Intr-adevar operatiunea de demontare dureaza (cel putin prima data) 45 min., si in total mi a luat 2.5 ore. La mine problema a fost de la rotitele scripetilor, dupa ce le am aplicat un spray de uns lantul de bicicleta au fost ca noi. Un feedback pt cei care vor sa incerce sa desfaca fata de usa este sa nu desfaca de tot cele 2 suruburi de jos (au cam 2cm lungime, e suficient sa desfaci 1cm) si fata iese prin culisare in sus, sau in caz ca le a desfacut sa le prinda inainte de a pune fata la loc. Singura problema care am intampinat o a fost cu un surub care se incapatana sa nu se infileteze si am pierdut doar cu el 20min, in rest oricui ii place sa mestereasca poate sa incerce ca nu este complicat.

Modificat de chalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand geamul dreapta fatza a devenit ''soprana''.

intr-o zi mai racoroasa il voi rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit se pare ca este vorba de calitatea vaselinei utilizate. Nu rezista la cadura si .... se duce.

Un spray nu rezolva decat temporar. Cel mai bine ar merge o vaselina pentru rulmentii de la roti. Rezista super la variatiile de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur vaselina e mult mai rezistenta, sinele pe care se misca suportul care tine geamul aveau si ele urme de frecare si le am dat cu vaselina, dar rotitele de la macara sunt capsulate si nu prea ai cum sa le ungi cu vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel a facut geamul cand era foarte cald afara dar era de la chedere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma baieti... dayi cu un pic de silicon pe chedere, si dispare orice scartait...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o solutie valabila pt oricine, eu aveam geamul decuplat de la mecanism si tot scartaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma baieti... dayi cu un pic de silicon pe chedere, si dispare orice scartait...

De care sa fie siliconul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scartaie geamul din dreapta. In weekend o sa incerc si eu toate variantele de mai sus. Deci trebuie sa ma inarmez cu solutie de spalat geamuri, vaselina de calitate si silicon de bord. Bineinteles, o Cola mare la gheata si multa rabdare. Revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

VA salut

Anul trecut a inceput sa imi scartie si mie geamul soferului doar la urcare si doar cand afara era cald. Nu am avut timp decat acum ( iarna nu a facut galagie si nu il folosesc prea mult) si in week-endul trecut inarmat cu documentatia gasita pe aici si prin alte forumuri am trecut la demolarea fetei de usa.

Am avut surpriza ca la masina mea sa fie destul de diferiata fata de usa prin interior comparativ cu documentatia mea care era de leon ( nu am gasit nimic de altea). Dar diferita in sensul bun pentru ca la mine se poate vedea interiorul usii si cum se misca geamul doar daca se da la o parte bucata de tapiterie de pe usa. Asa ca m-am multumit sa dau doar tapiteria jos si am observat miscarea gamului. Dupa un studiu atent am observat ca cablul care misca geamul era ruginit si am banuit ca aici ar fi problema asa ca l-am dat cu vaselina si am facut cateva miscari sus jos cu geamul pentru a se intinde uniform pe tot cablul si incet incet zgomotul a tacut.

Am mai uns putin si sinele pe care se misca suportul in care e tinut geamul si cam atat.

Acum nu mai am zgomot si toata treaba nu cred ca a durat mai mult de 1 ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!