Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

Am vazut azi o pereche de HID'uri bixenon H4 la 900 RON. Practic este un bec xenon mai lung care gliseaza mecanic o data in poz de faza scurta si apoi in cea de lunga. merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa colegi pe forum care vand kit-uri bixenon H4 ( http://vwforum.ro/index.php?showto...hl=kituri+xenon ), dar nu ajung la 9 mil. Daca starea oglinzii farului este corespunzatoare, eu zic ca merita. Daca ai parte de intelegerea vanzatorului incearca un test pe masina ta pe unul din faruri.

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut test noaptea cu noile becuri VisionPlus si se vede ceva mai bine, dar tot nu sunt multumit. Am observat totodata faptul ca oglinda farului deasupra becului, ori a fost retusata, ori oglinda este afectata deoarece se prezinta putin mai mata decat restul oglinzii. Cred ca peste 2 saptamani cand ma voi intoarce din concediu, voi incerca Xenonul... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vladpo: ai observat ca dopul de cauciuc de la faza scurta de la farul de pe stanga "cam" obtureaza admisia de aer?

In alta ordine de idei, am observat ca daca mufele de pe masina nu au conector de proiector, prelungitoarele cu care vin farurile FK au, chiar cu mufa pe traseu. Acum mai ramane sa activez proiectoarele, care vor merge in paralel cu lampile ceata spate, printr-un releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nu prea e inteligent facut. Oricum maine imi pun xenon si pe faza lunga si cand dau flash-uri o sa pun niste relee sa se aprinda si proiectoarele. IN plus vreau cand aprind faza mare sa ramana si faza scurta aprinsa. Atunci sa vezi lumina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, defapt 2 poate ma ajuta cineva.

1 Se poate scimba sticla farului la bora?

2 Unde pot gasi faruri cu lupa fara angel eyes

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Conteaza si centrarea filamentului fata de soclu la farurile cu lupa."

hbogdan, la ce te referi?

eu tocmai am montat faruri FK, am impresia ca sunt modelul tau numai ca pe negru, iar faza scurta imi bate foarte jos. Am montat motorasul de la farurile avute anterior si am dat la 0 si degeaba. Mai pot fi efectuate alte reglaje? Nici de faza lunga nu sunt extrem de multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin24: daca te uiti la un bec, vei vedea ca filamentul poate sa nu fie echidistant fata de sticla becului sau sticla stramba fata de soclu. Conditia ca becul sa ilumineze bine in sistemul cu lupa este ca filamentul sa fie perpendicular pe soclu, deci poate sa fie si sticla stramba dar musai filamentul sa fie stramb in partea cealalta, totul e sa fie perpendicular pe soclu, repet. O lupa focalizeaza corect lumina daca lumina ii vine din centrul semisferei descrisa de lupa. Dar tu cred ca vorbesti de reglajele din rotitele acelea 2 ca niste capace de sticla de bere (deosebirea la FK fata de stock este lipsa suruburilor de reglaj perpendiculare pe rotite, care usureaza mult reglajul - asa cum vin poti regla farurile numai cu o mana subtirica, rotind de rotite sau cu niste torx-uri de 30 si 40 bagandu-le exact pe locul unde ar trebui sa fie suruburile de reglaj). Rotitele dinspre centrul masinii reprezinta reglajul vertical, celelalte sunt pentru reglajul orizontal.

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de raspuns. Am rezolvat problema. De fapt, farurile FK au venit cu reglaj manual, pe care eu l-am scos si i-am montat motorasele de la farurile de stoc. Cu toate ca la bord era setat la 0 reglajul, motorasul nu le ridica la maxim. Problema s-a rezolvat prin montarea unor adaosuri la bratele motoraselor. Acum lumineaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

stiu ca s-a mai intrebat de ea, dar n-am gasit nici eu. faruri cu lupa, dar fara angel eyes? anyone? ideas ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut baieti !

va spun ca am de 6 luni faruri SONAR pe negru cu angel eyes pe care ulterior am montat xenon pe faza scurta(becul original al farului lumina execrabil) si sunt SUPER multumit de ele pana la ora actuala

- nu se aburesc si nu am dat cu niciun silicon pe ele

- lumina de 6000k a xenonului este fantastica (aproape nu-mi trebuie faza lunga) chiar si pe ploaie

- n-am avut nicio problema cu ele cu toate ca-s facute in TURCIA.

daca aveti intrebari va raspund cu mare placere

va doresc bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut pe Bora mea becuri halogen cu lumina galbuie.Ma deprima....

Am schimbat aseara cu Philips Blue Vision,kit cumparat de la un user de pe forum si e chiar mare diferenta.

Am observat ca am si un pic sticla matuita,am sa incerc un polish pentru plastic sa vad daca se va vedea vreo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, nu stiu daca a mai fost discutat asa ceva eu am cautat si nu am gasit ce cautam.

Am un vw bora si as vrea sa ii schimb sticla de la faruri, intrebarea mea este daca se poate schimba separat, si ce pret ar fi daca da (pentru cei din iasi daca tot este un raspuns de la ce magazin as putea sa cumpar).

multumesc de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am vazut ca pe hella sunt si faruri cu xenon pentru bora.ma intereseaza daca este si alta diferenta intre cel cu xenon si cel normal in afara de sistemul de prindere al becului in far.nu ma refer la farurile cu lupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Am gasit in comert becuri care "seamana" cu xenon-ul si au 100watts fata de 55w cat sunt de serie. Am inteles ca e problema ca s-ar arde blocul de lumini. Cat este de adevarat? Are cineva asa ceva pe masina? Eu mi-am luat faruri Fk 4011 si vreau sa pun pe faza scurta unde am lupa. Am mai avut asa becuri pe farurile stock cu oglinda si nu am avut nici o problema.

Astept pareri, sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac vrei sa ai becuri mai tari sfatul meu ar fi sa iti iei tot becuri de 55w dar sa fie cu +50%, ca stea consuma cit unul de 55w si lumineaza ca unul de 100w.astfel de becuri ti-as recomanda sa iti iei de la philips, bosch sau osram.

daca pui becuri de 100w ai sanse sa ti se strice farurile sau sa ai probleme cu instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o Bora an fabricatie 2000, nu sunt primul proprietar, am shimbat farurile si spre surprinderea mea bat la fel de prost ca cele vechi.

Adica : pe faza scurta lumina este concentrata in cateva dungi (adica nu este distribuita uniform) la mica distanta de masina, practic vad doar la 4 m in fata masinii.

Din butonul de reglare faruri de la bord am ridicat la maxim.

Exista si alta posibilitatea de a regal farurile astfel incat sa bata mai sus?

Mai are cineva o astfel de problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai este surubul de reglaj pe verticala al farului. E accesibil prin partea de sus cu surubelnita in cruce sau imbus. Dar mare atentie sa nu-l dai peste cap, ca s-ar putea sa fie deja pe maxim.

Poate mai are si ceva reglaje mecanice in locurile de prindere a farului pe tragger.

post-8441-1216630650_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de mult vei rezolva, este arhicunoscuta problema Borelor referitor la vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe aici ca sunt multumiti baietii care si-au pus faruri aftermarket cu lupa si xenon pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@ricuss- si eu am aceleasi faruri ca tine si intr-adevar am lumina pe strada dar nu sunt multumit de cum este imprastiata pe asflat. O sa incerc sa descriu pentru am conffirma daca asa este doar la mine sau asa sunt ele:D. Deci 1. ala mine fiecare far formeaza un V pe asfalt, impreuna un W; 2. nu au vizibilitate buna in lateral ; 3. fiecare fascicul de lumina in jumatatea este o dunga (asa cum ar trebui pentru o lupa) iar in jumatatea dreapta nu mai este o dunga drepata este / (practic se formeaza un compas deschis la 120 grade sa zic). Astfel pe partea stanga de mers ai lumina de la nivelul farului in jos iar in drepata iti lumineaza in pomi. Sper ca descrierea mea sa fie folositoare conducatorilor de bora in alegerea farurior aftermarket pentru ca cele stock este clar ca nu isi fac treaba. Ma intrep cum trec testele desi sunt hella :Driver:. Vizibiliateta maxima va doresc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile Sonar le recomand. Au un raport pret / calitate foarte bun. Intr-adevar, lumina fiecarui far este putin mai restransa decat cele de la farurile de fabrica, dar asta nu e neaparat un lucru rau. Lumina e mai concentrata pe mijloc si la distanta, exact acolo unde trebuie sa vezi. Daca totusi nu esti multumit de felul in care lumineaza, poti aprinde si proiectoarele de ceata, si impreuna acopera toata suprafata care vrei sa o vezi (asta in caz ca nu vrei sa vezi si veveritele din copaci).

@circolocco: nu stiu daca ai observat cand mergi sa reglezi farurile la un service, ce forma se vede in aparat. Marginea de sus a fascicolului are intr-adevar un uncghi de 120 grade, de la mijloc in dreapta fiind mai sus. Acesta este un lucru normal si e asa la toate farurile. Mai putin cele din Anglia sau alte tari unde se circula cu volanul pe partea dreapta. Daca mergi cu masina ta acolo, trebuie sa iti lipesti o banda pe marginea farului, sa nu ii orbesti pe ceilalti.

Impreuna cu xenon de 6000 K au o lumina foarte buna, si uneori chiar nu mai ai nevoie de faza lunga.

Aveti grija sa fie farurile reglate corespunzator. Cine nu stie cum sa le regleze, mai bine sa dea o fuga la un atelier. Nu e asa scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar la distanta n-ai probleme dar in partea dreapta mi se pare ca lumineaza mult prea sus. Cand merg pe autostrada si trec pe langa un tir ajunge pana la oglinda soferului si destul de des mi s-a intamplat sa primesc avarii de la cel depasit...lumina concentrandu-se fix in oglinda lui (mai ales la autoturisme fiind mai joase). Nu se pot compara cu cele OEM bineinteles dar am vrut sa stiu daca de la mine este prob sau asa sunt ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum a spus si Rudolf mai sus ,farurile trebuie reglate la un service specializat,si atentie, trebuie sa invarta mai mult de suruburi ca sa le poata regla(asa s-a intamplat la mine).

Lumina pe care o am eu este super ok,chiar se vede bine si nu orbesc pe nimeni in trafic!

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!