Jump to content

Golf 6 - Consum


szaki
 Share

Postare recomandată

Daca 5,2 ti se pare mult, tu la cat te asteptai? La 3%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care nu sunt multumiti de consumul masinii, care totusi este unul f mic: Mitsubishi a lansat in Romania prima masina electrica, la care un "plin" costa 2 euro.

Scuze de off-topic, dar nu m-am putut abtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6, 1.6 B Trendline

Al meu consuma in medie 6.5% (mers normal 30% oras/ 70% afara, calculat la peste 200km parcursi, 3 persoane).

In afara localitatii:

- minim 5.8% -mers linistit, fara sa-l turez prea tare

- 6.3% -mers normal cu depasiri mai sportive

- 7% -mers foarte sportiv, rar a 5-a, tinut mult la peste 40000rpm

In localitate:

-minim 7.2 -calculat la peste 20min de mers

-mediu 8.5

-maxim 11-12% -iarna cand merg la serviciu, aproximativ la 5min de mers, caldura+dezaburire+incalzire_oglinzi on

Variaza foarte mult in functie de temperatura exterioara, durata de mers si stilul de condus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam mult.

Mie un drum pe la Radauti (Suceava) - Bacau (190km), mers lejer, mers constant pana in 2200rpm, mi-a consumat 4.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf6 1.6 MPI

Bucuresti 8-10%

Extraurban 6-7%

Consum bc2 la 24000 km 8,6%

Ma declar multumit :rolleyes:

Modificat de Antihazul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Alexandria-Turnu Magurele (dus intors)-350km cu tot cu plimbarile prin sat acolo a consumat BC2 5.8% la o viteza medie de 77 km/h

Eu sunt multumit de consum. Consuma mai mult de cand am facut actiunea aceea de motor 24T6 dar asta e, softul vechi nu vor sa-l puna inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de unde scoateti voi consumuri asa mici si unii mai sunt si nemultumiti. 5.2 e mult? La ce te asteptai?

Alecsutzu ce motor ai de ai scos 4.2? Ori nu ai trecut de 90 la ora. Am acelasi motor ca cel din semnatura ta pe un CC si mai putin de 5.5 nu cred ca am scos vreodata.

Plus ca peste tot pe unde am citit GTI-ul ia cam 9%. Ce condum mediu ai Andrei2000? Ca din ce scrii tu aici pare a fi pe unde pe la 7%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un 2.0 tdi, 140cp. Si dupa cum am scris si mai sus, nu am depasit 2200rpm. Acum am pe CB2, dupa ~1000km, 5.4. Mers combinat. 60% afara, 40% in oras. Cutia e dsg, si nu trag de masina. Accelerez usor tot timpul si nu ma iau cu altii la semafoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi Campulung - Brasov si retur cu fataiala prin Brasov de vreo 40 minute - consum mediu afisat de CB1 5,4%. in majoritatea timpului, drumul a fost destul de liber, temperaturile de afara au oscilat intre 5 si 11 grade, mers normal (a nu se intelege ca m-am tarat ca melcul prin munti), pe unele portiuni de urcare (unde permitea si asfaltul) am mers mai sportiv, la coborari am folosit si frana de motor. ma declar multumit de consum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de unde scoateti voi consumuri asa mici si unii mai sunt si nemultumiti. 5.2 e mult? La ce te asteptai?

pai e diesel de 1.6, eu scot cu 122cp benzina in jur de 5.2-5.4 la drum lung mers legal. adica practic nu mai are sens sa iei diesel daca nu mergi in oras (unde diferentele sunt mult mai mari). si cu fostul symbol de 1.5dci scoteam in jur de 4.5. e limpede la ce se astepta, sa scoata in jur de consumul din carte, care e sub 4. eu scot cat e in carte (aproximativ), probabil si el dorea acelasi lucru. problema e traficul haotic din ro, insi care ti se baga in fata, te obliga sa franezi, cotesc brusc fara atentioanare, localitati multe, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si cati km are cu masina. Poate mai dureaza pana se mai lasa motorul. La mine de abia dupa 60.000 a consumat mai putin. :)

Am o cunostinta cu 3.2 benzina 250cp ii ia dupa 140.000 de km 8-9 la suta. Inainte ii lua 12 (fara exagerari).

Oricum e ok consumul. Mai dureaza cativa ani de progres pana cand vom avea consumuri de 3% constant, nu doar la vale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuzati off-topicul dar nu pot sa ma abtin sa nu intreb:

Am fost azi sa fac un plin si l-am lasat pe pompagiu sa-mi umple rezervorul, eu ducandu-ma inauntru sa platesc. Am vazut ca dureaza vreo 5 minute si am iesit sa vad care e treaba. Am observat cu stupoare ca reusise sa indese 55.79 litri in rezervorul meu de 55 de litri. Mentionez ca nu intrasem inca pe rezerva, eram cu acul la jumatatea ultimului interval de dinainte de aceasta(intre ultimele liniute albe :) ). Stiu din experienta plinurilor trecute (alimentez doar facand plinul si destul de des cand mai raman cu cata benzina mai aveam azi) ca pompa ar fi trebuit sa se opreasca automat pe la 45-46 de litri. Cum a reusit sa indese inca 9-10 litri dupa ce masina era deja plina? Ati facut vreodata plinul pana "in buza"? Cat a intrat?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu, chiar ieri, plinul pana se vedea motorina pe "gatul" rezervorului si a intrat 52l, dar mentionez ca le bord imi arata ca mai pot face 12km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca temperatura are o influenta destul de mare asupra comportamentului acestui motor (1.2 tsi), altfel nu imi explic cum a reusit sa obtina consumuri atat de diferite in aceleasi conditii de drum si acelasi stil de condus, aceeasi viteza medie, acelasi sofer ....

In dimineata asta Fagaras - Brasov, 8 grd C: 6%

Acum o ora Brasov - Fagaras, 16 grd C: 4,8% :blink:

Valorile consumului furnizate de CB, mers destul de constant cu 110 km/h in afara localitatilor, cateva depasiri, benzina MOL EVO (CO~100)

Modificat de valkyrie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca temperatura are o influenta destul de mare asupra comportamentului acestui motor (1.2 tsi), altfel nu imi explic cum a reusit sa obtina consumuri atat de diferite in aceleasi conditii de drum si acelasi stil de condus, aceeasi viteza medie, acelasi sofer ....

In dimineata asta Fagaras - Brasov, 8 grd C: 6%

Acum o ora Brasov - Fagaras, 16 grd C: 4,8% :blink:

Valorile consumului furnizate de CB, mers destul de constant cu 110 km/h in afara localitatilor, cateva depasiri, benzina MOL EVO (CO~100)

e valabila la toate motoarele din lumea asta. cand aveam diesel, imi consuma peste 10% in oras la -15 -20de grade, cu toate ca de obicei, chiar si iarna, nu sarea de 7%. gradele alea cateva conteaza, insa nu chiar asa mult cat ti-a dat tie, mai degraba cred ca de la fagaras la brasov e diferenta de nivel. altfel spus, intr-un sens erai pe urcare per ansamblu, in timp ce pe intoarcere erai pe coborare. mie nu imi consuma la fel de la bucuresti la fieni cu de la fieni la bucuresti, chit ca merg la fel.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de nivel

Nu.

Nu stiu de ce imi arata asa.

M-am plimbat azi destul, am fost la Stadionul vietii si pana la Giurgiu ... si cand eram in parcare am butonat si eu sa vad ce imi mai arata CB-ul ...

Si cand am vazut 43.9 % am ramas WoW :blink: ... mi-am cumparat Phaeton W12 si eu nu stiu ? :))))) :lol:

Cand am ajuns acasa arata 8.7 %

Modificat de dangrig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nimic in neregula, mie imi arata 49.9% (mai mult de atat nu am reusit sa vad pana acum) iarna, cand o lasam sa se dezabureasca si o tineam cu dezaburirea la maxim vreo 10-15 minute. prima valoare pe care mi-o arata cand incepeam sa merg era 49.9, dar in 3-4 km ajungea pe la 10%. nu-ti fa griji, nu e in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fratilor, haideti sa nu poluam topicul cu chestii lipsite de importanta

Precizari:

1. e normal sa-ti arate o medie de consum imensa daca te uiti pe trip dupa 200 de metri si 4 semafoare

2. acest 49,9 este (din stiinta mea) maximul pe care il veti vedea pe BC...

Rog nu mai postati astfel de "probleme" absolut normale, indiferent de masina si motor... dupa cum ati descoperit singuri, media s-a normalizat odata cu distanta si timpul parcurse, este din categoria "toate face la fel" :D

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta conteaza si diferenta de nivel ( Fagaras ~ + 430m, Brasov ~ + 570m )dar totusi e cam mare diferenta de consum.... 1.2 l/100km...

O sa urmaresc in continuare consumul sa vedem ce se intampla la aceeasi temperatura

M-am gandit la temperatura pt ca multi proprietari de 1.2tsi s-au plans de diferente de comportament la temperaturi diferite, dupa update-ul de soft, update pe care l-am facut si eu; si eu am simtit aceste diferente dar nu am dat importanta ... m-am gandit ca e doar o impresie subiectiva... ca atunci cand imediat dupa ce ai spalat masina ti se pare ca merge mai bine ca inainte .... intotdeauna :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat masina si am facut primul drum (cca 75 km). Am mers cuminte, stil rodaj, pe un drum national, prin oras in ambuteiaj si pe autostrada la intoarcere. Consum pe CB: 4,6%. La primul plin am sa va spun care este consumul real calculat la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Focsani-Bucuresti

Date afisate de CB la sfarsitul traseului:

viteza medie : 77km/h

consum mediu: 5,5l/100km

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata stima in fata voastra, care scoateti asemenea consumuri cu 1.4TSI oricare treapta de putere ar avea. Eu nici daca ma fac David Copperfield nu pot sa scot asemenea consumuri. Mai tot timpul mergeti numai la vale cu 90-100 in viteza a 6-ea frana de motor? Cred ca va ajuta si relieful plan pe care il aveti. In Transilvania unde mai tot timpul este un deal de urcat ceva, drumuri mai inguste tare ma intreb daca ar mai fi reproduse aceste consumuri de TDI. Numai bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce urci compensezi la coborare.Tu doar urci?

Oricum consumul extraurban dat de producator este 5.2, deci e loc si de mai bine dar aproape imposibil de atins.

Depinde si cati km are cu masina. Poate mai dureaza pana se mai lasa motorul. La mine de abia dupa 60.000 a consumat mai putin. :)

Am o cunostinta cu 3.2 benzina 250cp ii ia dupa 140.000 de km 8-9 la suta. Inainte ii lua 12 (fara exagerari).

Probabil au mai murit din cai si de aceea nu mai mananca atata benzina.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a deschis acest topic
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!