Jump to content

led stop frana ars


iou
 Share

Postare recomandată

dupa cum ati vazut in titlu mi s-a ars un led. se poate cumva repara?

ma gandesc totusi ca e vorba doar de un contact pt ca ledurile se ard foarte greu...

s-a mai confruntat cineva cu o problema asemanatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Daca masina este din 2007 asa cum este in semnatura nu mai ai garantie ?

- Ai dreptate ca led-urile se ard foarte greu. Posibil sa ai intrerupere pe firul care duce de la intrerupator pedalei spre bord ( ceasuri ). Stopurile se aprind ? Scuze de intrebare :vaidecapulmeu:

PS. Am vazut mai tarziu - un led din stopul din mijloc. Corect ?

La mine Polo 9 N am becuri. Sunt 15 bucati. Nu stiu daca tu ai tot becuri sau leduri. Eu am schimbat becurile cu leduri. A inceput sa apara si la mine problema cu doua dintre ele. Daca lovesc un pic stopul se mai aprinde unul. Contacte proaste. Pentru a da jos acest stop trebuie sa dai masca de pe haion jos.

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai e in garantie. La stopul din mijloc sunt becuri? Tb sa verific. Daca se aprinde cu o fractiune de secunda inaintea stopurilor laterale inseamna ca sunt leduri. Daca nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai tot becuri.

Vezi ce negre sunt ?

Am schimbat. Am pus leduri.

post-5732-1237922496_thumb.jpg

post-5732-1237922509_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat au costat ledurile? si de unde le-ai cumparat?

se potrivesc acolo sau ai facut modificari?

Modificat de iou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate magazinele de tuning au asa ceva. Nu sunt standard pentru frana spate dar au soclul exact ca si originalul ( bec incandescent ). Parca se numesc T5xxx. Incearca sa cumperi rosii. Daca pui albe lumina este un pic mai puternica dar lumineaza cu o tenta de portocaliu ( fiind alb + rosu ). Daca pui rosii atunci lumina este corecta ( un pic mai slaba ).

Eu trebuie sa-mi cumpar tot stopul pentru ca am oxidate contactele din socluri.

Mihai

PS. Dupa ce am schimbat si am pus leduri am constatat ca dupa punerea conactului apare o tensiune foarte mica pe stop. Adica ele stau foarte slab alimentate. Ziua nu se vad. Doar noaptea. Punand frana normal ca se aprind normal. Este o tensiune rezidenta. Probabil ca se poate elimina punand o rezistenta in paralel cu stopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tensiunea care "ramane pe leduri" se numeste tensiune reziduala...in termeni mai populari "intoarcere".Fiind legat "-" la sasiu ca punct comun se mai intampla ca prin componentele electronice atat active cat si pasive sa mai fie "scapari" minuscule care sa produca aceasta tensiune de valoare mica.Solutia eliminarii ei nu e in nici un caz rezistenta in paralel mai ales de valoare mica...ca ai pune in scurt bateria cat cel mai bine ar fi o dioda in serie cu ledurile :blink: zik io ^_^

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au am schimbat becurile cu filament cu niste leduri ce modificare am facut ?

Eu cred ca si atunci cand erau becurile era o tensiune mica dar ele nu se aprindeau pentru ca ele consumand mai mult acea tensiune disparea.

Acel stop trei nu are nici o dioda in el. Poate sa fie in alta parte. Dioda de care zici tu se gaseste doar in becul de portbagaj, soclul ( becul de portiera ).

Am incercat sa pun si in portbagaj un led. Chiar si cu dioda tot ramane un pic alimentat.

La fel se intampla si cu portierele. In stanga am pus led si este OK. Nu ramane aprins. In dreapta in schimb daca pun led ramane slab alimentat. Tot acolo daca pun bec este OK. Am incercat mai multe tipuri de led. Poate ca au gresit cei de la alarme si au luat un semnal gresit.

Alta proba a fost schimbarea ledurilor ( becurilor ) din plafoniera. Cu unele ramaneau aprinse slab dar cu ce am acum sunt stinse.

Pacat ca nu am masurat in timpul tuturor probelor. Poate cand se mai incalzeste

Daca ai alte solutii asteptam.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un bec normal de masina consuma in jur de 3 - 4 amperi....in schimb un led consuma in jur de 100 mA....cand iti ramane o tensiune de intoarcere mica (asa cum am explicat in posul de mai sus) la un bec, datorita filamentului gros care consuma mult nici gand sa se cunoasca ca s-ar putea aprinde...in schimb la un led...da :)

Cu ce dioda ai incercat de nu ti-a mers????....incearca sa pui o dioda stabilizatoare Zenner cu valoarea necesara led-ului ;)

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam de becuri care sunt de 1.2W stop trei sau 4W usi :D

Diodele sunt cele care sunt montate din fabrica. Vezi attach.

Si in usi am la fel cate o dioda la fiecare bec. Am incercat sa strapez acea dioda. La fel :angry:

Mihai.

PS. De ce dupa ce am schimbat farurile atunci cand cheia este scoasa din contact si apas frana se aprinde slab pozitia ?

Nu a fost facuta nici o alta modificare in instalalatia electrica auto.

PS1. Sa pun un Zenner ? Sper ca vrei sa spui in serie !!! Corect ? Si sa vad ce ??? Sorry. Nu inteleg.

post-5732-1238388600_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dioda Zenner este o dioda stabilizatoare, adica pe langa faptul ca are proprietatea de baza a unei dioade de a conduce intr-un singur sens, mai poate si stabiliza o tensiune in sensul ca, daca pui o dioda de 5V1 adik 5,1V si o alimentezi la 12V o sa scoata la capatul celelalt numai intr-un singur sens 5,1 V chiar daca tu ai alimentat-o la 12V, eliminand astfel rezistenta de 1K pe care o pui sa nu iti arda ledurile. Se monteaza exact cum e in imagine :o in serie

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

" Spu "

Nu am facut proba de care ziceai tu. Cu zenner-ul. Daca stii germana citeste link-ul de mai jos

http://forum.polo9n.info/viewtopic.php?f=106&t=25422

" Ich hatte das Problem als ich LEDs in die 3. Bremsleuchte eingebaut habe. Klemmt einfach einen 8W 100Ohm Widerstand parallel "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa stii germana sa citesti un site...sunt o multitudine de programe care traduc site-uri :offtopic: .Asta zice ca "a pus o rezistenta in paralel de 8W 100 Ohm si a ars-o imediat" mi se pare normal ca practic a pus in scurt bateria cu 100Ohm.

Iti promit eu ca incerc weekendul asta niste teste cu leduri ....si postez rezultatul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

" Spu "

De postat nu ai mai postat nimic aici.......

Am facut ieri proba cu rezistenta nu cu zenner-ul cum ai spus tu.

Functioneaza impecabil.

Pana acum trei probe. In usa din dreapta, portbagaj si stop trei am pus cate o rezistenta de 330 / 1W. Perfect :)

Referitor la ce ai spus ca rezistenta s-a ars pe link-ul poloinfo.de nu scrie nicaieri ca rezistorul a luat foc sau :angry: mai rau.

Poate daca o pui de ~ 10 ohmi atunci normal crapa :blink:

Traducerea ( De - RO ) cu Google nu cred ca a reusit in totalitate.

Tot ca proba facuta ieri = semnalizarea. Doua rezistente de 5.6ohmi / 17W inseriate. Se incalzesc un pic. Voi cauta ceva de 50W in carcasa metalica. Afara costa 5 euro bucata. Nu sunt foarte multumit inca din cauza beco-ledului. Lumineaza cam slab. Voi cauta ceva mai puternic.

La ce ai scris = rezistourul 100 ohmi / 8W a cedat. Nu cred. Pe toate forumurile sunt oameni care posteaza aiurea ( intentionat sau din prostie ).

Rezistor 100 ohmi / 8 W = 0.12 A / 1.44W / 12V. Corect ? Poate era vorba despre 10 ohmi :coolpics:

Cum crezi tu ca se poate arde o rezist. de 100 ohmi / 8 W la 12V ( 13.8 - 14.1 ) ?

Spor

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Rezistenta de 330 ohmi pusa pe fire ( usa ). La fel am pus la portbagaj si lampa stop trei.

- Diferenta intre semnal original stanga si led dreapta.

post-5732-1242040394_thumb.jpg

post-5732-1242040409_thumb.jpg

post-5732-1242040446_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"mihai60"

Mai respira... :o nu am inteles nik din ce ai scris...a trebuit sa citesc topicul din nou sa-mi dai seama la ce faci referire....

In primul rand rezistorul despre care am zis ca s-a ars a fost vorba ca era montat in paralel, la o valoare de 100 Ohmi e normal sa se intample asa deaorece aproape pui in scut bateria...DACA era pusa in serie si oi fi inteles eu gresit (imi cer scuze) atunci puteai sa fi pus una si de 1 Ohm ca nu se intampla nimik - se ardea led-ul.

Dioda Zenner STABILIZATOARE- despre care am tot povestit era oferita ca o ALTERNATIVA astfel incat sa nu mai fii nevoit sa pui tot felul de rezistori de putere mare ca sa transformi masina intr-un imens RESOU si sa stai tot timpul cu frica ca s-ar putea incalzi rezistorii respectivi si ti-ar putea lua foc mashina...Doamne Fereste!!!

Despre testul cu dioda Zenner iti pot spune ca a functionat perfect numai ca am uitat sa mai si postez...imi cer scuze....

Pe viitor ar fi bine sa punem pe scheme electronice tot ce montam....asa intelegem mai bine :D cred

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Spu "

Eu respir normal dar cred ca tu nu ai inteles :P . Hai sa o luam mai incet :)

- Poti sa faci proba - probelor = nu se va arde rezistenta de 100 ohmi / 8W pusa la alimentarea masinii ( 13.8 - 14.1 V ) nici o data :P Asta nu inseamna scurt pe baterie. Inseamna un consumator. Care este chiar mic. Calculul in postul de mai sus. In linkul pus de mine de la Polo-Info DE. nu este stipulat ca rezistenta se arde. Iar daca cineva a sxcris acest lucru sau din auzite sau a facut proba cu ceva din ce ai zis tu = 1 ohm :rolleyes:

- Rezistentele puse de mine in paralel pe firele care alimenteaza ledurile sunt la fel - mici. Chiar mult mai mici. Calculul pentru 330 ohmi = ~ 0.04 A. P = ~ 0.5 W. Acum cel putin sunt multumit ca se sting de tot.

- Problema pe care o am acum sunt rezistentele pentru becurile semnalizare. Ar trebui sa fie ~ 10 ohmi. Am pus doua de 5.6 ohmi / 17 W in serie si se incalzesc un pic. Voi cauta sa pun ceva de 10 ohmi 50 W in carcasa metalica ( radiator ). Se gasesc afara iar pretul lor este de 5 euro. Inca nu stiu daca semnalul ( releul ) din calculatorul masinii ajunge in paralel la ambele becuri fata si spate pe cate o parte. Voi cauta in scheme.

:Driver:

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"mihai" - "Poti sa faci proba - probelor = nu se va arde rezistenta de 100 ohmi / 8W pusa la alimentarea masinii ( 13.8 - 14.1 V ) nici o data icon_thumright.gif Asta nu inseamna scurt pe baterie. Inseamna un consumator."

Nu mai are rost sa facem discutii aiurea dar......rezistenta se arde datorita INTENSITATII CURENTULUI nu a TENSIUNII....dar sa stii ca nu numai Legea lui Ohm sta la baza electronicii...mai sunt multe altele....iar ca fapt divers una din indatoririle mele de servici consta si in intretinerea unor sali de acumulatori de 12v - 200 - 300 amperi....zi de zi ....masor...incarc....descarc...regenerez....lucru care il fac de 12 ani....presupun ca am un pik de experienta PRACTICA in ale acumulatorilor.

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut " Spu " :)

- La punctul cu arderea rezistentei ( 100 ohmi / 8 W pusa la ~ 13V DC = 0.13 A ) sustin punctul meu de vedere. NU SE VA ARDE.

- Scuze de intrebare :blink: . De la 14 ani " zi de zi :) ....masor...incarc....descarc...regenerez....lucru care il fac de 12 ani....presupun ca am un pik de experienta PRACTICA in ale acumulatorilor. " ??? In semnatura - nascut 1983.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"mihai"

La punctul cu arderea rezistentei IMI SUSTIN PUNCTUL DE VEDERE - iti mai trebuie oleaq de carte... :)) se pare ca nu prea ai dat pe la orele de tehnologie din liceu (daca ai facut)....cu atat mai mult pe la orele de fizica de clasa a 6-a 7-a...dar presupun ca timp ai berechet, nu e tarziu nici acum, ca vad ca de studiat profilul meu ai avut timp....imi pare rau ca m-am grabit cand am facut contul si am gresit sa mai trec vreo cativa ani....o sa remediez problema. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" iou "

In concluzie - sper ca ai inteles din postul doi ca in stopul trei sunt becuri din fabrica ( 15 sau 16 bucati ) de 1.2W si poti sa pui leduri. Te costa !

O zi cat mai placuta tuturor :icon_thumright:

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

SAL.Spuneti-mi si mie cum se schimba pana la urma ledurile la stop???

:icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai scoti placa ce led-urile din lampa , cumperi alte led-uri la fel ca cele din lampa ( gasesti sigur la noi) si le inlocuiesti cu letconul pe cele arse ( cumpara led-uri de rezerva , ca la lipit poti sa le distrugi foarte usor daca nu ai mina formata ) .

De regula led-urile sint inseriate cite patru ca sa functioneze la 12V , si seria ramine stinsa cind e ars un singur led. Ca sa vezi care e ars, incearca sa le alimentezi pe rind cu un alimentator de 3V ( pentru impulsuri scurte eu am folosit unul de nokia de 3,7V de exemplu ) , gasesti sensul corect plus/minus si le alimentezi pe rind . Care nu se aprinde sau lumineaza foarte slab, oricum ai inversa firele e dusa .

La mercedesul baiatului , pe linga asta am refacut si unele trasee de pe placa care pareau corodate si acum lumineaza ca noua .

Cauta ca e pe undeva un topic unde gasesti indicatii mult mai explicite privind inlocuirea led-urilor , indiferent de unde sint pozate.

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lampa trei ( stop ) sunt becuri.

In topic gasiti si poze cu lampa respectiva ( originala ).

@lucian.1950

Este forum Polo-9N " La mercedesul baiatului " :screwy:

Si daca vrei sa schimbi becurile cu leduri nu trebuie sa lipesti nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai60

Ai dreptate , eu am postat citind ,,.Spuneti-mi si mie cum se schimba pana la urma ledurile la stop???" . Acum la atentionarea ta am citit posturile din urma si vad ca era vorba de schimbarea becurilor cu led-uri , unde repet, ai dreptate .

Cele spuse de mine ramin valabile la lampile cu led-uri , indiferent ce masina echipeaza si indiferent la ce masina am facut reparatia de care am pomenit, asa ca eu cred ca remarca ta ,,Este forum Polo-9N" nu-si avea rostul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!