Jump to content

Tuning Octavia II


gabriel
 Share

Postare recomandată

Cu un filtru de aer sport parerea me e ca pe acest motor o sa duci mai repede turbina, iar o toba sport incepe de pe la 100 de euro fara montaj , montajul e la service skoda in jur de 1 mil dar nu stiu daca se baga sa schimbe toba ei, asta avand in vedere ca e in garantie....

ca si magazine, vezi si tu aproape de tine pe unde gasesti un magazin de tuning sau de piese auto care aduc dupa catalog orice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    44

  • Georgik

    10

  • rzw75

    9

  • pro_niger

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Footrestul de R36/GTI se potrivesc pe Octavia 2 ,respectiv si pedalele .Am inteles ca footrestul de r36 ar fi prea mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi.. In mare am inteles, dar vad ca te contrazici.. ai zis ca footrestul de r36 se potriveste si apoi ca e prea mare.. prima dat vroiai sa zici 'r32/gti' cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat daca se potriveste footrestul de r36 pe octavia pt ca la aria de vanzari e un baiat (Razvan) care are asa ceva de vanzare si nu i se potriveste si are Golf V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Footrest de r36 si pedale de r32 merg la o2, dupa cate stiu eu r32 nu are footrest

o sa imi comand pe 5 ianuarie setul si o sa va arat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat daca se potriveste footrestul de r36 pe octavia pt ca la aria de vanzari e un baiat (Razvan) care are asa ceva de vanzare si nu i se potriveste si are Golf V

Ah.. scuze.. Nu am vazut nici un semn al intrebarii si d-aia.. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a-ti inteles.eu vreau sa imi cumpar footrestul de r36 si pe viitor si pedalele de r36.footrestul de gti ,respectiv pedalele sunt pt andrey.sigur se potriveste footrestul??? ,ca sa nu dau banii aiurea!

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.tmtuning.com/HOME/catalog/produ...lt_product=2069

vezi ce scrie ca se potriveste dar ai de modificat, citeste pe poza ca scrie de ce nu merge... sau merge

si inca un link cu poze si cu instructiuni despre detaliu. http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3642413

Eu stiu ca R32 pe G5 nu are footrest ....

Footrest are doar passatu r36.

Deci daca vrei setul de pedale trebuie sa iei pedale de r32 si footrest de r36

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, poate ma ajuta cineva cu o informatie: de unde as putea achizitiona un set de arcuri sport (mai scurte), deorece as vrea sa imi cobor Octavia cu aprox 3 cm, ceva gen KW sau H&R.

mentionez ca este O2 tdi elegance (suspensie normala).

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu stim de unde esti cum ai vrea sa iti spunem....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu stim de unde esti cum ai vrea sa iti spunem....

Cred ca-l intereseaza de la ce firme si nu cred ca vrea sa stie din ce oras. Daca poti sa-l ajuti cu un raspuns bun este ok, altfel nu cred ca este cazul sa dam raspunsuri doar ca sa ne aflam in treaba. Sper sa nu fie cu suparare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi s-a referit la faptul ca l-ar putea ajuta cu informatii utile - firme - din orasul din care este rzw75. Nu cred ca a vrut sa o zica ca un repros sau doar sa se bage in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa pun footrestul de r36.Situatia e alta decat in link-ul dat de Gabriel ;Acolo se vede ca a ramas loc in partea dreapta sus ,la mine nu a iesit asa. Si trebuie ajustate toate gaurile acelea.

ps:AML cand ai drum spre ceh ma anunti si pe mine ca vreau si eu ceva!Multumesc

post-9782-1231340908_thumb.jpg

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca le poate lua de la supermarket.

Nu voiam sa ma bag in seama aiurea asa ca tine de ex .

Voiam sa ii spun ca trebuie completat in profil orasul daca nu a citit regulamentul si poate la fel ca si tine.

Probabil sunt in stare sa ii dau eu orice arc sub pretul pietei si deaia intrebam orasul .

Sau puteam sa ii spun in orice oras o firma buna sau sa ii recomand un om de legatura de undeva.

in fine ideea este ca un set de arcuri sport se cmpara de la un magazin de tuning ca doar nu voiam sa fac reclama vreunuia sa ii spun aici asa direct....

@ georgik in seara asta ma duc sa le montez si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca le poate lua de la supermarket.

Nu voiam sa ma bag in seama aiurea asa ca tine de ex .

Voiam sa ii spun ca trebuie completat in profil orasul daca nu a citit regulamentul si poate la fel ca si tine.

Probabil sunt in stare sa ii dau eu orice arc sub pretul pietei si deaia intrebam orasul .

Sau puteam sa ii spun in orice oras o firma buna sau sa ii recomand un om de legatura de undeva.

in fine ideea este ca un set de arcuri sport se cmpara de la un magazin de tuning ca doar nu voiam sa fac reclama vreunuia sa ii spun aici asa direct....

@ georgik in seara asta ma duc sa le montez si eu....

man... relax... foloseste-ti timpul cu folos, nu sa imi dai mie replica... cand luam eu suspensii sport pentru masinile mele tu te jucai cu matchbox...

asa ca nu te mai simti inteligent...

eu incercam sa aflu un raspuns pertinent de la posesori de skoda, sfaturi eventual... ce m-ar putea ajuta in decizia de a-mi schimba arcurile.

hai bafta.

ps. cu atitudinea asta nu cred sa dai sau sa "recomanzi" nimanui nici un kkt de arc, nu cred ca "esti in stare".

Modificat de rzw75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca cumparai pt alte masini ale tale ca probabil daca ai mai multe nu ma intereseaza... stiai sa iti iei si pt skoda, sau ce crezi ca arcurile de skoda se cumpara din alta parte.

In fine ideea este ca intrebarea ta era de unde sa le iei nu ce spui acuma ca te intereseaza ceva pertinent...

Cred ca te complici prea mult ca sa te bagi in seama...si sincer nu ma intereseaza parerea ta .

In privinta timpului meu ma bucur ca il am in asa fel incat sa ma amuz pe seama spuselor tale :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chill. Amandoi. Va rog. E forum tehnic nu loc pt etalarea muschilor. Inclin sa cred ca orasul nu mai are atata importanta cum am crede in ziua de azi cand majoritatea livrarilor se fac prin curier.

Cat despre arcuri, ma mira ca nimeni nu a pomenit o chestie de baza (nici rzw75 nici gabriel): Ansamblul arc+amortizor+masa suspendata se calculeaza (proiecteaza). Daca schimbi arcul cu altul mai scurt, normal ca are alta constanta K. Si asta duce la un comportament dinamic mai slab decat cel original (amortizarea nu mai e la fel de rapida). Astept sa vad o firma de tuning care cantareste masina, scoate caracteristicile amortizorului pe banc si apoi ofera o noua combinatie de arc+amortizor. Echipamentul e disponibil, dar know-how nu.... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

As dori sa imi montez o bara spate de RS, dar oare se potriveste sistemul de prindere fara a face alte modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , se mai fac modificari sau se comanda prinderile de rs...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si fara acele prinderi. Eu nu le am :icon_thumright: Pune`o linistit ca n-o s-o pierzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare, in sfarsit am reusit sa schimb arcurile stock cu un set de arcuri sport Eibach Pro-Kit care au coborat masina cu 30 mm.

eu zic ca arata f ok impreuna cu jantele de 17, si nici nu este prea joasa ca sa devina incomod...

recomand magazinul Racing Nick si service-ul X-Motors, sunt fff seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rzw75 - Salut. Pune niste poze te rog cu masina. -30mm de la o Octavia 2 normala sau de la o Octavia 2 cu PDG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau folosite ?

Cred ca sunt cele da-te inapoi de laurente :icon_thumright: ca nu erau bune, dupa un timp masina se ridica si se cobora in functie de temperatura si coborase neuniforma fata, spate: nu recomand acel model de arc pt octavia 2

Dupa mine magazinul ala amintit de tine este condus de niste oameni nesimtiti , sper sa nu aveti vreodata probleme cu ei ca nu vor sa auda ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!