Jump to content

Urmatoarea generatie Beetle


broskana
 Share

Postare recomandată

Broscuta revine!

Se vrea o masina targetata mai mult pe segmentul barbatesc, intrucat modelul 1998 a prins lipici la comunitatea gay din California si la femei, fiind perceputa mai mult ca o masina trendy :)

Noul model va respecta in linii mari arhitectura constructiva si stilul predecesorului sau, chiar daca formele vor fi actualizate in sensul reducerii rotunjimilor existente pe modelul '98.

Optic, farurile noului model au fost inlocuite de unitati optice dispunand de tehnologie LED, iar stopurile nu vor mai avea insertii albe.

Ampatamentul noului model va fi marit, fapt ce duce la cresterea spatiului din interior. Inaltimea plafonului va fi si ea schimbata, va fi redusa, pentru a fi in armonie cu silueta sportiva a viitorului model neoretro VW.

O evolutie pozitiva va fi simtita sub capota motorului - 115 - 280 CP (pt. versiunea 3.2 V6), iar rotile vor fi de mari dimensiuni.

Acestea sunt doar cateva informatii pe care le-am gasit despre noul model NB. Sincer, mie nu imi place ca l-au facut mai "colturos", insa ador ca va fi mai "nervos" :offtopic:

post-14614-1238788355_thumb.jpg

post-14614-1238788365_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul va intra pe piata din 2012 ,va fi construit pe platforma Golf-lui VI si va veni cu motoare TSI,FSI si TDI .Pe langa cutiile manuale va fi disponibil si un DSG cu dublu ambreiaj.

In alta ordine a idee , parte de bara pe care vine nr. fata nu merge de nici o culoare , imi da impresia ca vad un Citroen ! Sper sa nu fie asta forma finala a masinii !

As fi preferat modelul asta , anuntat pt. 2010 , pt. piata americana, produs bineinteles tot in Mexic !

newbeetle.jpg

newbeetle2.jpg

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conceptul de Beeatle Ragster pare mai masculin (prezentat la Detroit 2005)

post-18124-1238845375_thumb.jpg

post-18124-1238845413_thumb.jpg

post-18124-1238845545_thumb.jpg

post-18124-1238845697_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acest model mi se pare ca cei de la VW se indeparteaza cu mult de traditia si istoria Beetle. Masina asta s-a nascut (parerea mea) pentru a crea bucurie celor ce o privesc si mai ales celor de o conduc. Deci, nu trebuie sa fie un automobil fioros....

Iata si o alta culoarea a modelului de mai sus

post-14614-1238869933_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares30071985

sa fie oare un model cross beetle?

post-19499-1239116116_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super facut ! modelul este pana in 2001 pt. piata americana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acest model mi se pare ca cei de la VW se indeparteaza cu mult de traditia si istoria Beetle. Masina asta s-a nascut (parerea mea) pentru a crea bucurie celor ce o privesc si mai ales celor de o conduc. Deci, nu trebuie sa fie un automobil fioros....

Iata si o alta culoarea a modelului de mai sus

foarte de acord cu tine, buburuza trebuie sa ramana buburuza...nu sa se transforme intr-o insecta fioroasa.Sunt de principiul fioroasa doar la motor :Driver:

Modificat de stefan1.8T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

:cheers:

[/quote nu arata rau.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. Nu mai stiu unde citisem legat de noua versiune ca au incercat s-o faca un pic mai "agresiva" la capitolul design ca sa o faca mai interesanta pentru segmentul masculin, constatandu-se o carenta la capitolul asta. Cert este ca au reusit sa o faca neatragatoare pentru segmentul feminin si usor ciudata pentru barbati. Eu cel putin o gasesc un Mk2 turtita de elfantul din reclama la peugeot... Ca si design, conceptul de volkswagen Roadster cred ca putea sa fie un punct de plecare mai fain decat ce au facut mai sus:

http://www.motorauthority.com/content/imag...ain630-0110.jpg

Faceti un exercitiu mental de a pune niste faruri mai putin agresive (deh, segmentul feminin) si masina arata net mai bine decat ce e mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul va intra pe piata din 2012 ,va fi construit pe platforma Golf-lui VI si va veni cu motoare TSI,FSI si TDI .Pe langa cutiile manuale va fi disponibil si un DSG cu dublu ambreiaj.

In alta ordine a idee , parte de bara pe care vine nr. fata nu merge de nici o culoare , imi da impresia ca vad un Citroen ! Sper sa nu fie asta forma finala a masinii !

As fi preferat modelul asta , anuntat pt. 2010 , pt. piata americana, produs bineinteles tot in Mexic !

newbeetle.jpg

newbeetle2.jpg

barile si rotile is de la scirocco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

primavara lui 2010 se anunta cu noutati. din pacate, ultimele, caci se va inchide productia lui New Beetle. mai multe detalii aici :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil că se va renunţa la acest model numai pentru o perioadă. Au mai făcut-o.

Dar istoria mărcii VW se confundă cu acest model, tradiţia nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu siguranta ca VW nu va renunta la Beetle, numai ca actuala generatie are multi ani in spate,concurenta sta mai bine mai ales la tehnica (ma refer in special la Mini), iar acum nu este momentul pentru lansarea unei masini exclusiviste. E adevarat ca la VW nu prea e criza, insa nu stiu, dar ma gandeasc ca banii alocati pentru dezvoltarea viitoarei generatii Beetle sunt folositi pentru dezvoltarea viitoarelor modele "de masa", care aduc bani. Cel putin asta e motivul pentru care eu cred ca lansarea va fi amanata pana in 2012, pana cand va trece "criza".

Cat despre design, sper sa nu-l faca prea masiv. Ar arata ca o broasca grasa :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Vw Kafer este cel mai longeviv proiect care la avut vw.New Beetle eu zic ca e urmasul lui Kafer, daca nu ma insel este fabricat pe aceiasi platforma adica Mexic.Intradevar nici Kafer si nici New Beetle nu au avut succes in Europa.Kaferul a ramas o masina simbol al Mexicului iar New Beetle (fratele sau .....sau mai bine zis copilul) a avut succes mai mare in america de nord decat in Europa.Parerea mea este ca Vw nu va renunta la model ci va renunta la comercilizarea in Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:D Vechiul Beetle si Noul Beetle n-au nici o legatura, unul cu altul, platforma tehnica este diferita: racire cu aer vs. racire cu apa, motor/cutie spate vs. motor/cutie fata iar faptul ca ultima varianta de Old Beetle si prima varianta de New Beetle s-au fabricat la Puebla este doar o chestiune de costuri. Iar estetic Noul Beetle este un Barbiemobil pe platforma mecanica de G4, doar varianta Cabrio mai salvand cate ceva. Cine n-a pipait niciodata vechiul beetle nu isi va da seama cat de departe sunt automobilele moderne de azi de ideea de simplitate si fiabilitate a celor de la VW cand au pus la dispozitia consumatorilor AUTOMOBILUL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie mi se pare o masina deosebit de reusita. Aspect tipic German. Simpla si simpatica , in ideea Kafer-ului. Binenteles ca inglobeaza cu totul alta tehnologie, doar evoluam , nu !? nemtii evolueaza, ... nu stau pe loc... ca noi. Superba ! Totusi masca fata poate nu o lasa asa, cam aduce a Peogeot 107-207. Am incredere in ei. O sa aiba grija ei ca sa ne placa si noua !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca l-au cam stricat... incepand de la plafon si terminand cu bara fata, care e hidoasa...

si-a pierdut din rotunjimile care o caracterizau de departe...

si venind mai sus vorba de simplitate, new beetle-ul este o masina destul de spartana in privinta interiorului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hidoasaaaa

post-9782-1273916227_thumb.jpg

post-9782-1273916371_thumb.png

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Lumea vorbeste/presupune si se pare ca nu prea e nimic concret inca in legatura cu viitorul lui VW Beetle... Cert este ca din toate modele presupuse pana acum nici unul nu mi-a pus zambetul pe fata :scratch:

o ultima stire aici

dar de asta ce ziceti?!? nu stiu daca sa plang sau sa rad! iach!

Modificat de broskana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

Un "nou" new beetle este bine venit, insa mie nu-mi place de nici o culoare! Nu stiu cat spatiu se lauda vw ca au castigat, dar i-au facut fundul aproape ca la vechiul beetle si atunci nu mai arata sportiv.

E parea mea si mi-o pastrez!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi place!!! nu mai are nici un farmec modelul asta, e asa...aspru. Broasca ar trebui sa fie si sa ramana masina care iti pune zambetul pe fata atunci cand o privesti. Modelul asta mi se pare ca nu mai are o astfel de putere....

AICI am gasit si eu cateva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!