Jump to content

Parcari din fata institutiilor !


andrein
 Share

Postare recomandată

Este legal ca institutii ca de ex: Case de Sanatate, Inspectorate scolare etc ..sa isi tina abuziv locuri de parcare in fata institutiilor lor desi au parcare special amenajata in spatele caldirilor lor ?

Isi pun paznicii sa puna ba scaune, ba tot felul de fieratanii pe 3 -4 locuri de parcare din fata institutiilor, ca atunci cand vin bosii sa se apuce sa claxoneze din intersectie ca paznicul sa reactioneze si sa iasa in parcare sa ia acel scaun si sa ii creeze bosului loc de parcare pt ca acesta sa nu cumva sa piarda timp sau sa mearga prin ploaie din parcarea din spatele cladirii !

E ok aceasta practica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din punctul meu de vedere nu e ok, atata timp cat parcarea respectiva este pe domeniul public.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am zis si eu ..mai ales ca de ex in fata inspectoratului se urca cu masinile pe trotuar, fiind si o curba acolo. Am sa fac poze exemplicative !

Bun, nu e legal, dar poate ma ajuta cineva cu o lege ceva ca sa iau masuri. Sa le-o "prezint". Sa ii dezvat de acest obicei prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul cod rutier:

Cap V - Reguli de circulatie

SUBSECTIUNEA 8. Oprirea, stationarea si parcarea

Art. 142 Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

n. pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;

o. pe pistele pentru biciclete;

Art. 144

1.Administratorul drumului public este obligat sa delimiteze si sa semnalizeze corespunzator sectoarele de drum public unde este interzisa oprirea sau stationarea vehiculelor.

2.Administratorul drumului public poate permite oprirea sau stationarea, partial ori total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar in lipsa acestuia, numai daca ramane liber cel putin un culoar de minimum 1 m latime inspre marginea opusa partii carosabile, destinat circulatiei pietonilor

Deci, daca nu sunt semne de circulatie/ indicatoare, de exemplu: P rezervat cutare intitutie x lucuri, de la pana la, cate atunci poti chema frumos Politia sa ia masuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si politia va veni si-l va mustra verbal pe respectivul paznic sa fie mai atent unde uita scaunele si fierataniile... din pacate nu prea ai ce sa le faci, nu prea cred ca politia ar lua masuri impotriva altor institutii publice doar de gura ta! Sper sa ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate in fata institutilor respective sunt locuri de parcare pe care institutia le plateste...nu stiu vorbesc si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in fata institutiilor sunt locuri platite, private, rezervate, atunci acestea trebuie sa fie marate cu indicatoare RUTIERE, nu lazi de bere, sarme si fieratanii.

Plutoi: eu cred ca e un pas inainte daca va veni politia si-i va atentiona. A 2-a oara la fel, a 3-a oara la fel, apoi se va ajunge la amenzi, masuri si uite cum se va respecta legea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti suna la politie, intrucat paznicul sau portarul respectiv creeaza obstacole pe drumul public prin lasarea acelor scaune, lazi, etc pe partea carosabila.

Iar acest lucru este interzis de lege: [quote name='Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate in fata institutilor respective sunt locuri de parcare pe care institutia le plateste...nu stiu vorbesc si eu!

sigur nu sunt locuri platite pt ca nu sunt semne care sa ateste acest lucru, si in plus vis-a-vis este blocul meu in care locuiesc de ani buni. Si stiu situatia acelei parcari.

Intr-o zi cand ma simt cu nervii tari am sa semnalez acest lucru catre politia rutiera ! Poate macar isi iau 2 -3 locuri bine definite nu isi mai isi scupia masinile ,, ba pe trotuar, ba cu fundu-n strada !

Si apropo de luat locuri de parcare. Acea parcare este publica si fara plata. Daca institutia are parcare mare + garaj in spatele cladirii atunci mai are voie sa mai cumpere 2 -3 locuri de parcare publica ?

Multumesc,

PS: aaa cum ar fi cel mai indicat sa fac sesizarea catre politie? Telefonic ? In scris ? Ca sa aiba un impact cat mai mare si sa nu fiu luat in deradere ? Banuiesc ca in scris e cel mai bine ... un sfat in intocmirea ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca cel mai bine e sa faci in scris. Si cum bine a spus WNS, ai putea sa aduci aminte in text si de acel articol din legislatie. Zic ca e mai bine in scris pentru ca ei trebuie sa inregistreze toate aceste plangeri. Iar in caz ca ti se intaresc nervii si mai tare in timp, poti sa folosesti plangerile facute in trecut impotriva lor (recidiva). Iar daca politia nu face nimic pe tema asta, cred ca te poti adresa si autoritatilor locale cu o plangere, avand in vedere ca administreaza acel drum. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, vin si eu cu o intrebare. Spitalul militar este o institutie sau o unitate militara? Au dreptul de a bloca TROTUARUL din dreptul gardului lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, vin si eu cu o intrebare. Spitalul militar este o institutie sau o unitate militara? Au dreptul de a bloca TROTUARUL din dreptul gardului lor?

este unitate militara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si au dreptul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca e ca si in cazul ambasadelor (unora dintre ele) unde ai indicator sa circuli pe trotuarul de vis-a-vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc de parcat Dragos... adica am inteles ambasada, unitate militara, etc dar cum altii au voie sa parcheze? Si nu sunt militari, sau medici, sunt vizitatori ca si mine.

Vorbesc cu trepadusul de la poarta, ii dau cativa lei, si el le muta caprele alea, care nici macar nu au placute pe care sa scrie rolul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Spitalul Militar este unitate militara. Dar legislatia rutiera nu prevede nimic in special pentru asta. In cazurile in care este interzisa oprirea, pozarea, etc. in apropierea unei unitati militare aceste lucruri trebuie evidentiate prin tablite indicatoare. Daca nu exista tablite indicatoare care sa interzica un anumit lucru, situatia este comuna, ca si cand ar fi vorba de o institutie civila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

atasez pozele din fata celor 2 institutii pt a se vedea mai clar situatia !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce se vede acolo cam toti si-au tras locuri de parcare de smecher: unii cu vopsea altii cu trepiede.

nu poti sa te dai jos si sa muti trepiedu? sa poate vine ala si zgariie masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti sa muti semnul pt ca ajungi sa te bati efectiv cu ei.

in tarile din lumea a treia, legile sunt optionale si pt a servi la nevoie, anumitor interese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap_de_viezure

logic ar fi sa scrie pe undeva daca sunt locurile lor. vorbesc si eu , nu stiu, dar de exemplu locurile platite de obicei au o placuta ceva si scrie 'contract cu primaria sau cu nu stiu cine numarul ....' , evident e un abuz sa isi puna scaunele , dar cred ca nu ai cu cine sa te lupti. poti chema politia, normal asa ar fi , dar cunoscandu-i s-ar putea nici sa nu isi miste fundul pana acolo pentru asta. ar fi mai usor cred sa te intelegi cumva cu unul din trantorii de la poarta si sa te mai rezolve ei cu locul. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-o democratie, toate locurile sunt inregistrate la primarie. suni acolo si intrebi daca spatiul e dat sau nu. bine, in primul rand ca intr-o astfel de tara nu ar indrazni nimeni sa ocupe abuziv spatiul public, face rapid putina puscarie.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras la noi este firma specializata cu parcarile din oras. Am sa ma duc la ei dar mai mult ca sigur nu au loc. Pt ca firma care se ocupa de parcari este ff bine organizata, adica toate locurile de parcare care le are in grija sunt marcate cu vopsea, au aparate de taxat, parcarile fara plata sunt semnalizate cu semne specifice.

Acolo in fata institutiilor nu este nimic. Si va spun ca daca ar fi ceva organziat (adica institutiile daca ar fi cumparat locuri de parcare) sigur erau mult mai bine "amenajate" ..nu in curba cu toata masina pe trotuar si nu cu niste fiertanii facute de un sudor in garaj ...

Deci ramane sa instiintez politia sa faca macar ordine acolo ...ca e ca la turci. Ba chiar au fost lovite masini in acea zona ..si culmea cu autor necunaoscut. Adica nici pana azi nu se stie cine a lovit 2 masini parcate in acel loc ..printre care si una a inspectoratului scolar :)

Deci se poate invoca ca e o zona periculoasa sau mai exact "black spot" cum zice politia la zonele care necesita Radare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut sesizare pe www.domnuleprimar.ro. :Driver:

Raspunsul primarului

08 Aprilie 2009

Va rugam sa precizati adresa pentru a sesiza societatea Parking si Politia Comunitara.

Va multumim.

Serviciul Comunicare

:rolleyes: Am dat si adresa si am revenit cu detalii. Poate se face ceva si poate si smecherii vor contribui prin plata de impozite si taxe la binele comunitatii locale.

Bafta multa!

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica ai dat adresa locatiei de unde am pus eu poze si anume str. Lct. Draghescu ?

Foarte bine ! Eu nu am prins timp ..deocamdata .. dar am sa fac si eu una sa se observe ca nu e o reclamatie sporadica ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!