Jump to content

Chiptuning 1.4TSI


nnw
 Share

Postare recomandată

Sa nu fie pe benzină de curse sau mai stiu eu ce..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un rocco făcut la Oradea. .nu cunosc proveniență softului a scos 227cp și 300+nm hardware stock ..;)

Modificat de pit90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cu actuatorul slabit facea si a mea 1.9 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai era de pastrat atunci, daca nu se speria ECU-ul de overboost :D

La mine se panica si intra in limp :( 

Dar si cand tragea.... cred ca mai intra la o tura de reglat piulita la vara, sa ajung la setarea de boost maxim dar fara overboost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oook, ceva sigur sigur fac gresit. Am desfacut piulita care se vede ca joaca in video:

http://youtu.be/azMlMYR2KXk

evident, nu asta e solutia, pentru ca oricum "as regla-o", piulita ajunge in capatul din dreapta, se desface de tot de la vibratii.

Help? In continuare (si cu piulita desfacuta de tot) imi face presiune in valuri intre 2000 si 3500 rpm.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujiile sunt schimbate acum cca 10k km, iar bobinele..de fapt, nici cu bujiile nu vad legatura cu boost-ul, cu atat mai putin cu bobinele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La TCM softul a fost drag&drop sau ai facut si log-uri dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca intrerupe fie pentru ca nu da scantrie corect sau tija de la actuator nu are miscarea naturala si bruscheaza cand deschide wg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul este ca s-a scris in topicul de 1.4TFSi de aceasta tija care se mai blocheaza sau are o miscare ingreunata. Un coleg zicea ca a uns pe acolo sau nu mai stiu exact si masina merge mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piulita aia e doar e blocare. Ca sa reglezi tija actuatorului trebuie înșurubata vreo 2 ture capătul care acționează clapeta wastegate. Pentru asta trebuie data jos și siguranța din capăt. Căutați pe net wastegate actuator adjustment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit ceva care m a pus rău pe gânduri ....1.4 tsi 160 cp stock ...După remap 227 cp benzina 95 ..și nimic hardware schimbat ..!?! Păreri ...cifre pe dyno ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un caz izolat. Sigur e dovada ca softul este facut pe masina si nu copy&paste, insa la aproape 230cp de obicei este stage 2.

 

Las aici 1.4tsi 140/150 MQB

Stiu ca e putin off, dar e wow :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie twincharge-ul ala cu stage 1 si aproape 230cp imi pare ca s-a dat pe un dyno optimist :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutau baietii prin uk ca un stage 1 pe orice twincharger nu sare de 210-215, ce e peste sigur are downpipe si admisie schimbata.

L.E http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=320819

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din Focșani băiatul, e vb de un rocco 1.4 tsi ..fără vreo modificare hardware și măsurat pe dyno ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ..și un 2.0 tdi cr 140 cp a scos 210 cp ..sa fie un 20-25 din dyno ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stage 1 pe 2.0 TDI de 140cp a dat 210cp? :)). A, bun atunci :d

LE: @The_Ego: mie-mi pare doar reclama; e drept, vorbesc in necunostinta de cauza - ce turbo echipeaza motorul respectiv?

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute citit de un 2.0tdi 140 scos la 180cp de la un dealer Revo din Bucuresti. Acum ca la Oradea se scot valori mai mari pt ca au dyno ca sa plusese asta e partea a doua.

Legit este sa fie rezultate obtinute pe 2 dyno-uri diferite, ideal nu ale celor care au dezvoltat softul.

 

@Mike, n-am idee si intradevar e posibil sa fie intoxicatie. M-am uitat ce da ABT la 1.4 140 si il ridica la 170cp/290nm. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un amic, @mike il stie. Este un rocco 1.4  160 la baza, admise + evac.

post-42557-0-31508000-1419884425_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!