Jump to content

Golf 6 - Consum


szaki
 Share

Postare recomandată

Revin cu o lamurire si o actualizare.

Acele aprox 3 ori se refera la faptul ca la ultima intoarcere din Copsa am oprit la proprietarul de drept al gofului 6 care e din Onesti. Deci consum 5.5 Copsa Mica - Onesti (aprox 300 km).

Cumnatelul meu care detine golful a facut acelasi traseu, noaptea, mers in limitele legale, media de viteza 65 km/h, consum 5.3l. Astept sa se intoarca sa vad ce consum obtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sunt fericita posesoare a unui Golf 6, 1.6 benzina. Masina o am de 6 zile si am parcurs cu ea aproximativ 200 km in Bucuresti, si a consumat jumatate din rezervor :) Mi s-a spus ca o sa consume destul de mult cand este noua, imi puteti spune si mie cam cand o sa se regleze cat de cat consumul? Pentru ca pana acum a cam "supt" din rezervor vreo 12L/100km. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello! pai consumul depinde si de cum mergi cu ea... eu am tot 1.6 benzina si mi-a luat si 16 in oras(mers bara la bara) si am cu el putin peste 8000km. Oricum dupa c se lasa motorul asteapta`te la un consum d 10-11 in oras si 7-8 mers seara tarziu:)

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior. Foloseste Add Reply sau Fast Reply. Citeste Regulamentul. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In specificatii la Golful tau consumul este de 9.8 urban. La traficul nostru, nu vad de ce te mira un consum de 12 (in Bucuresti). Nu te astepta sa scada prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Dupa 6 mii de km am un consum mediu de 8.1 l. 4 mii de km i-am facut in Cluj, deci trafic aglomerat, restul extraurban. Masina: !.4 tsi. 160cp, dsg. Soferul: 33 de ani, carnet de 12 ani, 400 mii km rulati, fara accidente. Stil de condus eficient as spune, fara excese, conteaza mai mult media orara decat sa-i dau talpa 30 de secunde. Aerul conditionat cuplat permanent, benzina Carerra 100, cam 1000 de km facuti pe modul sport. In aceste conditii eu sunt multumit cu acest consum. Mai jos de asa nu se poate pe drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum bun. Din pacate nu ai spus cati km ai facut urban si cat extraurban. Sunt curios care sunt maximele si minimele pentru ciclu urban si pentru extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sinaia - Bucuresti facut duminica cu mers in coloana pe centura Ploiestiului.

Mers legal, 70-80 localitati, 100-120 in afara -------> consum 4,7%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rex: pai eu vad ca a zis, a spus asa: 6000km din care 4000 in cluj, restul pe afara....deci 2000 pe afara.

iepumare: superb consumul, de-abia astept sa comand tsi-ul eu cam asa merg, legal intotdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

in weekend un scurt drum la rude.dat BC pe 0 la toate la plecare

total 565km(din care ~50km pe drumuri forestiere deci panta mers maxim cu a2a) viteza la dus 100-120 maxim,la intoarcere cateva reprize de 150-160

traseu:Tecuci-Adjud-Bacau-Roman-Tg.Neamt

consum final 5.9l/100km(3 persoane+bagaje+ceva provizii pt iarna)clima data pe auto la 20 de grade tot drumul

benzina:Alto 101

in legatura cu ce zicea iepuremare:

am facut acelasi traseu de mai sus(dupa vreo 1 luna de cand luasem masina) viteza legala,legala,legala peste tot.

am reusit un consum de 4.9l/100km(avea cam 1000km masina pe atunci),insa acum foarte,foarte greu reusesc sa obtin sub5.5l/100km :beerchug:

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare_ Ce benzina ai folosit(alto 101 cumva) ?Ai avut consumul asta la dus pana la sinaia ??Sau de acolo la bucuresti?Nu stiu cum de reusiti astfel de consumuri :beerchug: , mai jos de 8 foarte rar vad :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu golf-ul unui prieten timp de o sapt in Buc ( Luni-vineri ) si am obtinut urmatoarele date pe BC :

Distanta parcursa : 168 km

Vmed : 19 kmh

Consum : 9.3 l/100 km

2.0 tdi 140 CP , cutie manuala , 5800 km la bord , un consum bun zic eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si asta ti se pare un consum bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vali,

pentru motor de 2.0, Bucuresti, vmedie 19kmh si 5800km la bord chiar mi se pare un consum cel putin bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepumare_ Ce benzina ai folosit(alto 101 cumva) ?Ai avut consumul asta la dus pana la sinaia ??Sau de acolo la bucuresti?Nu stiu cum de reusiti astfel de consumuri :D , mai jos de 8 foarte rar vad :P.

Alto 101, consumul a fost "la vale" adica de la Sinaia la Bucuresti. Am mers foarte linistit eram absorbit de o discutie cu un interlocutor in masina, deci...nu accelerari bruste, totul a fost lin, lin.

La un moment dat pe la Comarnic am avut 3,9% dar a crescut ca am stat in coloana pe centura Ploiestiului.

Cred ca ajuta si treapta a 7-a la DSG. Pai la 110 aveam sub 2000 rpm

Bine, exista si consunuri mari, am avut extraurban si 9%...depinde mult de greutatea piciorului pe acceleratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu:din punctul meu personal de vedere,si avand aceeasi masina ca si tine,mi se pare destul,dar se poate si mai bine.oricum ar fi,nu intru in nici o polemica.respect all.brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu are in oras 12 :cool: ...se merge cam bara la bara...cand e seara si e liber e cam 9.8....Doamne sa scada dupa rodaj , ce ziceti? (am 900 km acum la bord) in afara am avut 6.4 media pe 550 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riciu, consumul o sa scada cu siguranta. Cand am luat masina, mi s-a spus ca un motor "isi da drumul" :) pe la 10000 km. Deci te poti astepta la surprize placute in viitor. Cat despre mersul in oras, atata timp cat se merge bara la bara, chit ca ai Matiz sau Hummer tot consum mare o sa ai (raportat la dimensiunile/masa masinii :P). Eu m-am resemnat sa ma uit la consum cat timp conduc prin Bucuresti.

Weekendul acesta am fost pana in Hunedoara la niste rude. La dus (joi) am facut cam 7 ore si jumatate, am plecat la 13:00 de la birou, am iesit la 14 din Bucuresti. Am avut un consum de 6.6l %, mers pe ploaie, aglomeratie totala de pe Valea Oltului pana la destinatie. Merg pe drumul asta de cand sunt mic (in total de vreo 20 de ani :) ) si niciodata n-am vazut atatea tiruri. In schimb astazi, la intoarcere am prins drumul liber cum nu l-am prins niciodata. Am facut 360 km in 5h06, medie viteza 71 kmh, consum 5.8l %. Mers intins, 110-120 in afara, 70-80 in localitati. Benzina folosita Mol Evo 5. In masina au fost 2 persoane plus o cantitate considerabila de bagaje.

Cand ma duc la masina o sa compilez datele si o sa postez media pe toata calatoria.

Modificat de HNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am alimentat in dimineata aceasta.top euro diesel5 de la petrom;alimentat 49 litrii - 750km numai in oras (bucuresti); deci consum de 6.5%.sunt foarte multumit de performantele astea.mentionez ca acum am cu masina 3300km facuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intreb pe la ce ore circuli tu prin bucuresti de ai consumul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimineata plec la 7.30 din voluntari si vin in dristor.seara plec de la servici la 17.00 spre casa.plus alte drumuri prin centru (magheru, unirii) cu ocazia cumparaturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e consumul in oras la TDI, mai ales la 1.6. Eu la motor 2.0 TDI, daca sar de 6.5 - 7 l in oras inseamna ca a fost aglomerat. :) In afara daca sare de 5 e mult. Motorul de capacitate mai mare e mai economic in afara si invers. Fiecare opteaza pentru motor in functie de nevoi. Criteriul de baza pentru mine, care a stat la alegerea mototului TDI a fost consumul.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1.6TDI, 105cp, bluemotion. dupa primii 400km, 6.6l/100km. nu am iesit din oras decat pana la reprezentanta o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi consuma in oras maxim 6 si in afara vreo 4,5 depinde cum merg cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai varianta care consuma

6,0l% in oras,

3,7l% extraurban?

daca ai maximum 6l% in oras, cat ai reusit minimum in oras, dar valori reusite de cel putin 3 ori, nu cazuri exceptionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a deschis acest topic
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!