Jump to content

Inchidere centralizata - Nu functioneaza!


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

Salut,

nu pot sa incui/descui masina din telecomanda de pe cheie, pe pe nicio cheie, am schimbat la ambele bateriile sperand ca rezolv ceva, dar, nimic.

Am tot citit si prin alte locuri si nu am gasit nimic care sa ma ajute, trebuie schimbat calculatorul comfort?

La diagnoza cu vag com nu am nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O data la cateva luni se intampla sa nu pot deschide din telecomanda usile. Deschid inchidera centralizata cu cheia si dupa aceea isi da drumul, adica merge normal daua trei luni apoi (de obicei dimineata) iar pauza nu merge telecomanda. stie cineva e normal ?

Lucian tu ce simtome ai avut? a aparut asa dintro data, sau a mai dat rateuri de-a lungul timpului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patesc si eu acelasi lucru dupa ce deconectez bateria, nu merge din buton pana nu inchid/deschid o data cu cheia... poate e si la tine o problema legata de baterie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca problema e legata de baterie, cand o deconectez se resetaza ceasul,i ESP (trebuie sa faci cateva curse cu volanul, in mers) si geamurile electrice (nu mai merg pe sitemul auto decat dupa cateva curse complete). Si face asta foarte rar la cateva luni, de obicei dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat masina cu ambele chei nefunctionale, am pus baterii noi si nimic!

am incercat diverse metode dar cred ca solutia este ... vag com!

PS: cred ca ice se referea la bateria cheilor;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa controlez daca bateria din cheie face contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era bun totusi un led de control pe cheie ... era simplu de observat daca exista comanda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca metoda asta :

1- apesi butonul de deschis

2- pui contactul

3- cand se stinge imobilizatorul iei contactul

4- scoti cheia

5- apesi butonul de deschis

Daca ai cheile invatate deja pe masina - treaba de mai sus functioneaza / schimbarea bateriei de la telecomanda trebuie sa o faci intr-un timp anume /

Sa ne anunti daca ti-a reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci turbocip ... o sa incerc metoda asta si va dau de veste!

modul asta chiar nu l-am incercat!

LE: am incercat metoda si nu a functionat! :rolleyes:(

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si asta daca nu ai rezolvat inca

-se baga o cheie in contacat si se pune contactul

-se inchide usa

-se introduce a doua cheie in incuietoarea de la usa si se tine apasat pe ambele butoane (deschis si inchis) folosindu`se ambele maini. In acelasi timp se roteste cheia spre dreapta (inchis) se tine cred doua secunde in pozitia inchis , apoi se roteste in acelasi mod spre deschis. Apoi se scoate cheia din usa si pe cea din contact si se repeta operatiunea schimband cheile intre ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut gaby,

am incercat si varianta asta dar fara sa apas ambele butoane deodata!

sper sa am intalnesc diseara cu un prieten cu vag com, poate ii dau de cap!

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata ... partial! :)

VAG - COM

Central Controller

Canalul 21

Se selecteaza numarul de chei dorit pt sincronizare si ... cam asta e.

Spun ca am rezolvat problema partial, pt ca am reusit sa sincronizam doar o cheie, din lipsa de timp.

Multumesc prietenului si membrului vwforum, Asterix! :D

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu aproximativ aceeasi problema, la un Passat B5 din 2000 variant, telecomanda e cu 2 butoane.

Si la mine a inceput sa nu-mi functioneze deschiderea/inchiderea din telecomanda acum cateva luni. La inceput

foarte rar dar in ultima vreme tot mai des, mai mult nu-mi functioneaza decat imi funcioneaza.

Metoda explicata in acest topic mi-a functionat la inceput si anume , deschideam/inchideam cu cheia, iar apoi puteam

sa folosesc telecomanda, dar acum nu mai funcioneaza nici aceasta metoda.

Amandoua bateri au 3V si am verificat si calculatorul de confort cum era sugerat in alte topic-uri dar nu era pic de apa

deci nici oxidare la conectori.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura VCDS telecomanda (cheie briceag)

-Cent Conv

-Adaptari

-Canal 0 - Read /Test/ Save (se reseteaza cele invatate pana in prezent)

-Canal 1 - se introduce numarul de telecomenzi care trebuie sincronizate (de ex 2)

Se apasa pe buton deschis prima telecomanda , dati SAVE - scoateti cheia si apasati iarasi pe deschis de la telecomanda

Se introduce si a doua cheie si se se urmeaza pasii de la prima (apasat pe deschis ...) - toata operatiunea se face in 15 sec .

Operatiunea o faceti pe raspunderea voastra !

Succes

La mine functioneaza procedura ACEASTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Turbocip.

Dar, din pacate, dupa ce am reseteaza telecomenzile invatate pana in prezent, am incercat sa-mi inregistrez telecomanda pe canalul 1. Nu mi-a inregistrat nimic cand am apasam pe butonul "deschidere" iar acum la "Cent Conv" imi apare un fault code "key incorect ...". Am verificat din nou bateriile si sunt bune. Ar trebui sa verific daca telecomanda emite dar nu stiu nici o metoda prin care sa verific asta. Totodata e posibil sa fie si receptorul din masina, dar nici acesta nu stiu cum se poate verifica.

Are cineva vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, stiu ca nu postez unde trebuie, dar macar are legatura cu cheia.. Am incercat la search intai bineinteles, dar nimic..

Am incercat sa fac un post, topic nou, dar nu pot

Vreau sa ma ajutati va rog sa dezmembrez de tot cheia la un audi a4, ATENTIE ! - nu pentru a schimba bateria, asta stiu cum,

Ma intereseaza in mod deosebit cum scot placa din locul ei, intrucat nu pot, nu e ca la alte modele la care sa se puna pe niste picioruse de plastic,

seamana mai mult cu niste nituri, sunt curioase tare, nici ca suruburi nu arata, nici ca nituri, habar n-am ce sunt, dar ideea e ca nu pot

sa scot placa

Si la chip, ar fi o problema, nu stiu daca e lipit in locasul lui sau e pus si sta f bine,

Ca sa intelegeti ce vreau sa fac.. vreau sa schimb toata carcasa de la cheie.. sa pun interiorul vechi in haine noi..

Imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie, dar nu pot sa cer ajutorul altfel!

Stima

Modificat de Dr.AG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Problema rezolvata ... partial! smile.gif

VAG - COM

Central Controller

Canalul 21

Se selecteaza numarul de chei dorit pt sincronizare si ... cam asta e.

Spun ca am rezolvat problema partial, pt ca am reusit sa sincronizam doar o cheie, din lipsa de timp.

Multumesc prietenului si membrului vwforum, Asterix! icon_thumright.gif

vad ca e din 2009 postul dar ai putea sa dai mai multe detalii te rog, evident daca iti mai amintesti ceva ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.am si eu probleme cu cheile de la masina.pot sa deschid usile daca bag cheile in usa sau la portbagaj,nu merge de la butoane.mentionez ca la vw meu am o cheie din aia cu duoa butoane si doua baterii.nu a mers decand am luat masina,dar acum as vrea sa o repar.stie cineva ce baterii se folosesc la cheia respectiva

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua! Am si eu o problema la portbagaj, se deschide doar din cheie, nu din telecomanda, nu din butonul de pe usa, care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai, jos tapiteria de pe capota portbagajului si verifica actuatorul, pe direct. Daca functioneaza, atunci verificat circuitul dintre modul confort si actuator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut

Am achizitionat de curand un a4 din 2006 si am o nelamurire legata de inchidere .

Inchid masina din telecomanda si se inchid toate usile mai putin cea de la sofer , mai dau odata si se inchide si cea de la sofer.

Ceva idei?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pare sa fie o probleme la yala - jos yala si reconditionata - curatat colectoare motoras, refacut lipituri, inlocuit switch - ca sa o faci ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!