Jump to content

Tuning Octavia II


gabriel
 Share

Postare recomandată

Salut !!!

Intentionez sa cumpar o Skoda O2 in urmatoarea luna , mai precis O2 1.9 TDi 77KW (culoare Alb..din considerente economice), si as avea disponibili cam 2000 E.

As vrea sa mi dati niste sfaturi in ceea ce priveste urmatoarea alegere:

-sistem evacuare sport Borla sau echiv..(schimbat tot traseul).....cam cat costa??....aceasta schimbare a evacuarii o fac din dorintza de a obtine cativa calutzi si Nm in plus ..eu nefiind pe deplin convins de posibilitatea Remaparii sau Chip tuning ului, mai exact de efectele pe termen lung asupra motorului.

-filtru aer ..mai exact kit sport....variante producatori??

-jante OZ Superturismo GT Black pe 16....rezista la drumurile noastre?? merita banii??

-bara rigidizare fata si / sau spate....sunt efecte negative ale acestor bare de rigidizare asupra bucselor, planetarelor, etc...? influenteaza in mod negativ tinuta de drum(accentueaza tendintele subviratorii sau supraviratorii ale masinii)?

-suspensii sport KW V1 Inox Line sau alte variante... intentia mea este obtinerea unei stabilitati mai mari, rigidizare mai mare si nu neaparat coborarea gardei la sol ptr a avea un LOOK mai Agresiv... .

Cu aceasta masina voi circula aproximativ 700 - 800 km saptamanal (60% oras - 40% exterior). Cam acestea fiind datele problemei....merita aceasta investitie?

Multumesc anticipat ptr sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    44

  • Georgik

    10

  • rzw75

    9

  • pro_niger

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

sorin_balan

daca oricum vrei o putere mai mare de ce nu iei in calcul si varianta 2.0 tdi?

nu ai specificat ce varianta de echipare si ce extraoptiuni vrei in pretul respectiv si/sau daca cei 20000 E (nu 2000)

din evacuare nu o sa castigi ce crezi tu si oricum e destul de scumpa.

filtrul de aer sport din cate stiu nu e recomandat la diesel-uri.

daca vrei suspensie mai sport o poti comanda si din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce fel de filtru crezi ca ai pe RS...?? si e tot TDI....nu i asa??

SI aduc o rectificare.....ce i 2000E sunt pentru upgrade....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un filtru stock de 2.0 tdi de 170 cp prezent si pe passat si pe alte modele ale concernului....deci what's your point?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

am filtru de hartie de 2.0 tdi de 170 care cred ca e la fel cu cel de 140 cp

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu prea se recomanda filtru sport la diesel el nefacand mare lucru ba chiar parca face rau! Sunt topic-uri despre treaba asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...filtru sport face rau....hai sa trecem peste....daca aveti...ceva opinii despre restul, va astept sa le prezentati,,,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei stabilitate mai mare + caluti in plus. Ia un 2.0 TDI cu jante pe 17 care vin cu suspensie sport si gata. Ce vrei tu sa faci nu sunt imbunatatiri ci tiganeli.

Esapamentul fara o remapare ulterioara iti da 0 cai si 0 nm. Singura chestie pe care o vei observa e un raspuns mai rapid al turbinei, dar asta daca esapamentul e facut cu cap.

Si daca ai intrebari...cauta mai intai pe forum ca o sa gasesti mii de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am nimerit prost.....sorry.....

Am cautat pe forum...de o saptamana...tot caut.....de aia...am postat...Imi cer scuze ca trebuit sa citesti si postul meu...d-le moderator nu o sa mai postez...

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

te-ai suparat degeaba. nu ti s-au dat decat raspunsuri pertinente aici.

ia-ti un 2.0 tdi cu jante de 17" care aduc o data cu ele suspensie sport. daca vrei neaaparat sa pui alte jante le poti vinde linistit pe cele stock (stai linistit ca o sa gasesti negresit cumparatori).

nu inteleg de ce ai vrea sa platesti mai multi bani pentru modificari ulterioare cand le poti primi direct din fabrica (cu garantie).

daca vrei o masina pe care sa o modifici ia-ti una sh si in felul asta scapi si de problemele cu garantia (in mod sigur ai pierde garantia daca schimbi evacuarea sau suspensiile).

pana la urma sunt banii tai si tu decizi dar ar trebui sa te gandesti bine inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mai trezesc si eu topicul acesta cu ceva foarte interesant pt proprietarii de Octavia RS ...

post-9782-1227127415_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce e cu bara de RS postata mai sus...adica ce este cu ledurile alea sau mi se pare mie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprind... :D Am vazut eu una prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trezesc si eu topicul acesta cu ceva foarte interesant pt proprietarii de Octavia RS ...

S-a mai discutat de bara asta de la Milotec..si au ajuns la concluzia ca nu este frumoasa deloc...posturile #450 ..#455!

Este in aria de Accesorii aftersale :D

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt putin nehotarat si nu stiu ce tip de anvelope sunt mai bune pt iarna. Daca pute-ti sa ma ajutati cu o informatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ceva timp de cand o foloseste (sotia) ce-a dea doua Octavia II (am mai avut una inainte) trebuie inoita putin (pentru ca voi merge eu o perioda cu ea :D ). Asa ca bine m-am reintors la grupul VW. Masina e cea din semnatura, 2.0 TDI, februarie 2007, elegance cu PDC, xenon si soundsystem, jate sirius 16. Planuri de viitor (imediat):

lampi tip led la numar

Led in lumina de pozitie (fata)

Plafoniera de W8

Folie pe geamuri

Volan in patru spite cu piele perforata

Posibil piele

Acum intrebarile (rugamintile mele) sunt:

Cine a pus leduri la numar, in pozitie pe fata - de unde le-ati luat (daca recomandati sa iau de acolo) si daca sunt probleme (eroare de bec ars)?

Plafoniera de unde ati luat?

Marea problema:folia - nu am avut pe nici o masina si am o singura (mare dorinta) - de afara sa para cat mai inchisa si din masina sa se vada cat mai clar - am vazut la la expertdetailing cea mai interesanta pare 3M color stable - are cineva asa ceva pe masina? Ce transparenta ce recomandati sa dea si bine pe masina si sa se vada si afara noaptea cand ploua :) - ideal nu?

Volanul meu e cel in 4 spite, simplu fara comenzi, de plastic. Vreau sa pastez airbagul si sa-mi pun asa: http://forum.avtoindex.com/images/articles...cout_2007_2.jpg Imi place mult pielea perforata pe margini. Am gasit aici la un pret rezonabil: http://www.auto.asp2.cz/images/octavia2/perforace%204.jpg . Sper ca nu are defecte suparatoare pt ca la reprezenanta pretule in jur de 1150 ron, fata de cca 150 euro... Volanul ese cel de la Octavia Scout. Stie cinava daca exista in 4 sipite cu comenzi ci cu piele perforata pe margini? Pana acum nu am vazut....

Si..cireasa de pe tort....nu sunt inca sigur - trebuie sa le vad, as vrea: http://www.auto.asp2.cz/images/octavia2/RS...%20celokuze.jpg In viitorul apropiat cred ca o sa ajung pe la Praga (cu Skoda) si cred ca o sa-i fac o vizita..... Din ce am citit pe forum, cei care au cumparat de la el vorbeau de usoare defecte (nesuparatoare) puentru unele din produse, acum sa le vedem...

Ce ziceti?

Va rog sa ma indrumati si pe mine putin (cu sursa de leduri daca se poate de incredere ca tot se vorbeste de chestii incalzite samd..). :unsure:

Modificat de AML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te duci in viitorul apropiat la ceh sa-mi zici si mie ca mi-as dori si eu cate ceva de pe la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau ceva de la cehul vietii , ia sa faca un drum la noi ca multi au luat de la el si i-au facut vanzare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta merg pentru ca ...oarecum e in drumul meu. In prima jumatate a lui 2009 sunt la el sigur. va anunt cand merg si poate stabilim cumva. Din nefericire nu aduc (nici contra comision) componente voluminoase (spoilere, jante). Mai sus ceream un feedback pentru ce vinde el: toate produsele sunt noi sau nu? Au mici defecte? Concret...cine poate sa imi spuna ceva...

Modificat de AML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta merg pentru ca ...oarecum e in drumul meu. In prima jumatate a lui 2009 sunt la el sigur. va anunt cand merg si poate stabilim cumva. Din nefericire nu aduc (nici contra comision) componente voluminoase (spoilere, jante). Mai sus ceream un feedback pentru ce vinde el: toate produsele sunt noi sau nu? Au mici defecte? Concret...cine poate sa imi spuna ceva...

M-as inscrie si eu pentru cate ceva.....daca se poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cea mai mare placere, insa vii la Bucuresti sa le iei...

Pana cam prin martie/aprilie cand ajung eu pe acolo, avem timp sa ne gandim cum facem, sa strangem banii si daca suntem mai multi poate obtinem si un mic discount nu?

Referitor la ce am intrebat eu vad ca...nu ma ajuta nimeni si pe mine cu niste raspunsuri sau sfaturi :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate sunt noi insa sunt bune si bine intretinute. Eu nu am avut probleme cu nimic pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi plac foarte mult acele stopuri cu leduri pentru octavia II de cand le-am vazut caut disperat tot netul dar n-am gasit nimic, aveti idee din ce tara le pot comanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ,

Am si eu 1 O2 FL, motor: 1.4TSI / 122 Cp. Masina e OK...chiar foarte OK, la turatii mai mari are un sunet placut --> spre sport peste 4.000 rot/min , si-mi doresc sa instalez Filtru Aer Sport si toba finala sport.

Ma poate ajuta cineva, unde as putea sa ma interesez. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!