Jump to content

Faruri Bora


fff
 Share

Postare recomandată

Le am luat de la Autonet Iasi. Au costat 740 RON Bucata. Nu au venit cu motorase. Sunt modelul fara proiector. Ca estetica nu se compara cu cele vechi sunt clare si arata f bine. Ca functionalitate sunt ok, imprastie mult mai bine lumina.

post-34924-1268691697_thumb.jpg

post-34924-1268691697_thumb.jpg

Modificat de possst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian, de ce nu pui lupe ?! Ai vizibilitate mult mai buna decat cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

adcrys ;) de unde leai luat la banii astia...pe negru cat costau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian, de ce nu pui lupe ?! Ai vizibilitate mult mai buna decat cele OEM.

Eu am faruri cu lupe , angel + xenon pe faza scurta . Le-am schimbat de un an ca cele OEM erau praf . Am intrebat pentru cineva care vrea sa-si schimbe si inca se gandeste ce sa cumpere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adcrys ;) de unde leai luat la banii astia...pe negru cat costau?

Am fost la un magazin cu piese auto ... am intrebat ... si asta e pretul. Daca vrei iti pun poza cu farurile mele.

De asemenea, daca doresti, ma pot duce la magazin si intreb si pe negru cat costa, dar cred ca este acelasi pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

stiu modelul care il ai...l-am cautat dupa cod....si de acela sunt si eu interesat...problema este ca peaicea...oriunde teai uita cel mai ieftin este 850ron...deasta eram uimit de pretul tau:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Buzau ... destul de aproape. Daca doresti iti dau numarul baiatului de la magazin si vb cu el. Daca te intereseaza, poti cumpara cu incredere ... oricum ai garantie la ele. Te gandesti.

P.S. Astazi ma duc la magazin sa mai intreb odata pretul, pentru ca eu le am deja de 1 an ... dar oricum trebuie sa fie tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

salutare...ma gandesc sa achizitionez un set de faruri xenon oem...stiti cumva in caz ca acelea nu au motorase...se potrivesc cele de pe farurile normale?stui ca o sa trebuiasca sa fac cateva modificari la cablaj(ma descurc nu e problema)dar am impresia ca cele xenon se misca si stanga dreapta...si aici imi cam da cu virgula...

ma ajutati si pe mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu o intrebare.

La farurile mele FKFS4011 doresc sa pun in locul beculetelor de pozitie (cele galbene) CCFL-uri albe ca la BMW

Stie cineva de unde pot achizitiona asa ceva? (montajul mi-l fac singur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

ai putea sa iti cumperi leduri model t5 si inlocuiesti beculetele cele galbejite cu ledurile albe.

modelul becurilor de pe fk sunt T5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mario, din poza ta observ ca ai acelasi tip de faruri. Tu ti-ai pus T5 albe? Daca da, esti multumit de puterea lor?

Pentru ca am avut ceva leduri, insa nu se vedeau deloc! Asa ca am ramas pe galbejite.

CCFL-ul este ... alta viata ... se vede ziua foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautati faruri GolfIV sau Bora gasiti la targ la vitan,e un magazin mare aproape de vulcanizare pe squarul central,are o foarte mare variatate de modele pentru fiecare model de masina,la bora mea mi-a gasit vreo 4-5 modele de faruri cu preturi intre 250 si 1100 ron,care aveti nevoie chiar merita vazut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
nou_pe_aici

salut,

Am si eu o Bora cu geamul de la faruri aburit in timp.

am inteles ca este un baiat (prin Jilava parca) ce se ocupa de reconditionarea lor, are cineva un contact despre el

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
... farurile TYC cum sunt?...

Arata bine in caz de vrei sa vinzi masina,dar daca te-a prins noaptea c-am lasa de dorit.Asta e la bani putini :( .Incearca prin dezmembrari juma de pret da originale :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum pot sa imi dau seama daca farurile trebuie schimbate?

Exista vreo diferenta de performanta intre farurile pe negru si cele "normale" ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimate domn,

Farurile trebuie schimbate cand pur si simplu nu te mai ajuta.(poate sa fie oglinda afumata, pot fi matuite...)

Eu am inlocuit farurile originale Hella cu faruri cu lupa de la FK. Mi se pare o diferenta imensa in ceea ce priveste lumina imprastiata pe carosabil.

Dar parerile sunt impartite in ceea ce priveste calitatea farurilor.

Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Am farurile de la FK pe negru. Culoarea nu conteaza , ci modelul.

Am urmatoarele dureri la ele. S-a murdarit lupa pe faza scurta la unul din ele si nu mai bate ok. Cum le pot sterge fara sa le dau jos ?

Ce becuri folositi pe ele ca sa bata in regula ?

Fiind spatiul foarte foarte restrans pe partea stanga (a soferului) becurile se schimba foarte greu : data jos bateria ...iar protectia de cauciuc din spate nu se fixeaza in regula tot din cauza spatiului restrans?

A gasit cineva o solutie la acest lucru? se pot muta ceva pe acolo, a.i. sa poti umbla in voie cand se arde ceva ?

Stiti pe cineva care face montaj la astfel de faruri (sa faca instalatia pt proiectioare asemanatoare cu cea originala?)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la modelul din imagine, becuri poti folosi Philips Vision Plus H1 in cazul in care vrei o lumina de 2 ori mai puternica dar sa nu te astepti ca arata aprinse cum sunt cele cu xenon, iar capacul farului fiind prins in holsuruburi te poti folosi de o cheie cu crichet, eu asa am procedat cand am schimbat becurile fara sa dau bateria jos. Legat de protectia aceea de cauciuc eu am inlocuito cu un mastic care nu se usuca ( se gaseste la piese auto sub forma de snur).

Pentru proiectoare iti trebuie alt bloc de lumini cu pozitie pt proiectoare, fire trase, releu, pt asta mergi la cineva care se pricepe.

imagine0098.jpg

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau luna asta sa fac un upgrade la asa ceva: http://www.optionracing.com/features/produ...jsp?itemID=1416 Am prostiile de faruri simple fara xenon fara nimic.

Pe spate as vrea sa le schimb pe cele OEM cu: http://www.amazon.com/LIGHT-Driver-VOLKSWA...id=962R28KARQ9R

Masina: Bora 1.6 2001

Pareri? Le are cineva? Stie cineva ceva despre ele? In principal farurile (din ce vad au lupa pe faza lunga si pe proiector, un avantaj zic eu).

Bafta!

Modificat de rockybt18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va cer si eu putin ajutor. Am citit posturile despre faruri after market pt vw bora dar tot nu m-am lamurit asa ca va intreb si eu ce ma sfatuiti sa aleg intre faruri fk si cele de la dectane.ce plusuri au fiecare si ce minusuri ca nu stiu ce sa aleg pentru a avea pe langa un aspect mai frumos fata de cele oem,bineinteles si lumina pe timp nefavorabil pentru ca nu vreu sa dau bani pe niste faruri care sa fie slabeca cele de acum.si inca o intrebare stiti careva in targoviste vreun magazin care se ocupa cu vanzari de faruri sau alte piese tuning pentru ca eu nu stiu.va multumesc si astept si eu raspuns.ps daca are vreo importanta le vreu pe fond negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun atat: Fara dectane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pei spuneti-mi va rog si de ce fara Dectane pentru ca citisem pe net kum ca ar fi cele mai bune calitativ alea Dectane pt ca au lupa de sticla,angel cu leduri si alte chestii pe care pe moment nu m-i le amintesc.akum spune-ti dvs ca fara Dectane.dati-mi va rog amanunte de ce sa nu iau Dectane si sa iau Fk sau altceva va rog mult ka sunt intr-o ceata profunda si am mare nevoie de ajutor.ms mult!

pei spuneti-mi va rog si de ce fara Dectane pentru ca citisem pe net kum ca ar fi cele mai bune calitativ alea Dectane pt ca au lupa de sticla,angel cu leduri si alte chestii pe care pe moment nu m-i le amintesc.akum spune-ti dvs ca fara Dectane.dati-mi va rog amanunte de ce sa nu iau Dectane si sa iau Fk sau altceva va rog mult ka sunt intr-o ceata profunda si am mare nevoie de ajutor.ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu o problema cu reglatul farurilor la bora.Mentionez ca am bi-xenon pe ea.Am avut oglinda cazuta la farul din dreapta am demontat sticla am pus oglinda la loc.Seara cand am mers sa le reglez oglinda se pare ca a cazut iar...ce face ca aceasta oglida sa cada?cum rezolv problema asta?motorasele imi functineza la ambele faruri...ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat sa desfaci sticla, doar sa dai jos farul si cu o chestie in forma de L (imbus de dimensiune corespunzatoare) sa impingi - tragi de suportul oglinzii astfel incat sa intre plasticul tata in bucata-mama. Se poate sa fie dus acel suport, insa mi-e greu sa cred, cel mai probabil e ca atunci cand se face reglajul, sa se roteasca pana peste limita tolerantei si scapa tata din mama.

Modificat de kvaleroo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!