Jump to content

Tuning Octavia II


gabriel
 Share

Postare recomandată

salutare,

masina avea suspensie normala, si acum a coborat cu 30 mm.

intr-adevar arcurile erau prafuite, desi erau in cutie, dar omul de la magazin mi-a explicat ca au fost comandate de cineva care nu le-a mai vrut dupa ce le montase pe masina si ca de aceea arcurile erau putin murdare de praf... daca e adevarat ce mi-a spus... sau nu... nu am cum sa stiu... sa fie pacatul lui...

ceea ce stiu e ca momentan masina s-a asezat foarte bine (-30 mm) la fel fata/spate, si arata mult mai bine asa joasa.

acum in weekend am fost pana la Breaza si pot sa spun ca tinuta la drum s-a imbunatatit f mult, si sunt f multumit.

pe viitor vom vedea daca: "dupa un timp masina se ridica si se cobora in functie de temperatura" ?! oricum suna ciudat ce spui...

maine voi pune si cateva poze.

hai bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    44

  • Georgik

    10

  • rzw75

    9

  • pro_niger

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare,

masina avea suspensie normala, si acum a coborat cu 30 mm.

intr-adevar arcurile erau prafuite, desi erau in cutie, dar omul de la magazin mi-a explicat ca au fost comandate de cineva care nu le-a mai vrut dupa ce le montase pe masina si ca de aceea arcurile erau putin murdare de praf... daca e adevarat ce mi-a spus... sau nu... nu am cum sa stiu... sa fie pacatul lui...

ceea ce stiu e ca momentan masina s-a asezat foarte bine (-30 mm) la fel fata/spate, si arata mult mai bine asa joasa.

acum in weekend am fost pana la Breaza si pot sa spun ca tinuta la drum s-a imbunatatit f mult, si sunt f multumit.

pe viitor vom vedea daca: "dupa un timp masina se ridica si se cobora in functie de temperatura" ?! oricum suna ciudat ce spui...

maine voi pune si cateva poze.

hai bafta!

pozele...

post-10450-1240296489_thumb.jpg

post-10450-1240296495_thumb.jpg

post-10450-1240296505_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Intr-adevar eu am avut eibach de la Racing Nick si le-am returnat pt ca manifestau acelasi simptom pe care il vad si in pozele tale: masina s-a lasat mai mult pe spate decat pe fata...... Ulterior am comandar h & r tot la ei si le-am dat pe astea in schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix asta voiam sa intreb si eu, daca nu era incarcata in portbagaj masina cand au fost facute pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu era incarcata, probabil e unghiul de vina (poza), pentru ca masina sta perfect ok fata/spate.

daca te uiti la linia pragului vei vedea ca este paralela cu linia asfaltului, nu te uita la distanta de la roata la aripa ci la linia pragului.

e normal ca distanta dintre roata si aripa sa fie putin mai mare pe fata decat pe spate, asa este la multe masini, crede-ma. linia pragului spune adevarul.

Laurente, cu cat ai lasat masina (30 sau 40 mm)? te rog pune o poza cu masina ta cu arcuri h&r sa vad cum sta.

hai bafta!

Modificat de rzw75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai relevant era daca fix inainte de demontarea suspensiei masurai distanta de la partea de sus a cauciucului la muchia aripii si in fata si in spate, si la fel si dupa montarea celei noi. Atunci stiai precis unde stai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... ma rog... poate din poza nu se vede, dar crede-ma ca masina sta bine.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da alea sunt arcurile lui laurente , au masurat si cei de la racing nick si au spus ca nu e nromal sa stea asa apoi le-au pus iar in vanzare ...

Apropo parca undeva mai sus spuneai ca tu cand aveai suspensii sport pe masina eu nu stiu ce faceam ... se vede ca te pricepi...nu o lua in nume de rau ca nu iti vrem raul dar crezi ca unii le-au refuzat de bune?

Daca spuneai aici ca vrei sa iti iei asa ceva poate aflai dinainte treaba asta si punea macar in balanta daca sunt sau nu ok.

Trebuia masurat exact cat a coborat si daca e ok ce sa intamplat.

rzv nu suna ciudat dar laurente cum ma vedea iar imi zicea , bai frate iesi soarele se coboara sau se facu frig afara iar e sus, mai mersei cu ea mi se pare mai bine iar o masor iar ma uit si nu imi place deloc...Nu a fost a mea dar eu il auzeam zilnic.

Iti spun asta pt ca in cazul in care nu iti convine sa ii spui omului de la care ai luat-o de ce nu iti convine mai ales ca probabil a vandut-o ca una noua nu ca una folosita.

Laurente poate sa spuna si sa confirme ca nu a mers cu ea 2 zile ci cateva luni.

Bafta!

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da alea sunt arcurile lui laurente , au masurat si cei de la racing nick si au spus ca nu e nromal sa stea asa apoi le-au pus iar in vanzare ...

Apropo parca undeva mai sus spuneai ca tu cand aveai suspensii sport pe masina eu nu stiu ce faceam ... se vede ca te pricepi...nu o lua in nume de rau ca nu iti vrem raul dar crezi ca unii le-au refuzat de bune?

Daca spuneai aici ca vrei sa iti iei asa ceva poate aflai dinainte treaba asta si punea macar in balanta daca sunt sau nu ok.

Trebuia masurat exact cat a coborat si daca e ok ce sa intamplat.

Bafta!

apropo... am masurat, si iti spun ca masina a coborat in mod egal fata/spate. totusi, nu cred ca le-ati refuzat degeaba, dar nu e treaba mea de ce.

inca ceva: referitor la ce-ti spuneam eu atunci... era rectia mea necenzurata la badaranismul tau... mai gandestete, si nu relua discutia ca vei cadea in penibil.

Laurente pune te rog o poza cu masina ta care are acum arcuri h&r, sa vedem cum ar trebui sa stea o masina. merci.

totusi, linia pragului indica inclinatia masinii, iar linia pragului masinii mele este paralela cu linia asfaltului (pe masurate).

hai bafta!

post-10450-1240347300_thumb.jpg

Modificat de rzw75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si un lucru bun in toata treaba asta. Cine vrea arcuri din astea acum poate sa-si cumpere linistit, stiind unde-s alea refuzate :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite doua poze: prima cu arcurile de la eibach si a doua si a treia cu h&r. Eu cred ca vorbesc de la sine pozele.....

.

.

post-6775-1240418686_thumb.jpg

post-6775-1240419273_thumb.jpg

post-6775-1240419338_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede diferenta. La skoda mea cu PDG mi se pare ca e mai lasata pe spate decat pe fata , asa e la toate sau mi se pare ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveti nici unu o brosura de skoda acasa? Ce masina e mai lasata de spate decat de fata? pai daca mai pui ceva in spate se face barca...

Peste tot prin orice brosura spatele e mai sus.

Acuma depinde de fiecare unde si ce masoara , dar si cat e de migalos , cum a fost Laurente , el pana nu a stat cum a vrut el nu s-a lasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai o masina f frumoasa Laurente, si ii sta f bine asa joasa. cat ai lasat-o din arcuri? 30 sau 40 mm?

dar crede-ma ca si a mea a coborat uniform, pentru ca am masurat distanta de la prag la pamant, si pe toata lungimea lui distanta este aceeasi. asa cred ca e normal sa fie, nu sa stea mai ridicata de partea din spate si mai lasata pe fata.

ma rog, nu are rost sa prelungim discutia.

Modificat de rzw75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cat a coborat, in specificatiile tehnice ale arcurilor scria ca se lasa masina cu 35 fata /spate. Oricum fiecare si-o face cum vrea masina, mie sincer nu mi-a placut mai ridicata de fata si nu mi s-a parut normal, deoarce masina trebuia sa coboare 30 fata 30 spate, iar cum inainte era mai jos de fata si mai inalta de spate mi se parea normal sa se pastreze si cu arcurile puse aceeasi chestie. De aceea le-am trimis inapoi si am comandat de la H&R, sincer eu am considerat ca arcurile sunt defecte si ca sa exemplific voi pune o poza cu o skoda cu arcuri de la eibach. Sa nu ma intelegi gresit, eu nu am nimic cu faptul ca ti-ai pus arcurile alea, eu pur si simplu expilc ce am facut eu ca sa poata si altii sa fie mai bine informati cand isi cumpara

post-6775-1240498370_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
barcea_mare

ce fain poate sa arate

post-30503-1242298466_thumb.jpg

oare am postat bine?ulterior mi-am dat seama ca e vb de tuning facut la masina personala :)

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E poza de asa natura sa para frumoase , puneti-i crom,ridicati masina sus puneti geamuri clare si uitati-va la faruri.

Mai par asa?

Par frumoase dar nu merg sa inlocuiasca decat cele standard nu si cele cu xenon , momentan sunt in asteptare, vor extraordinar de multe comenzi ca sa le bage in productie , deja aceste faruri se mai produc doar pt octavia 2 , ei trebuiau sa scoata ceva pt facelift acuma.

Le scot cand deja nu se mai vinde aceasta versiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A incercat cineva sau stie vreunul din forumisti daca se potrivesc pragurile de g5 pe octavia 2 ? sunt cateva variante am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acelasi lucru as vrea sa stiu si eu, dar pentru Fabia 1.

La praguri de G5 GTI cred ca te refereai, nu Gabriel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de gti de r32 de orice se potrivesc nush , intreb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca O2 e facuta pe platforma de la G5 in mod normal ar trebui sa se potriveasca. Poate totusi e cineva care a incercat si ne lumineaza si pe noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok urmatorul pas ar fi sa vedem variantele care sunt ....cele mai tari mi se par cele de la abt parca....

astea imi plac cel mai mult

post-2238-1247529428_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
www.milotec.de

pot sa-ti ofer produsele lor la pret de site german+15%= pret de Romania

M-ar interesa si pe mine oferta de produse! Mltumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu , oferta aia era in 2005 nu stiu daca mai e valabila de fapt cred ca nu...

cei care vand produse de acest gen la noi sunt foarte nesimtiti si scumpi , stoc 0 promisiuni doar cu banii jos si timp de livrare 3 luni, e nevoie sa iti dau exemplu de aceasta firma?

Cred ca multe produse de acest gen ,milotec, gasesti ca si second mai degraba , noi foarte rare sunt pe criza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asa e in 2003-2005 eram activ in piata de tuning dar acum ma ocup doar de ciptuning si atat. Pentru Milotec puteti suna la 0722.564.830 - George Friptu. Este importator Milotec (de fapt tot ce gasesti la dealerii SKODA e prin el ajuns in tara). Ii precizezi ca esti membru vwForum si ca ti-a zis Voinea sa-l contactezi. Din ce stiu are stoc rezonabil de produse Milotec. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!